singapur

ucuz uçak bileti singapur

singapur

Singapur sokaklarında yalnızca dünya çapında bir yerelin nasıl keşfedileceğini bildiği eşsiz manzaralar ve büyüleyici seslerle tanış. Aynı zamanda bir ülke olan bu şehir, içine adım atanları bekleyen bir kültür mozaiği. Bir şehir devleti olan Singapur’u keşfedeceğiniz bu yazıya hoşgeldiniz.

Singapur, ciddi bir varlık gösteren bir mikro-ülke. Hindistan’ın geniş bölgelerinden, Çin’in tarlalarına ve Malay takımadalarına kadar uzanan bir alandan ilham alan küçük bir evren. Canlı tarihindeki köklerine sıkı sıkıya bağlı fakat aynı zamanda modern bir düşünce tarzını kucaklayan küresel bir büyükşehir.

Şehir, yüksek gökdelenlerin yanı sıra tertemiz sokakları ve her yerdeki yeşillikleriyle doğayı ciddiye aldığını gösteriyor. Marina Bay Sands’in hemen yanında yer alan Singapur’un en ünlü parkı olan Gardens by the Bay’e git. Burası bol yürüyüş yolu ve sulak alan içeren, günün telaşı içinde insanların rahatlatıcı yürüyüşler yapabilecekleri bir yer. Salyangoz şeklindeki iki kubbe, dünyanın dört bir yanından eklektik bitki ve çiçek koleksiyonuyla birer botanik harikası. Flower Dome ve Cloud Forest bu parkı ziyaret ederken mutlaka görmen gereken yerlerden.

Yerel İpucu: Supertree adı verilen dev ağaçların Garden Rhapsody adındaki ikonik gösterisinin tadını çıkar. Bu ağaçlar, klasik müzik eşliğinde çeşitli ışık şovlarıyla birlikte dans ediyorlar. Saat 19:45 ve 20:45’te düzenlenen bu gösterileri görmek için en az 15 dakika öncesinden parkta olup şovu izleyebilmek için güzel bir yer yakalamak iyi bir fikir olabilir. 

Singapur aynı zamanda tadarak keşfedilen bir şehir. Aynı zamanda oldukça pahalı bir yer, fakat yemek yerken lezzetten ödün vermeden tasarruf yapma imkanın var. Buranın yerelleri sana Hawker Center denilen ve bir nevi yiyecek kompleksi olarak düşünebileceğin yerleri tavsiye edecektir, çünkü onlar da buralarda yiyorlar. Buralar birçok tezgahtan oluşan, ülkenin etnik kökenlerinin her birinden lezzetler sunan bir açık hava restoranı. Canlı atmosferinin tadını çıkarırken yalnızca birkaç dolara lezzetli ve doyurucu yiyecekler yiyebilirsin. Singapur’da birçok Hawker Center bulunuyor ancak Old Airport Road ve Maxwell Road Hawker Center’lar yerellerin en çok tercih ettikleri. Buraya ziyaretin sırasında ekonomik bir yemek yemenin yanı sıra dünya çapında yerel bir bakış açısı edineceğinden emin olabilirsin.

Yerel İpucu: Dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı yemeklerinden birinin tadını çıkarmak için kızarmış soya soslu domuz eti ve tavuğu denemek için Smith Sokağı’ndaki Hawker Chan’e git. Singapur’un ulusal yemeği olarak kabul edilen Hainan usulü tavuk ve pilavı deneme fırsatını da kaçırma.

Anakaradan ve Singapur’un kalabalığından uzaktaki Sentosa Adası hem çocuklar, hem de gençler için eğlence parkları ve ilgi çekici yerlerle dolu. Universal Studios’taki hız trenlerinden Madame Tussauds’un canlı gibi görünen balmumu heykellerine kadar, Asya’nın bu en sevilen oyun alanında her yaş için bir şeyler var. Tema parklarının parlak ışıkları sana göre değilse, neden bir kokteyl alıp bir şezlong üzerinde rahatlamak için Palawan Beach’e veya sakince gezinmek için Merlion Parkı’na gitmiyorsun?

Yerel İpucu: Sentosa Adası’nı ziyaret etmek pahalı olabilir. Bunun için yeterli bütçen yoksa girişi ücretsiz olan Fort Siloso Skywalk’u ziyaret edebilirsin. Buradan Singapur’un batı kesimi ve Sentosa’nın panoramik manzarasını izleyebilirsin. Fort Siloso Skywalk’a teleferikle ulaşabilir ve oradaki panolardan çevredeki alanların tarihi hakkında bilgi edinebilirsin.

Singapur, çok sayıda etnik topluluktan oluşan ve bu toplulukların birbiriyle uyumlu bir şekilde harmanlandığı, çok çeşitli bir kültüre sahip. Chinatown, Little India ve Kampong Glam mahallelerini ziyaret ederek yerellerin günlük hayatına karış. Heritage Trails boyunca gezinirken Çin Mirası Müzesi ve büyüleyici Istana Kampong Gelam’a denk geleceksin. Bu yürüyüş sırasında Sri Veeramakaliamman Tapınağı’ndan gelen tütsü kokularının tadını çıkar. Tüm bu mahallelerin ve yapıların paylaşacağı ilginç hikayeleri var, buraları ziyaret etmek Singapur deneyimine unutulmaz anılar ekleyecek.

Yerel İpucu: Singapur tüm yıl boyunca sıcak ve nemli, bu nedenle yanında sürekli içme suyu taşıdığından emin ol ve öğle sıcağında yürümekten kaçın. Çok sıcak hissedersen her biri klimalarla donatılmış alışveriş merkezlerinden birinde mola verebilirsin. Ayrıca şehir içinde dolaşmak için MRT adı verilen metro sistemini de kullanabilirsin.

Kıta Asya’nın ucundaki küçük bir balıkçı köyündeki mütevazi başlangıcından, bugünkü küresel ekonomik güce kadar Singapur, sıçramalarla olgunlaştı. Yerlileri burayı evleri olarak görmekten gurur duyuyor ve dünya çapındaki yereller burayı keşfetmekten çok keyif alıyor.