San Francisco

San Francisco Uçak Bileti

San Francisco

Golden Gate Köprüsü‘nün evi, Dungeness yengeçleri ve Chinatown’un fenerli sokakları... Bu şehir yerel renkler, kültür, ve muhteşem mimariyle dolu. En sisli günlerde bile bu şehrin neden bu kadar sevildiğini görebilirsin. Çoğu turist, görülecek yerler hakkında bilgi sahibi, ancak dünya çapında bir yerel bu şehri nasıl yaşaması gerektiğini bilir. Bu yazı sana San Francisco’nun en gizli mücevherlerini bulabilmen için yardım edecek.

San Francisco’daki ziyaretine Golden Gate Park’ı ziyaret ederek başla. Sissiz bir günde ziyaret edersen Golden Gate Köprüsü’nin muhteşem manzarasına şahit olacaksın. Daha unutulmaz bir deneyim için bu meşhur köprünün üzerinden yürü! Fakat yanında bir ceket bulundurman iyi bir fikir olabilir, güneşli günlerde dahi bu köprü oldukça rüzgarlı oluyor.

Yerel İpucu: 16. Avenue Tiled Steps projesine tanık olmak için 16. Cadde’yi ziyaret et. ‘Denizden yıldızlara’ temalı bir mozaik oluşturmak için yapılan bu işbirliğini görmelisin. Bu mozaikler San Francisco’nun Golden Gate Heights mahallesinde bulunan 163 basamaklı merdiven boyunca ilerliyor. 

Tüm yerellerin de dahil olduğu harika bir deneyim arıyorsan, çiftçi pazarına göz at. Yaz aylarında Cuma’dan Pazar’a açık olan bu pazarda en güzel yerel yiyecekler ve eve götürmek için taze ürünler bulabilirsin. Burdan sonra canlı müzik yapılan ve sokak sanatçılarının bulunduğu Pier 39’u ziyaret et.

Yerel İpucu: Tony Bennett’in ‘I Left My Heart In San Francisco’ (Kalbimi San Francisco’da Bıraktım) şarkısının izinden git ve kalpleri bul. Şehir boyunca gizlenmiş 131 kalbin her biri birbirinden farklı tasarımlara sahip.

San Francisco’nun sakinlerinin her biri kendi tuhaflıklarıyla oldukça eşsiz. Bu durum da şehir ziyaretini özel kılan şeylerden biri. Buradaki her mahallenin kendine özgü bir kişiliği var. Yeterince insanla tanışırsan, her mahallenin kendi özelliklerini farkedebilirsin.

Yerel İpucu: Ziyaretinden önce şehir programına bakmayı unutma. Burada her zaman festivaller, sokak fuarları, çiftçi pazarları, şarap fuarları gibi etkinlikler oluyor. Bu etkinlikleri kaçırmak istemezsin.

San Francisco’dayken hiç şüphesiz tramvaya bineceksin. Ünlü San Francisco tramvayı, dünya çapında nostaljik bir ulaşım türü olarak bilinir.

Yerel İpucu: Uzun süre kuyruk beklemek istemiyorsan Union Square yakınındaki duraktan tramvaya bin. Hiç kimse sana ilk ve son durakta binersen saatlerce kuyrukta bekleyeceğini söylemez. Ancak hat boyunca herhangi bir duraktan binersen, kuyrukta beklemen gerekmez. Rica ederiz!

Napa, Sonoma, Anderson, Amador veya Monterey County’i ziyaret edemiyorsan bile bu şehirde mutlaka şarap içmelisin. San Francisco’nun kalbinde tonlarca şaraphane ve tadım odası bulunuyor. Bluxome Street Winery, The Winery SF, Treasure Island Wines ve Sottomarino Winery seçeneklerden yalnızca birkaçı. Buralarda da şehri terk etmeden harika şaraplar tadabilirsin. 

Şehri dünya çapında bir yerel olarak gezmek, muhteşem manzaralara ve büyüleyici seslere erişmeni sağlayacak. İster yürüyerek ya da bisikletle, ister tramvay ya da motosikletle gez, bu şehirde asla hayal kırıklığına uğramayacaksın.