tokyo

ucuz uçak bileti tokyo

tokyo

Gizemli fakat yabancılara bile tanıdık gelen bir yer... Yükselen güneşin ülkesinin başkenti Tokyo’nun sunduğu tonlarca şey var. Görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki, her şeyi tek seyahatte deneyimlemen imkansız. Neyse ki yerliler Tokyo’da bolca bulunan gezi noktalarını çok iyi biliyor. Bu yazıyı okuduktan ve deneyimledikten sonra sen de dünya çapında bir yerel olacaksın.

Ülkenin köklü tarihine rağmen Tokyo 19. yüzyıldan beri başkent konumunda. Tokyo aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehri, her köşesi insan dolu. Bu doğu şehri, modern zamanların ve eski çağların eklektik bir karışımını sunuyor, şehrin benzersiz oluşunun sebebi bu. Neon ışıklardan antik tapınaklara kadar, bu şehirde herkesin bulabileceği bir şeyler var.

Uzun uçak yolculuğunun ardından kendini oldukça sersemlemiş hissedebilirsin. Öyleyse neden Tokyo’nun hayvan kafelerinden birine gidip biraz dinlenmiyorsun? Tokyo, ‘kedi kafe’ adı verilen bir konsepte ev sahipliği yapıyor, bu kafelere gittiğinde birşeyler atıştırırken ya da sıcacık latte’ni yudumlarken kafenin içinde dolaşan sevimli kedileri sevebilirsin. Bu kesinlikle yapabileceğin en Tokyo’ya özgü şeylerden biri, ayrıca şehirde kirpiden tavşana kadar farklı hayvanları barındıran hayvan kafeleri de bulunuyor.

Yerel İpucu: Bir baykuş kafeye gitmeyi dene. Genelde kedi kafelerine göre daha tenha oluyorlar ayrıca bu nadiren görünen tüylü arkadaşlarla takılmak için güzel bir fırsat.

Tokyo çok büyük bir şehir, bu yüzden burayı dünyanın en iyi toplu taşıma sistemiyle birbirine bağlı küçük şehirler olarak düşünebilirsin. Şehirde dolaşmanın ve her mahalleyi görmenin en iyi yolu tren ve/veya metroyu kullanmak. Taksi ve otobüs de elbette mevcut fakat buraya ilk kez gelen ziyaretçiler için en iyi seçenek metro.

Ziyaretçiler şehir içinde bulunduğu sürece metroya veya trene inip binmek için, Pasmo veya Suica gibi ön ödemeli kartları kullanabilirler. Ek bir özellik olarak bu kartlar en uygun ve pratik dükkanlarda kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir. Bu yüzden hızlıca atıştırmalık bir şeylere ihtiyacın varsa, bu kartla alabilirsin. 

Yerel İpucu: Bu kartları seyahatinden önce internet üzerinden satın alabilir ve uçaktan indiğin zaman havaalanında teslim alabilirsin. Bu şekilde zaman kazanabilirsin.

Tokyo’nun bazı inanılmaz alışveriş fırsatları bulunuyor ve uzun mesafeden geliyorsan Japonya’nın dünya çapında en havalı markalarını kaçırmamalısın. Tokyo’nun Harajuku bölgesi oldukça turistik bir yer fakat yine de burayı görmeden geçme. TOKYU Plaza ve PARCO gibi birçok alışveriş merkezinde, hem dünyaca ünlü markaların dükkanlarını hem de Japon yapımı ürünler satan dükkanları bulabilirsin. 

Yerel İpucu: Sadece caddede dolaşmak bile, her mağazada durmana ve başka hiçbir yerde göremeyeceğin şeylere göz atmana neden olacak. Eğer bu ilgini çekiyorsa, sokaklarda kaybol ve Tokyo’nun sunduğu ilginç şeylerin keyfini çıkar. 

Dünyanın her yerinden yüzbinlerce insan, her yıl Tokyo’yu ziyaret ederek yoğun nüfus konusundaki ününe katkıda bulunuyorlar. Bazen, herkesin tercih ettiği yolun dışına çıkmak iyi bir fikir olabilir. Turist sürüsünden uzakta, daha sakin mahallelerden birisi Yanesen. Burası Tokyo’nun daha otantik olan bölgelerini görmek isteyenler için iyi bir fırsat. Bu mahalle eski binalar, tapınaklar, mabedler, yerel mekanlar ve küçük kafelerle dolu. Yanaka’nın alışveriş caddesinde, turistlerin pek uğramadığı küçük dükkanlar ve restoranlar bulunuyor. Burası, otantik bir Japon bölgesini görmek ve dünya çapında bir yerel olarak gezinmek için birebir. Bir kafede takılabilir ve Tokyo’luların günlük yaşantısını izleyebilirsin. 

Yerel İpucu: Tokyo’da merkezi bir konuma sahip olan Ueno Park’a git. Doğada biraz zaman geçirebileceğin ya da piknik yapabileceğin bu park, görülmesi gereken yerlere yalnızca yürüyüş mesafesinde.

Tokyo modernizm ve eski geleneklerin iç içe geçtiği, gerçekten benzersiz bir şehir. Tam anlamıyla bu şehri yaşayabilmek için her küçük kuytu bölgeyi keşfetmek isteyeceksin. Pasaportunu hazırla ve bu müthiş şehri buranın yerlisi gibi keşfetmek için valizini toplamaya başla!