stockholm

ucuz uçak bileti stockholm

stockholm

İsveç‘in başkenti Stockholm hareketli semtleri, birinci sınıf müzeleri, pitoresk parkları ve Gamla Stan’ın arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ünlü kozmopolit bir şehir. Doğal güzelliklerle kutsanmış bu canlı şehir 14 adaya yayılmış ve Avrupa’nın her köşesini keşfetmek isteyen gezginler için harika şeyler sunuyor. 

Dünyadaki diğer tüm başkentler gibi Stockholm de çok çeşitli zenginliklere sahip, ortaçağdan kalma evlerden yenilikçi bit pazarlarına, sahildeki gezinti yerlerinden sanat galerilerine kadar bir çok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte dünya çapında bir yerel, klasik turist tuzakları ile gerçekten görülmeye değer yerler arasındaki farkı bilir. Bu yazı seni en iyi gezi noktalarına götürecek ve Stockholm ziyaretin sırasında işine yarayabilecek ipuçları sunacak.

Stockholm havalimanından şehir merkezine gitmenin birkaç yolu var. 15-20 $ karşılığında Stockholm Merkez İstasyonu’na giden Arlanda Ekspres trenine binebilir ya da her 10-15 dakikada bir havaalanından kalkan ve kişibaşı 14 $ tutan Flygbussarna Havaalanı Otobüsü’ne binebilirsin. Şehir merkezine taksiyle gitmek bir diğer seçenek fakat bu yöntemin pek cüzdan dostu olduğu söylenemez.

Metro ve feribot da dahil olmak üzere toplu taşıma iyi organize edilmiş olduğundan bu şehri gezmek oldukça kolay. Her metro istasyonunun kendine özgü sanatsal bir karakteri var, trenler ise temiz ve modern. Şehir sakinleri sana feribotun Stockholm çevresindeki çeşitli adalarını gezmenin en kolay yolu olduğunu söyleyecektir. Ulaşımın yanı sıra bu feribotlarda şehrin harika manzaralarını da izleyebilirsin.

Yerel İpucu: Stockholm Card satın alarak toplu taşımaya ücretsiz erişim, çoğu müzeye ücretsiz giriş ve kanal turlarına katılma şansı elde edebilirsin.

İsveç’in başkentini ziyaret etmek için en uygun zaman, ortalama hava sıcaklıklarının 20-22 °C arasında olduğu yaz mevsimi. Sonbahar ve ilkbahar ayları havanın daha soğuk olduğu zamanlar fakat bu tarihlerde oda fiyatları daha ucuz oluyor. Kış sporlarıyla ilgileniyorsan ve soğuk havanın tadını çıkarmak istiyorsan da ziyaretini kış aylarına denk getirmelisin.

Yerel İpucu: Eğer buraya kışın gelmeyi planlıyorsan, ağır kış şartlarına uygun botlarını getirmeyi unutma. Yılın bu döneminde zemin tamamen karla kaplı oluyor bu yüzden gezmek için sağlam ayakkabılara ihtiyacın olacak.

Djurgården Adası‘ndaki Skansen Açık Hava Müzesi’ni ziyaret et. Burası dünyanın en eski açık hava müzelerinden biri ve burada Skansen Akvaryumu, fokları, kurtları, ayıları ve diğer bir çok hayvanı görebileceğin Çocuk Hayvanat Bahçesi gibi yerler var. Stockholm sakinleri sana Hornstull Marknad’a gittmeni önerecek, burası çeşitli eşyaları bulabileceğin bir bit pazarı. Eski kıyafetlerden 80’lerden kalma kameralara ve film projeksiyonlarına kadar bir çok şey bulabilirsin. Bu hipster bit pazarı aynı zamanda Stockholm’ün en popüler yiyecek kamyonlarını da barındırıyor.

Yerel İpucu: Bu kadar gezmenin ardından susamış olabilirsin. İyi haber şu ki, İsveç’teki musluk suyu Avrupa’nın en temizlerinden biri ve içilebiliyor. Böylece susadıkça şişeni doldurabilir ve bu şekilde çevreyi de koruyabilirsin. 

Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsan muhteşem Fotografiska müzesini ziyaret edebilirsin. Burası eklektik sergileriyle dünyanın en ünlü fotoğrafçılık mekanlarından biri. İlgi alanın müzikse İsveç’in dünyaca ünlü pop grubu olan ABBA’nın müzesini keşfedebilirsin. Ayrıca 17. yüzyıldan kalma 64 silahlı bir savaş gemisi görebileceğin Vasa Müzesi’ne de gidebilirsin. Bu müzede ayrıca 10 tane sergi odası var ve bu gemi hakkında çok dilli bilgi alabileceğin bir film gösteriliyor. Doğasever bir gezginsen, dünyanın ilk ulusal kent parkı olan Royal National City Park’ta yürüyüş yapabilirsin. Şatolardan ve tiyatrolardan spor tesislerine, dere ve göllerden eski meşe ağaçlarına, bu parkta her şey var.

Yerel İpucu: Stockholm ziyaretini Fika’yı deneyimlemeden sakın bitirme. Temelde bir kahve molası olan Fika, aslında herhangi bir kafeye giderek, tarçınlı bir çörek ve kahve ile yaşayabileceğin bir deneyim.

Stockholm gerçek bir yemek cenneti, Neo Nordik mutfağını deneyimlemek, Meksika usulü bir burrito yemek veya sokak satıcılarından Asya lezzetlerini denemek seçeneklerden bazıları. Yereller sana İsveç mutfağını deneyimlemenin en iyi yolunun husmanskost (yerel ev yemekleri) ya da deniz ürünleri olduğunu söyleyecek. Salamura edilmiş ringa balığı ve fikabröd olarak bilinen tatlı hamur işleri de burada oldukça popüler.

Yerel İpucu: Stockholm sakinleri biraya bayılır ve bolca tüketirler ancak barlarda biraya çok para ödemek zorunda değilsin. Bunun için gittiğin barda Stor Stark sipariş etmen yeterli.

Stockholm çok sayıda gezi seçeneği olan harika bir şehir. İster müzeler ya da sanat galerileriyle ilgilen, ister yerel mutağın tadını çıkarmak iste, burada yapabileceklerin çok seçenekli. Stockholm şehrini dünya çapında bir yerel olarak keşfet ve görülmesi gereken yerleri ziyaret et.