viyana

ucuz uçak bileti viyana

viyana

10 yıldan uzun bir süredir Avusturya’nın başkenti Viyana, dünyadaki en yaşanabilir şehirlerden biri seçiliyor ve bunu kesinlikle hak ediyor. Verimli taşımacılığı, temizliği ve zarif çekiciliği neden her geçen gün burayı daha çok turistin ziyaret ettiğini kısaca özetliyor.

Turistler ziyaret edilecek yerleri biliyorlar ancak şehrin asıl güzelliği yerellerin sakladığı sırlardan biri. Gizli avlular, zamansız kafeler ve hatta gidilecek en iyi şovları ve baloları biliyorlar.

Viyana, sanatsal ve entelektüel mirasıyla bilinir. Gezilecek çok sayıda müze, saray ve turistik yer olduğu için ilk kez ziyaret edenler açısından plan yapmak zor olabilir. Bu yazı seni yorgunluktan ve çok para harcamaktan kurtarırken, şehrin büyüsünü yaşamana yardımcı olacak.

Viyana’daki ulaşım sistemi eşsiz ve ulaşım seçenekleri herkesin ihtiyacını karşılamak için yeterli. Yürümeyi, bisiklet ya da araba kiralamayı, otobüs, metro veya tramvay kullanmayı tercih edebilirsin.

Yerel İpucu: Zamanın ve bütçen kısıtlıysa fakat yine de Viyana’daki en ilgi çeken yerleri görmek istiyorsan bir tramvaya binip Ring Road’a git.

Viyana’da ziyaret edilecek en ikonik yerlerden biri St. Stephen Katedrali (Stephansdom). Kapısındaki, olağanüstü ejderha, kuş, aslan, keşiş ve şeytan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Bu devasa katedrali tam olarak deyimlemek için çatıya çıkan asansöre bin. Burada katedralin renkli kiremitli çatısının yanı sıra şehrin harika manzarasının tadını çıkarabilirsin. Burası ayrıca gün batımını izlemek için de harika bir yer.

Şehrin tarihini keşfetmek için Hundertwasserhaus, Hofburg ya da Schönbrunn gibi ünlü imparatorluk saraylarından birini ziyaret edebilirsin. Bu saraylar, Habsburg imparatorunun engin servetinin ve gücünün bir kanıtı. Ancak aradığın günlük bir maceraysa ve turist kalabalığından uzaklaşmaksa Viyana’nın tarihi merkezine git ve ara sokaklara dal.

Yerel İpucu: Elindeki rehberi ve haritayı bir kenara bırak ve Viyana’nın eski sokaklarında kaybol. Burada küçük evlerin görkemli mimarisine hayran olabilirsin. Daha fazlası için, 1. Bölge’deki gizli avluları keşfet.

Farklı Viyana yemeklerini tadarak çeşitli Avusturya lezzetlerinin tadını çıkar. En popülerlerinden Wiener Şinitzel, ince bir dilim dana ya da domuz etinin tuzlanıp un ve ekmek kırıntılarıyla kaplanmasıyla yapılır. Birkaç dakika yağda kızartılır ve limonla birlikte servis edilir. Ayrıca Gulaş‘ı da denemelisin. Daha sonra tatlıya doymak için Apple Strudel ya da lezzetli keklerden birini dene.

Tam bir mutfak deneyimi yaşamak istersen Viyana’ya özgü peynirli bir sosis olan Käsekrainer, olmazsa olmazlardan. Bu yiyeceği şehrin hemen her köşesinde bulunan yiyecek tezgahlarından alabilirsin.

Yerel İpucu: Taze yiyecek ve içecekler için Naschmarkt’ı ziyaret et. Burası ayrıca taze ve yerel malzemeler satın alıp Viyana yemeklerini yapmayı deneyebileceğin bir pazar.

Viyana’daki sanat sahnesi, müzik efsaneleri Mozart ve Beethoven’ın kentte yaşadığı 18. yüzyıla dayanıyor. Mozart’ın kısa bir süre için yaşadığı evi ziyaret edebilir ve Viyana’dayken yaptığı yaptığı besteleri hakkında bilgi edinebilirsin. 

Kentte hem geleneksel hem de çağdaş eserler barındıran birçok sanat galerisi ve müze bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Belvedere Sarayı, Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in en ünlü resmi The Kiss and Judith de dahil olmak üzere birçok eserinin olduğu koleksiyona sahip. Duvar resimleri ve sokak sanatı daha çok ilgini çekiyorsa, Viyana’da graffitinin yasal olduğu tek yer olan Donaukanal’ın tadını çıkar.

Yerel İpucu: Kısıtlı bir bütçen varsa fakat Viyana’nın sanatsal yönünü de deneyimlemek istiyorsan herhangi bir Salı günü Uygulamalı/Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni ziyaret et. Saat 18:00 ve 20:00 arasında yapacağın ziyaretler, bu günde tamamen ücretsiz.

Piknik yapmak ya da manzara izlemek için güzel bir yer arıyorsan Tuna adası mükemmel bir yer. Burada bir yürüyüşe çıkabilir, paten yapabilir, bisiklete binebilir veya banklardan birinde tembellik yaparken temiz hava alabilirsin.

Viyana, cazibesiyle ziyaretini güzelleştirecek ancak şehri bir yerel gibi tecrübe etmek, burada geçirdiğin zamanı unutulmaz kılacak.