washington

ucuz uçak bileti washington

washington

Washington D.C. güzellik, tarih, mimari ve kültürle dolu bir metropol. D.C.’nin yalnızca anıtları ve müzeleri ziyaret etmek ya da politika hakkında bilgi edinmek için ideal olduğunu düşünebilirsin. Bunlar D.C.’nin üç önemli faktörü fakat bu başkenti ziyaret ederken yapılacak tek şey bunlar değil.

Turistler, bu şehirde gezilecek yerlerin nerelerde olduğunu iyi bilse de, dünya çapında yereller daha az yürünmüş yolları keşfetmeyi bilir. Bu yazı, şehri sanki şehir sakiniymiş gibi gezmene yardım edecek.

Bu şehri ziyaret etmeyi planlıyorsan en önemli şey planlama. Burada dört mevsim ilgi çekici şeyler olsa da çılgınca uzun kuyruklara takılmak istemiyorsan daha sakin sezonları tercih etmelisin. Yaz mevsimi çok kalabalık olmasının yanı sıra sıcak ve nemli geçer. Küçük çocuklarla seyahat ediyorsan, Temmuz ve Ağustos aylarının yazın en sıcak zamanları olduğunu unutma. Sonbahar ve ilkbahar ise burayı ziyaret etmek için en güzel zamanlar. İlkbaharda, National Mall yolu üzerindeki kiraz ağaçları çiçek açıyor ve tüm şehir pembeye bürünüyor. Turuncu ve kırmızı renklerin hakim olduğu sonbahar ise Doğu Yakası‘nın güzelliğini farklı bir açıdan gösteriyor.

Yerel İpucu: Trafik ve park sorunlarıyla uğraşmamak için metroyu tercih etmelisin. Hem turistler hem de şehir sakinleri tarafından kullanılan metro, burayı gezmenin en kolay yolu. Çünkü sana hem zaman kazandıracak hem de şehrin bir ucundan diğer ucuna yürüdüğünde oluşacak ayak ağrısını yaşatmayacak.

Beyaz Saray’ı ziyaret etmek istersen hemen hemen herkesin yaptığı gibi önceden planla. Turlar aylar öncesinden doluyor, bu yüzden seyahat tarihin kesinleşince Beyaz Saray tur rezervasyonunu yaptırman iyi bir fikir olabilir.

Pek çok gezgin burada her şeyi görmek ve deneyimlemek için çok fazla para harcamak gerektiğini düşünüyor fakat bu doğru değil. Müzelerin ve galerilerin çoğu ücretsiz. Ayrıca tüm Smithsonian’lar, anıtlar ve hayvanat bahçesi, ücretsiz ziyaret edilebilecek yerler listesinde.

Yerel İpucu: National Mall’un tadını çıkarmak istiyorsan bir bisiklet kirala. National Mall’un her iki tarafında bulunan bisiklet kiralayıcılarından alacağın bisikletle tarihi yerleri gezebilirsin. Bunu yaparken yolda durup gülleri ve kiraz çiçeklerini koklayabilir, şehri tam anlamıyla yaşayabilirsin. 

Kulağa saçma gelebilir fakat Washington’ı ziyaret ederken rahat ayakkabılar giymelisin. Metroya, taksiye ya da bisiklete biniyor olabilirsin, yine de çok fazla yürüyeceksin. Buradaki müzeler ve anıtlar çok büyük, bu yüzden ayakkabılarının rahat olması önemli.

Başkenti ziyaret ederken dünya yemeklerini tek bir şehirde tadabileceksin. Washington, gurmeler için harika bir şehir, sürekli yeni restoranlar açılıyor. Top Chef yarışmacısı Mike Isabella’nın Kapnos ve Graffiato gibi popüler restoranlarının yanı sıra şehir sakinlerinin de sık sık yemek yediği etnik restoranlar da bulunuyor. Etiyopya mutfağı oldukça popüler, Adams Morgan civarında bu mutfağı deneyebilirsin. Burada dünya mutfaklarını tatmanın bir başka yolu da yemek turlarına katılmak. Bu turlarda şehri, kültürünü ve tabii ki restoranları tanıyabilirsin. Şehrin en havalı bölgelerinden biri olan U Street’teki yemek turuna mutlaka bir göz at.

Yerel İpucu: Mükemmel Instagram fotoğrafları çekmek istersen anıtları gece ziyaret etmeyi dene. Tüm anıtlar günün 24 saati açık ve parlak ışıklandırmaları var, burada harika fotoğraflar çekebilirsin.

Seyahatini Old Town Alexandria’da sonlandır. ‘En baştan başlamak, başlamak için çok iyi bir yer.’ Metroyla King Street’e git (park yeri bulmayı bekleme), oradan güneye doğru yürü ya da ücretsiz tramvaya bin. Onlarca dükkan, kaldırımlarda masalarıyla kafeler ve harika restoranlar var. Sokağın sonuna doğru teknelerle dolu ve muhteşem gün batımı manzarasına sahip Potomac Nehri Limanı yer alıyor. Chart House, mutlaka gitmen gereken bir restoran.

Seyahat ederken hayalin ne olursa olsun, Washington herkes için bir şeyler sunuyor. Bu şehri keşfetmek için tarihi, yemekleri, kültürü ve muhteşem manzaraları deneyimle ve şehri dolaş. Bu şehri dünya çapında bir yerel olarak keşfetmek, bir ömür boyu hatırlayacağın anılar biriktirmeni sağlayacak.