vancouver

ucuz uçak bileti vancouver

vancouver

Doğaseverler için bir sığınak ve cesur bir karaktere sahip olan Vancouver, enerjik bir outdoor kültürü ve karmaşık bir şehir yaşamının harmanlandığı yer. Yüksek dağlar ve arasındaki nehirler arasında yer alan bu şehirde yaşayan yereller, şehrin doğal güzelliğini keşfetmeye bayılırken kalabalık metropol yaşımına kol boyu uzaklıkta olmanın keyfini çıkarıyor. Bu yazı seni şehrin tarihi caddeleri ve hareketli atmosferi arasında yönlendirecek. Kusursuz kişiliğe sahip küresel bir şehir... Burası Vancouver...

Vancouver, Kanada’nın en büyük şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor, oldukça kompakt bir yapıda olduğu için şehri keşfetmek oldukça kolay. Modern bir bilim müzesinde dolanırken, sadece birkaç dakika içinde kendini vahşi doğanın içinde bulabilirsin. Vancouver, her yaştan insanın kendine göre ilgi çekici aktiviteler bulabileceği bir yer. Bu yazı, şehrin en iyi manzaralarını görmek ve seslerini duymak için mutlaka gitmen gereken yerlere seni götürecek.

Gastown şehrin en eski semtlerinden biri, arnavut kaldırımlı sokakları ve büyüleyici mimarisi ile cazibesini koruyor. Vancouver için her şeyin başladığı yer, adını bar sahibi ’Gassy Jack’ten alıyor. Eskiden işçi sınıfının yaşadığı bir bölgeyken şimdilerde rustik binaları, şık barları ve yerel butikleriyle göz kamaştırıyor. Yeni insanlarla tanışmak ve bölge halkıyla kaynaşmak için harika bir yer.

Yerel İpucu: Alternatif bir yemek deneyimi için Richmond Gece Pazarı’nı ziyaret edebilirsin. Yaz aylarında buradaki açık hava pazarında taze pişmiş yiyeceklerin kokusu her yeri sarıyor. Bu pazarda ayrıca panayırlarda gördüğün, eğlenceli küçük oyunlar içeren tezgahlar da bulunuyor.

Şehrin farklı kişiliklerinden birini, bir mahallede görmek için Granville Adası‘na git. Şehrin modern gökdelenleri ve kalabalık sokaklarından uzak, yerel halkın takılmayı sevdiği, modaya uygun ve sanatsal bir bölge. Endüstri geçmişiyle Gastown’a çok benziyor, emekçi geçmişinden uzaklaşıp şehrin kalabalık ve sosyal merkezi haline gelmeye başlamış. Çağdaş sanat galerinden birinde ya da alternatif tiyatrosunda buradakilerle kaynaşabilir ya da taze yerel ürünlerin satıldığı pazara göz atabilirsin. 

Yerel İpucu: Şehrin sularında dolaşmanın ucuz yolu için Bilim Müzesi yakınındaki Village Dock’tan kalkan Seabus’a bin. Bu deniz otobüsü, seni şehrin siluetini ve Vancouver’daki birçok doğa parkının muhteşem manzarasını sunan False Creek’e götürecek.

Vancouver, şehir sakinleri ve turistlerin şehir hayatının çılgın hızına ara verip soluk almaları için yeşil alanlarla dolu. Stanley Park, dünyanın en etkileyici ve en büyük şehir bahçelerinden birisi, yaya yolu toplamda 9 kilometre uzunluğunda. Yemyeşil manzaralar ve sakin sular arasında yürüyerek ya da bisiklete binerek, foklar, balinalar ve binlerce kuş türünün izini sür. Ayrıca burada etkileyici totem direklerini ve Hallelujah Point noktasındaki muhteşem manzarayı görebilirsin.

Yerel İpucu: Vancouver’da yaz ayları kurak ve güneşli geçer fakat yağışlı mevsimde gri ve kasvetli olur. Ekim ayından Mart ayına kadar olan dönemde dışarıda yürürken yanında şemsiye ya da yağmurluk taşıdığından emin ol. Hava tahminleri ne söylerse söylesin, burada her an yağmur yağma ihtimali hep var, bu yüzden yaz aylarında bile çantanda küçük bir şemsiye bulundurman kötü bir fikir olmaz. 

Canada Place, Vancouver’ın modern turistik bölgesi, burada alışveriş yapabilir ve liman manzarasını izleyebilirsin. Gemi şeklinde inşa edilmiş mekanda, yıl boyunca etkinlikler düzenlenen kongre merkezi ve vapur iskelesi bulunuyor.

Yerel İpucu: Nostaljik bir atmosfer için, Noel sezonunda Canada Place’i ziyaret et, burası bu dönemde şenlikli bir harikalar diyarına dönüşüyor. Işık ve süslemelerin harika görüntüsü eşliğinde Canadian Trail’de yapacağın yürüyüş çocukluk anılarını geri getirecek. 

Vancouver’ın nadir güzelliği, burada yapacağın çeşitli aktiviteler sayesinde kendini iyice gösterecek. Pitoresk doğal manzaralardan, sofistike karakterli şehir merkezine, dünya çapında bir yerel olmak için Vancouver’dan iyi bir yer bulamazsın.