taipei

ucuz uçak bileti taipei

taipei

Tayvan’ın başkenti eski ve yeni mimarinin mükemmel bir karışımına sahip, büyük ve çağdaş bir kent. Taipei, popüler yemek seçenekleri, ilgi çekici yerleri ve hareketli gece hayatıyla ünlü. Bu rehber sana Taipei şehrini yerellerin gözünden gösterecek.

Dünya çapında yereller buranın sırrını biliyor, Taipei sürprizler ve batıl inançlarla dolu, ilginç bir şehir.

En iyi Taipei deneyimi, buranın yemeklerini tatmakla başlar. Taipei yemekleri, çok çeşitli tatların bir araya gelip patlama yaratması olarak tanımlanabilir. Burası seni her zaman yeni birşeyle şaşırtacak. Geleneksel yiyecekler, lezzetleri ve bu yemeklere önem katan metaforik anlamlarından dolayı oldukça ilgi çekici. Şehri yerlilerin tangyuan yaptıkları Dongzhi (Kış Dönümü) Festivali sırasında ziyaret et. Bu tarihi Çin yemeği, tatlı çorbada kaynatılmış pirinç toplarıyla yapılıyor ve yeniden birleşmeyi ve bütünlüğü simgeliyor.

Vejetaryensen siyah tofudan uzak dur! Alışılmış tofunun aksine, bu cinsi biraz kanlı. Domuz kanı kullanılarak yapılan siyah tofu, popüler bir sokak yemeği. Tartışmalı bir başka tofu cinsi ise ‘stinky tofu’, birkaç ay boyunca karides ve süt karışımı içinde bekletiliyor ve adını sonuna kadar hak ediyor.

Yerel İpucu: Betel cevizini mutlaka dene. Çiğnendiğinde serinletici ve mutlu bir his veriyor. Çok sağlıklı ya da ya da estetik görünen birşey olmasa da kesinlikle buranın kültürü hakkında bir fikir veriyor. Palmiye ağaçlarında yetişen betel cevizi, burada tütün ya da kafeine benzer şekilde kullanılıyor. İçeriğinde bulunan arekolin, uyanıklık ve zindelik sağlıyor.

Bir başka renkli ve beklenmedik deneyim için tapınakları ziyaret et. Yereller burada dine karşı değişik bir tutum sergiliyor. Pek çok tapınakta birden fazla tanrının yan yana var olduğunu görebilirsin. Tek çatı altındayken dizlerinin üzerinde dua eden biri, eğilerek dua eden bir başkası ya da meditasyon yapan başka birini görebilirsin. Yerel halk genellikle dinleriyle ilgili doğrudan bir açıklama yapmıyor. ‘Ben Hristiyanım ancak kızım evlenirken Hindu tanrılarına dua ettim çünkü aşk meselelerine daha aşina görünüyorlar. Finansal problemler yaşadığımda ise ekonomiyi daha iyi kavradıkları için Çin tanrılarına dua ettim. Senin tanrın hangi güçlere sahip?’ gibi şeyler duyarsan şaşırma.

Buradaki tanrılar yaşamsal ikilemlerde de cevap veriyor. Yarım ay şeklindeki iki parçayı atarak sorunu sorabilirsin. İkisi aynı şekilde düşerse cevap hayır demek. Karşıt dururlarsa ise tanrılar bu konuda senin yanında demek.

Daha ayrıntılı soruların cevaplarını öğrenmek için de bir yöntem var. İçinde numaralandırılmış çubuklar bulunan bir kutuyu sallayıp ilk düşen çubuktan sorunun cevabını öğrenebilirsin. Bu çubuğun üzerinde yazan numaraya ait kağıtta, cevabın önceden yazılı halde bulunuyor. Tıpkı fal kurabiyelerinde olduğu gibi. Bu kağıttaki yazılar Çince fakat çeviri için keşişlerden yardım isteyebilirsin.

Bazı tapınaklar devasa heykelleri ve ejderhanın ağzından girişleriyle tıpkı bir eğlence parkı girişine benziyor.

Yerel İpucu: Modern görüntünün seni aldatmasına izin verme. Taipei’nin yerlileri oldukça batıl inançlı. Son derece eğitimli bir nüfusa sahip olmasına rağmen, dünya standartlarında bir teknoloji endüstrisine sahip Tayvanlılar, ruhların yoluna çıkmamaya ve doğaüstü güçlerle uğraşmamaya dikkat ederler. Dikkat ettikleri diğer bazı şeyler ise şemsiyeler, 4 numara, gece ıslık çalmak ve çubukları pirinç kasesine dik yerleştirmek.

En çılgın hayal gücüne sahip bu topraklara aşık olmanı sağlayacak bazı havalı inançlar da var, bunlardan bir tanesi bir hayalet gelinle evlenmek. Ölü bir kadınla evlenmek için gereken tek şey sokakta kırmızı bir zarf bulmak ve almak. İnanışa göre, henüz evlenmeden ölen genç bir kızın ailesi kırmızı bir zarfın içine para koyar ve bu zarfı şehrin herhangi bir yerine bırakır. Bu zarfı bulan ve alan erkek, ölü kızla evlenmiş olur. 

Hayaletler sadece gelinler değil, aynı zamanda otel misafirleri de olabilir. Bir otel odasında kalırken huzurla uyuyabilmen için yapman gereken bir ritüel var. Odaya ilk girişinde kapıyı tıklat, ardından içeri gir ve sifonu çek. Bu, odadaki hayaletlere ayrılmaları için yeterli zamanı verir. 

Batıl inançların hepsi bu kadar masum olmayabilir. İşaret parmağınla Ay’ı işaret edersen kulağın kesilebilir! Bunu yapmak Chang’e adındaki Ay Tanrıçası için saygısızlıktır ve tanrıça seni cezalandırmaktan çekinmez. Üstelik bunun bu dünyada çekeceğin acıdan daha kötü sonuçları olabilir. Örneğin kulaklarını deldiren bir erkek, reenkarnasyonla tekrar erkek olarak dünyaya gelemez.

Yerel İpucu: Tayvan’da asla burası Çin’in bir parçasıymış gibi davranma. Tayvanlılar çok gururlu insanlar ve bunda haklılar. İnanılmaz, canlı ve bağımsız bir kültüre sahipler.

Sonunda şehirden bir mola vermek istediğinde bir motosiklet kirala ve dolaş. Taipei’de keşfedilecek vahşi plajlar, yemyeşil tropik ormanlar ve okyanus manzaralı yamaç yolları var. 

Az kişi tarafından bilinen bir sır, Taipei dünya çapında bir yerelin gidilecek yerler listesinde mutlaka olmalı!