yeni delhi

ucuz uçak bileti yeni delhi

yeni delhi

Yeni Delhi, herkesin anlatacak bir hikayesi olduğu, çok kültürlü bir mega şehir. Zengin tarihi ve çok çeşitli mutfağı da dahil olmak üzere Hindistan hakkında birçok inanılmaz şeyi içeriyor. Dünya çapında bir yerel olarak yemek yemek, alışveriş yapmak ve rahatlamak için en harika yerleri ve turist tuzaklarından nasıl kaçınacağını öğren.


Delhi’de kaçırmaman gereken az sayıda tarihi mekan var. Cuma Mescidi’nin inşaatı 6 yıl sürmüş ve yapımında 5 bin kişi çalışmış. Tarihi Kızıl Kale’nin inanılmaz bir atmosferi var. 73 metrre yüksekliğindeki Qutab Minar, çok eski ve çok şaşırtıcı. Bunların hepsi turist noktalarında yer almasına rağmen görülmeye değer yerler ve büyüleyici işçilikleri var.


Yerel İpucu: Bir otelde kalmak yerine saygın bir mahallede, aile yanı konaklamayı tercih et. Bu evlerin birçoğu eski ve güzel binalarda, misafirperver aileler tarafından işletiliyor.


Tarih ve siyaset ilgini çekiyorsa Gandhi’nin sık sık kaldığı ve öldürüldüğü evi olan Gandhi Smriti’yi ziyaret edebilirsin. Bu evde Gandhi’nin özel eşyaları da sergileniyor, tüm bunlar oldukça sarsıcı ve duygusal bir deneyim. Ardından Gandhi’nin yakıldığı Raj Ghat’a git. Daha az kalabalık bir yer görmek istersen de Safdarjung’un mezarı oldukça etkileyici.


Pazar yerleri Delhi’de yaşamın önemli bir parçası, daha yerel bir deneyim için Chandni Chowk yerine Khari Baoli’yi ziyaret et. Burada birçok yemek ve daha önce adını bile duymadığın baharatlarla karşılaşacaksın. Modaya düşkünsen, olağanüstü ucuz fiyatlara kıyafet almak için Sarojini Nagar’a gitmelisin. Dikiş nakış malzemeleri için FabIndia ve Anokhi, geleneksel Sari’ler içinse çok katlı sari dükkanlarına gidebilirsin.


Yerel İpucu: Pazarları ziyaret etmek için en doğru zaman sabahın erken saatleri. Bu saatlerde daha çok ürün ve nispeten daha serin bir hava oluyor.


Bir doz pop kültürü almak için Lodhi Sanat Bölgesi çevresinde gezinti yap. Burada 2015 yılında düzenlenen sokak sanatı festivalinin ardından bu alan, yerel ve uluslararası sanatçıların kamu sanatı olan eserleriyle bir açıkhava galerisine dönüşmüş. Yakınlarda ise birçok gösterişli butiğin olduğu Meherchand pazarı ve popüler bir yeşil alan olan Lodhi Bahçeleri bulunuyor. Ayrıca buradaki lüks bir otel olan Lodhi’de yer alan Indian Accent, Asya’nın en iyi 50 restoranından bir tanesi.  


Yerel İpucu: So Delhi gibi yerel bir şehir ve eğlence rehberi ile şehirde ne olup bittiğini öğren.


Delhi demek sokak yemeği demek. Parathas, kachori, panipuri ve chole bhature, bulabileceğin yemeklerden yalnızca birkaçı. Ayrıca deneyebileceğin yüzlerce ‘dal’ türü var. Kuzey Hindistan’ın en iyilerinden bazıları dal makhani ve dal bukhara.


Delhi’de çok sayıda restoran var ve en iyilerin çoğu otellerin içinde. Kuzey Hindistan mutfağından örnekler tatmak istersen çeşitli ödüller kazanmış olan otantik restoran Bukhara’yı deneyebilirsin.


Yerel İpucu: Taksiye ihtiyacın varsa Ola gibi bir uygulama kullan. Böylece dolandırıcılardan korunmuş olacaksın.


Delhi oldukça yoğun bir şehir bu yüzden arada dinlenme ihtiyacı hissedebilirsin. Kentin güneyi daha sakin ve kaostan uzak bir yer, burada Hauz Khas, Shahpur Jat, Humayunpur ve Safdarjung Enclave keşfedilmeye değer yerler. Lokal restoranları, butik mağazaları, kafeleri ve popüler yoga stüdyolarıyla oldukça ilginç bölgeler. Sakinleşmenin bir başka yolu ise bisiklete binmek. Spin Monkey, Delhi’de bisiklet turları düzenleyen birkaç şirketten biri. Düzenledikleri çeşitli turlara katılarak yerel yemekleri deneyimleyebilir ya da turistik yerleri görebilirsin.


Yeni Delhi, Hindistan’ı ziyaret eden her gezgin için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Seni şaşırtabilir, kafanı karıştırabilir ancak nihayetinde seni büyüleyeceği kesin. Dünya çapında bir yerel olarak Delhi’nin otantik kültürü hakkında harika deneyimler edinebilirsin.