toronto

ucuz uçak bileti toronto

toronto

İlgi çekici bir tarihe sahip olan Toronto, keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. Kanada’nın en büyük şehri olarak, burada sonsuz aktivite ve ilgi çekici yer bulabilirsin. Büyüleyici alanları görmek ve yalnızca burada yaşayanların bildikleri küçük çatlaklardan içeri sızmak için burayı dünya çapında bir yerel olarak gez. Bu yazı sana ‘The Six’ olarak da bilinen Toronto’yu keşfetmen için yardım edecek. Toronto’ya hoşgeldin. 

Toronto’nun gökyüzünü delip geçen bir iğne olan CN Tower, Toronto siluetinin en ikonik parçası. Daha önce TV ve radyo sinyallerini yükseltmek amacıyla inşa edilen kule, şimdi turistik bir cazibe merkezi olarak kullanılıyor. Yaklaşık 550 metre yükseklikteki kule, ziyaretçilerine baş döndürücü yüksekliklerden harika bir şehir manzarası sunuyor. Yemek deneyimini bir üst seviyeye taşımak için, 360 Restaurant’taki panoramik manzara eşliğinde lezzetli bir ziyafetin tadını çıkar. Kuleye çıkmak için para ödemek istemiyorsan bile burası mutlaka görmen gereken bir yer. Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği tarafından, Modern Dünyanın Yedi Harikası listesine dahil edilmiş.

Yerel İpucu: Toronto siluetinin güzel manzarasını görmek istersen, bir gece Centre Island’a git. Feribot yalnızca 8 Kanada Doları, yolculuk ise 15 dakika sürüyor. Yolculuğun ardından parıldayan ışıklarıyla şehrin kartpostalvari manzarasını izleyebilirsin.

Toronto’yu en otantik haliyle yaşamak, birçok mahallesini keşfetmek ve dost canlısı sakinleriyle kaynaşmak, yerel ortamın bir parçası olmak için mükemmel bir yol. Toronto 140 adet mahallesiyle, ‘mahalleler şehri’ olarak da biliniyor. Çin Mahallesi’ndeki lezzetli yemek kokularından, Distillery Bölgesi’nin kırmızı tuğlalı binalarının çekim gücüne kadar, kendini bulunduğun yere ait hissetmeni sağlayacak mahalleler var. 

Yerel İpucu: Toronto’da toplu taşıma oldukça modern ve yaygın olsa da şehri keşfetmek için en ideal yöntem, bisiklet. Şehir merkezinde bulunan 80 bisiklet istasyonunun birinden günlüğü 7 dolar veya iki günlüğü 15 dolara kolayca bisiklet kiralayabilirsin. 

Toronto muazzam ve genişlemeye devam eden bir şehir, Yonge-Dundas Meydanı ise şehrin kalbi. Hem yerel halkın hem de turistlerin etkileyici sokak sanatçılarının önünden geçtiği ve birçok yiyecek tezgahının bulunduğu hareketli bir açık alan. Gece olunca meydan, reklam panolarından ve LCD ekranlardan aydınlattığı ışıklarla rengarenk oluyor. Yonge-Dundas Meydanı’na birkaç adım mesafede Eaton Center bulunuyor. Burası lüks ve bilindik markaların yanı sıra küçük yerel butiklerin de bulunduğu, 200’den fazla mağazaya sahip bir alışveriş merkezi.

Yerel İpucu: Daha özgün bir alışveriş deneyimi için St. Lawrence Market’e git. 17. yüzyılda inşa edilen pazar hala eski çekiciliğini koruyor. Burada taze ürünlerden el yapımı eşyalara kadar çok çeşitli ürünler bulabilirsin. Market Gallery ise yerel sanat ve kültür sergileriyle, Toronto’nun en iyilerini tek bir yerde sergiliyor. 

Toronto’da yaz aylarında hava sıcaklığı 27 derecenin üzerine çıkabiliyor ve bölge sakinleri kent plajlarına akın ediyor. Feribotla Toronto Adaları’na git ve Center Island Beach veya Hanlan’s Point Beach gibi plajlarda takıl. Bronzlaşmak ya da sahildeki kafelerde birşeyler içmek istersen burada eğlenceli bir öğleden sonra geçireceğin garanti.

Yerel İpucu: Vaktin varsa Niagara Şelaleleri’ne geziye gidebilirsin. Toronto’dan yaklaşık 1-1,5 saat süren yolculuğun sonunda dünyanın en etkileyici doğal harikalarından birini görebilirsin. Buraya düzenlenen özel turlara katılabilir ya da araba kiralayıp kendin de gidebilirsin.

Kişilikli ve zengin mahallelere sahip olan Toronto, eşsiz ve renkli bir metropol. Bu şehri dünya çapında bir yerel olarak keşfettiğinde, sana bir bakışta sunulandan daha fazlasına sahip olacaksın.