şanghay

ucuz uçak bileti şanghay

şanghay

Şanghay’ın yerlileri, gizli alışveriş bölgeleri ve sanat galerileri gibi pek bilinmeyen yerleri iyi bilir. Bu yazıyı okuduktan sonra sen de onlar gibi dünya çapında bir yerel olabileceksin.

Kelime olarak ‘denizin üzerinde’ anlamına gelen Şanghay eskiden bir balıkçı köyüydü. Günümüzde ise her gün yeni bir alt yapının oluşmaya başladığı, dünyanın en hızlı gelişen şehirlerinden birisi. Geleneklerin belirgin şekilde ortadan kalkmış olması, burada dünyanın en arkadaş canlısı insanlarıyla tanışmayacağın anlamına gelmiyor. Bu şehrin mutfak, fütüristik mimari, alışveriş deneyimi ve gece hayatı konusunda sana sunabileceği çok fazla şey var.

Bu şehri gezmenin en iyi ve basit yolu gündüzleri metro, geceleri de taksi kullanmak. Eğer kendini maceraperest hissediyorsan, MoBike ya da OFO olarak bilinen ortak kullanımlı bir bisiklet de kiralayabilirsin.

Yerel İpucu: Şanghay’da araç sürücüleri genellikle trafik ışıklarına dikkat etmiyor bu yüzden bisiklet sürerken dikkatli ol.

Şanghay’da ziyaret edilecek çok yer ve deneyimlenecek çok şey var. The Bund’dan Financial District’in harika manzarasını izleyebilirsin. Ayrıca geceleri gökdelenlerin ışıkları yandığında buranın manzarası bir başka güzel oluyor. Yu Bahçesi, Jing ‘An Tapınağı veya Shanghai Urban Planning Exhibition Center gezip görebileceğin diğer seçenekler. Tıpkı bir yerel gibi gezmenin tadını çıkarırken turst kalabalığından uzak durmak istersen Fuxing Park’a gidebilirsin.

Yerel İpucu: Şanghay’da yerel olmanın tadına varmak için parkı sabahın erken saatlerinde ziyaret et. Burada Thai Chi yapanları, mahjong ve kart oyunları oynayanları, uçurtma uçuranları görebilirsin. Ayrıca akşamları vals yapan çiftleri de izleyebilirsin.

Sanat aşığıysan haritayı bir kenara at ve M50 sanat bölgesinde kaybol. Eski bir tekstil sanayi bölgesinde kurulan bu çağdaş sanat bölgesine bayılacaksın. Buradaki restore edilmiş fabrikalar, ünlü Şanghay grafiti duvarının arkasında kalıyor. Stüdyoları halka açık olan yüzden fazla sanatçının oluşturduğu topluluk görülmeye değer.

Şanghay’ın hızlı gelişimi sonucunda sokaklardaki yiyecek tezgahları kaldırıldı ve bu da sokak gıda kültürünün bitmesine sebep oldu. Fakat endişelenme, yerel erişte yemeklerinin ve özel sosların tadına hala bakabilirsin. Duvarlara açılmış deliklerden hizmet veren büfelerde ve küçük aile işletmelerinde bu yiyecekleri tadabilirsin.

Yerel İpucu: Şanghay yüzyıllardır faaliyet gösteren birçok küçük restorana sahip ve bu mekanlar hala Ma Jiang mian (susamlı erişte) gibi geleneksel yiyecekler sunuyor. Bu restoranlardan birini ziyaret etmek için zaman ayır. Yerlilerin çoğu yemeklerini buralarda yer ve bu onlarla sohbet etmek için harika bir fırsat.

Şanghay’da şehrin tadını almak için mutlaka denemen gereken yemek, et suyuyla dolu Şanghay usulü mantı, Xiaolongbao. Çorba kısmını genellikle bir pipetle veya çorba kaşığıyla içiliyor ve ardından mantısı yeniyor. Bu deneyimi en harika şekilde yaşamak istersen, bu yemeği daha az turistik olan Lin Long Fang’da deneyebilirsin.

Eğer bir alışverişkoliksen, Şanghay’da hemen hemen her şeyi alabileceğin birçok pazar bulunuyor. Tianzifang’ı ziyaret et ve hediyelik eşya alabileceğin tuğla binalar arasındaki daracık sokaklarda kaybol. Güzel çiçekler ve bahçe mobilyaları için Hongqiao Kuş ve Çiçek Pazarı’nı ziyaret et. Tianshan Çay Pazarı’nda çay kültürü hakkında bilgi alırken aynı zamanda damak zevkine uygun bir çeşit bul ve dene. Daha iyi bir fikir olarak, hafta sonları People’s Square’deki People’s Park’ta kurulan Şanghay Evlilik Pazarı’nı ziyaret et. Şanslıysan burada kendine bir hayat arkadaşı bile bulabilirsin!

Yerel İpucu: Şehirde alışveriş yaparken yanında nakit para taşımana gerek yok. Küçük işletmeler de dahil olmak üzere birçok dükkan, doğrudan banka hesabından para çekmeyi sağlayan QR kod makinesi kullanıyor. Bunun yerine diğer popüler ödeme yöntemleri olan WeChat veya Alipay’i de kullanabilirsin.

Suzhou, Zhujiajiao, Hangzhou veya Zitang gibi komşu göl kabalarından birini ziyaret etmek için günlük bir gezi planlayabilirsin. Eğer ayıracak bu kadar vaktin yoksa, fakat su kenarının getirdiği sakinliği yaşamak istersen 18 kilometre uzaklıktaki Qibao’ya metroyla ulaşabilirsin.

Şanghay’daki gece hayatı, bol seçenekli olması sebebiyle kafanı karıştırabilir. Seçkin gece kulüplerinden birinde Financial District’i izlerken içkini yudumlayabileceğin gibi, KTV adı verilen karaoke eğlencelerine de katılabilirsin.

Yerel İpucu: Bazı kulüplerin yurtdışından gelmiş olanlar için özel masaları var ve nereden geldiğine bağlı olarak ücretsiz içecekler sunuyorlar.

Şanghay her saniye değişirken, kentin en harika sırları yereller tarafından tutuluyor. Şehri yerel bir lokal olarak, onların gözünden keşfet. Bu şehri tekrar tekrar ziyaret etmek isteyeceksin.