zürih

ucuz uçak bileti zürih

zürih

Nefes kesen Alp Dağları’yla çevrili ve pırıl pırıl bir gölün kıyısında yer alan Zürih, İsviçre’nin en güzel yerlerinden biri. Nüfusu 1.3 milyondan fazla olan şehir, İsviçre’nin en büyük şehri. Ayrıca Zürih sakinleri, yaşam kalitesi dünyada en yüksek olan insanlardan kabul ediliyor. Bu sayede bu şehir, sunduğu güzel şeylerin keyfini çıkarmak isteyenler için mükemmel bir yer haline geliyor. Buraya gelen turistler, gezilecek noktaları biliyor fakat dünya çapında yereller şehri yaşamayı biliyor. Sen de onlardan biri olmak istersen, bu yazıyı okumaya devam et.

Şehir eski bir tarihi kültüre sahip ve eski mimar yapılarla süslenmiş güzel sokakları var. Görülecek ve yapılacak çok fazla şey var ve tüm bunları keşfetmek gözünü korkutabilir ancak bu yazı sana yardım etmek için burada.

Zürih’teki ulaşım sistemi metro, otobüs ve tramvay ile oldukça kapsamlı. Her 300 metrede bir otobüs ya da tramvay durağı var. Fakat şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümek. 

Yerel İpucu: Ayağına rahat bir yürüyüş ayakkabısı giymeyi unutma. Şehrin bazı bölgelerinde, gideceğin yere ulaşmak için dik yokuşlardan çıkman gerekebilir. Ayrıca parke taşlı caddelerde uygun olmayan ayakkabılarla yürümek sıkıntılı olabilir.

Şehre geldiğinde ilk ziyaret edilecek yer olarak Altstadt (eski şehir) önerilir. Buranın dar arnavut kaldırımlı sokaklarında yürü, 19. yüzyıldan kalma binalara hayran kal ya da şehri yaşarken görmek için Lindenhof parkına yürü. Bu sokaklar popüler mağaza ve kafelerin yanı sıra tarihle dolu.

Zürih’in yaratıcı ve şık tarafına dokunmak istersen Zurich-West’te bulunan Viadukt’u ziyaret et. Bu popüler bölge, eskiden bir sanayi bölgesiydi. Fabrikalar tiyatrolara, tersaneler sanat galerilerine değirmenler ise pop-up mağazalara dönüştü. Terk edilmiş 165 metre uzunluğundaki demiryolu viyadüğü bugün, dükkanlar ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Yemek yemek, alışveriş yapmak ya da sadece vakit geçirmek için harika bir alan.

Yerel İpucu: Yürüdüğün yollar boyunca sürekli akan sularıyla, süslü çeşmeler göreceksin. Bu çeşmelerden su içmek güvenli, bu yüzden gezerken yanında bir şişe taşıyıp susadıkça doldurabilirsin.

Zürih, her biri özel bir konuya odaklanmış olan 50’den fazla müzeye ev sahipliği yapıyor. Futbol fanatiğiysen FIFA Dünya Futbol Müzesi’nde futbolun tarihçesi hakkında bilgi edinebilirsin. İsviçre Ulusal Müzesi’ni ziyaret ederek İsviçre tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin. Arkeoloji seviyorsan, dünyanın dört bir yanından sanatsal ve arkeolojik eserler sergileyen Rietberg Müzesi’ne gidebilirsin. FocusTerra’da dünyanın merkezinden Alpler’in tepelerine kadar uzanan bir yelpazede ekolojik bir geziye çıkabilirsin. Farklı zevklere hitap eden çok sayıda müze olduğu için sıkılmanın imkanı yok.

Yerel İpucu: Şehre gelir gelmez 24 veya 72 saatlik metro kartlarından al. Bu şekilde ulaşım konusunda tasarruf edecek ve bazı müzelere ücretsiz girebileceksin.

Zürih yemek denince akla ilk gelen şehirlerden değil fakat yine de çikolata ve peynir dışında lezzetlere sahip olan bir şehir. Buraya gelmişken Zürcher Geschnetzeltes deneyebilirsin. İsviçre’ye komşu olan Almanya’dan etkiler taşıyan bu tabakta tuzlu beyaz şarap ve krema sosunda rendelenmiş ve kızartılmış patates servis ediliyor. Yanında dana eti, soğan ve mantar bulunuyor.

Fondü, Zürih’te denemen gereken bir başka lezzet, genellikle Gruyere ve Emmantal peyniri, beyaz şarap, baharat ve sarımsakla birlikte eritiliyor. Küp küp kesilmiş ekmekler bu sıcak peynir karışımının içine batırılıp yeniyor. Bu yiyecek özellikle soğuk kış aylarında tercih ediliyor.

Yerel İpucu: Zürih’te mutlaka çikolata ye ve eve götürmek için biraz da satın al. Seyahat bütçen kısıtlıysa fakat yine de dünyanın en lezzetli çikolatalarının tadına bakmak istiyorsan Coop gibi bir markete gidebilirsin. Buradan daha ucuz ama yine de güzel çikolatalar alabilirsin.

Zürih dünyanın en pahalı şehirlerinden biri, bu yüzden burayı ziyaret etme konusunda iki kere düşünüyor olabilirsin. Fakat unutma, dünya çapında bir yerelsen kısıtlı bütçeyle de harika deneyimler edinebilirsin.