santiago

ucuz uçak bileti santiago

santiago

Güzel And Dağları ile çevrili olan Santiago, ziyaret edebileceğin en büyülü ve güzel yerlerden biri. Her ne kadar diğer Güney Amerika şehirlerine göre daha az popüler olsa da, Santiago zengin bir tarihe ve kültüre sahip olduğundan, gezginler için ziyaret edilecek mükemmel bir yer.

Turistler buradaki ünlü yerleri biliyor ancak dünya çapında bir yerel bu şehri görmenin ve deneyimlemenin en iyi yolunu biliyor. Bu yazı, Santiago’da yapılması gereken aktiviteler ve ziyaret edilmesi gereken heyecan verici yerlerin bazılarını sunuyor.

Santiago zengin kültürü, şarabı ve güzel manzaralarıyla tanınır. Buraya ilk kez gelen ziyaretçiler için her şeyi keşfetmek çok zor olabilir ancak bu yazı, ziyaretini en iyi şekilde geçirmene yardım edecek.

Şili’nin başkenti olan Santiago’da keşfe başlamak için en iyi yer Plaza de Armas. Başlangıçta idamları gerçekleştirmek için inşa edilen meydan bugün neyse ki güzel bir alana dönüştürülmüş, darağacının yerine bir çeşme konmuş. Burada palmiye ağaçlarından birinin altındaki bir bankta otururken şehir sakinlerinin günlük hayatlarını izleyebilirsin.

Santiago şehrini dolaşmak metro ve taksi gibi çeşitli seçeneklerden dolayı çok kolay. Ayrıca Uber de kullanabilirsin. Ancak tabii ki şehri keşfetmenin en iyi yolu yürüyerek, şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen yürüyüş turlarından birine katılabilirsin.

Yerel İpucu: Bütçen kısıtlıysa fakat yine de Santiago hakkında bilgi edinmek istersen ücretsiz yürüyüş turlarından birine katılabilirsin. Tur sonunda rehbere bahşiş vermeyi unutma.

Meydanı çevreleyen muhteşem mimariye sahip binalar Metropolitan Katedrali, Kraliyet Mahkemesi Sarayı (Palacio de la Real Audiencia de Santiago) ve Merkez Postanesi gibi çeşitli tarihi ve kültürel yerler. Koca bir günü plaza ve çevresindeki tüm manzaralara hayran hayran bakarak geçirebilirsin. Santiago sadece rahatlayabileceğin ve dinlenebileceğin birçok parka da sahip. Şehirde görmen gereken iki park Cerro Santa Lucia ve Cerro San Cristobal. Bunlardan ikincisini gezmenin birkaç yolu var, istersen teleferiğe binebilir ya da doğada harika bir yürüyüş yapabilirsin. Cerro Santa Lucia ise şehrin ortasında 15 milyon yıllık sönmüş bir volkanken, 1872 yılında Avrupa’dan gelenlere şehrin ne kadar güzel olduğunu göstermek için parka dönüştürüldü. Her iki parkta da harika bi şehir manzarası var.

Yerel İpucu: Parklar çiftler için buluşma noktaları ve buralarda samimi görüntüler sergileyebiliyorlar, yakınlaşan çiftler görürsen şaşırma.

Şili şaraplarıyla da ünlü. Santiago’dan birkaç dakika uzaklıktaki üzüm bağlarından birini ziyaret edersen çeşitli şarapları tadabilirsin. Bunlardan Santiago’ya en yakın olanı, 25 şaap imalathanesinin bulunduğu Casablanca bölgesi. Bir bisiklet turuna katılırsan üzümlerin arasında bisikletle gezebilirsin.

Şehir And Dağları ile çevrili olduğundan, biraz gezmek ve dağlardaki doğal manzaraların tadını çıkarmak için dışarı çıkmak iyi bir fikir ve bunun için en ideal yer Cajon del Maipo Kanyonu. Burada trekking, kaplıcalara girme, ata binme ve halatla tırmanma gibi aktiviteler var.

Yerel İpucu: And Dağları’nda Santiago bölgesini önemli bir kayak merkezi yapan çok sayıda kayak merkezi var. En iyi deneyimi yaşamak için kış ayları olan Temmuz ve Ağustos aylarında, kar kalınlığının mükemmel olduğu zamanlarda ziyaret et.

Mükemmel bir alışveriş deneyimi için Mercado Central’in hareketli pazarını keşfet ve ağız sulandıran taze deniz ürünlerinin tadına bak. Bu senin için çok turistik bir deneyimse, daha yerel bir deneyim için nehri geçip La Vega Market’e gidebilirsin. Santiago’daki en taze ve lezzetli içecekleri bulabileceğin bu pazarda taze sebze ve meyve alırken yerel halka kaynaşabilirsin. Fermente üzüm suyundan yapılan ve dondurmayla süslenmiş bir tür brendi olan Pisco Sour, en popüler içeceklerden biri. Ayrıca kelime anlamı deprem olan ’terremoto’yu da mutlaka denemelisin.

Yerel İpucu: Şehir sakinleriyle sohbet ederken, yerel içkilerin tadını çıkarabileceğin en harika yer Bellavista. Burada içecekler ucuz ve iyi vakit geçireceğinden emin olabilirsin.

Santiago, keşfedilmeyi bekleyen bir şehir ve buraya yerel bir gözle baktığın zaman, seyahatin unutulmaz bir anı haline gelecek.