seattle

ucuz uçak bileti seattle

seattle

Seattle muhteşem dağ ve su manzaraları, harika pazarlar, kültürel bölgeler, burayı evi olarak benimseyen müzikal efsaneler, su yolu sistemleri, Seattle’ın en iyi kahvesi ve Starbucks ile tanınır. Bu şehirde uluslararası kahve dükkanlarından çok daha fazlası var. Sanat var, müzik var, harika yemekler ve benzeri olmayan bir manzarası var.

Turistler buraya geldiklerinde gezmek için nerelere gidilmesi gerektiğini bilseler de dünya çapında yereller yalnızca şehir sakinlerinin bildiği gizli bölgeleri bilir. Seattle’ın en iyi noktalarının paylaşıldığı bu yazının tadını çıkar.

Yolculuğuna yeni başlıyorsan, geziye şehir merkezinden başlamalısın. 1907’de açılan tarihi ve ünlü Pike’s Place ziyaret etmen gereken bir yer. Dik bir tepenin kenarına inşa edilen pazar, Elliot Körfezi’ne bakıyor ve ABD’deki en eski çiftçi pazarlarından birisi. Pike’s Place’ten Seattle’a yürüme mesafesindeki en güzel bölgelerden bazılarını keşfedebilirsin.

Şehir merkezinin hemen hemen her yerinde toplu taşıma sistemini kullanabilir ya da yürüyebilirsin. Otoparklar çok pahalı ve arabayla otopark yeri aramak tam bir kabus. Aklında bulunsun, Seattle devasa evsiz nüfusuyla da tanınır. Şehir merkezinde yürümek istersen, bunu daha kalabalık yerlerde yap. Alaska Bulvarı’ndaki feribot terminaline yürümek yerine taksi ya da Uber kullanmak daha akıllıca olabilir.

Yerel İpucu: Seyahatin sırasında yanında her zaman ince bir yağmurluk ya da şemsiye bulundur. Hava güneşli ve 18 derece olsa da her an yağmur yağabilir. Yağmurdan korunacak bir şey taşımazsan, dinene kadar bir dükkan tentesi altında beklemek zorunda kalabilirsin.

Seattle’dayken mutlaka Asya mutfağını denemelisin. Bu öneriye şüpheyle yaklaşabilirsin fakat unutma ki Seattle, Pasifik kıyısındaki en büyük liman şehirlerinden birisi. 1900’lerin başında bu büyük liman şehirlerinin çoğu Asyalı göçmenlere ev sahipliği yaptı.

Seattle’daki Chinatown/International District, Asya restoranı bakımından oldukça zengin. Buradaki tüm mutfaklar harika, Vietnam, Kore, Thai, Japon ve Çin... En iyi restoranlardan bazıları New Hong Kong ve Four Seas. Her ikisi de restorana ait park yeri olduğu için harika. Harbour City, Jade Garden, Honey Court ve Green Leaf ise park yeri bulmak zor olsa da denemeye değer.

Yerel İpucu: The Crocodile’a gitmeyi sakın unutma. Burası Nirvana, Pearl Jam ve Alice In Chains gibi dünyaca ünlü müzik gruplarının, yeni kuruldukları zaman sahne aldıkları harika bir grunge kulübü. The Crocodile’da grunge çağına müzik aracılığıyla dalabilirsin.

Seattle’da harika bir alışveriş deneyimi yaşamak istersen, burada herkese göre bir şey var. Şehir sakinleri tarafından iyi bilinen U Village (University Village)‘a bak. Burası açık bir alışveriş merkezi, bir çok şehir sakini tarafından da bilinir. U Village aynı zamanda köpek dostu bir yer, eğer tüylü arkadaşınla seyahat ediyorsan, onu da buraya getirebilirsin. U Village, Washington Üniversitesi kampüsünün yakınında bulunuyor ve buraya taksi, Uber, bisiklet, yürüyüş ya da toplu taşımayla ulaşabilirsin. 

Yerel İpucu: Seattle, tatmaya değer birçok birahaneye ev sahipliği yapıyor! Ballard Beer Company, Cloudburst Brewing, Two Beers Brewing Co., Machine House Brewery, Holy Mountain Brewing Company, Fremont Brewing Company, Reuben’s Brews ve The Taproom yerel biraların tadını çıkarabileceğin birahanelerden yalnızca birkaçı. 

Ailende hiç bilgisayar delisi var mı? Öyleyse gitmeniz gereken yer Living Computer Museum. Bu müzenin amacı başlangıcından bu yana bilgi teknolojisinin gelişimini hala çalışan bilgisayarlarla göstermek. Teknolojiye karşı bir ilgin olmasa bile şüphesiz burada 1950’lerden kalma bilgisayarlar gibi ilginç şeyler göreceksin. Buradaki benzersiz koleksiyonla anılara yolculuk yapabilirsin, delikli kartlar, merkezi işlemciler ve çok sayıda eski bilgisayarlar (IBM, Apple Lisa) var. Burası çocukların da teknolojinin nereden gelip nereye gittiğini görmeleri için harika bir müze.

Bunlar şaşırtıcı ve capcanlı Seattle şehrinin tadını çıkarmana yardımcı olacak birkaç ipucu. Bu şehir, Seattle’ı müthiş bir yer yapan yerel hazinelerle dolu. Şehri dünya çapında bir yerel olarak keşfetmek, asla unutamayacağın deneyimler yaşamanı sağlayacak.