roma

ucuz uçak bileti roma

roma

Roma, arkasında binlerce yıllık tarihi olan efsanevi bir Avrupa başkenti. İnsanlar, yemekler veya mimari, şehrin hangi köşesine baksan güzel bir şeyle karşılaşacaksın. Roma gerçekten herkesin hayallerini karşılayan bir şehir. Dar sokakları ve tarihi kalıntılarıyla ‘’Dünya’nın başkenti’’ olarak bilinen Roma’yı keşfet.

Şehrin en iyi bilinen cazibe merkezlerinde turist kalabalığı her zaman olacak, ancak dünya çapında bir yerel, burada neler yapması gerektiğini bilir.

Tabii ki Roma’ya seyahat eden biri, muhtemelen İtalya’nın dünyaya sunduğu en iyi şeyi bilir – yiyeceklerini. Piazza del Popolo, şehirdeki merkezi bir meydan ve mutlaka görmen gereken bir yer fakat burada yemek yemek oldukça pahalı. Bunun yerine yakınlardaki Piazza San Lorenzo’ya git. Ciampini, takılmak için harika bir yer ve müşterileri yerellerden oluşuyor. Biraz pahalı bir yer fakat şehirdeki en iyi gelato (dondurma)’lardan birini burada yiyebilirsin.

Yerel İpucu: Taze yiyecek almak istersen Testaccio yiyecek pazarına git. Bu bölge bir zamanlar işçi sınıfının yaşadığı bir mahalleydi ve pazar yerel halk için hizmet veriyordu. Yiyecekler çok daha uygun fiyatlı fakat satıcılarının çoğunun İngilizce bilmediğini göz önünde bulundur.

Roma 28 asrın üzerinde bir yaşta. Şehir, araba kullanımı için inşa edilmemiş ve sonuç olarak bu eski şehrin dar ve dolambaçlı caddeleri araba dostu değil. Yerel halk, trafiğin bir sorun olduğunu biliyor, bu yüzden şehri dolaşmayı planlarken araba içermeyen seçenekleri tercih et. Metro sistemi, özellikle simge yapılara gideceksen, en iyi seçenek. Roma’yı ziyaret eden turistlerin tümü simge yapıları ziyaret etmek ister fakat dünya çapında bir yerel buralara nasıl ulaşacağını tasarlar. Toplu taşıma araçlarını mutlaka kullan ve yol planını dışarı çıkmadan önce yap.

Yerel İpucu: Şehri kendine göre gezmek için daha eğlenceli bir yol arıyorsan, bisiklet ya da Vespa kirala. İkonik bir İtalya metodu olan bu yöntem eğlenceli, kullanımı kolay ve dar sokaklarda rahatça gezmene yardımcı olacak. Kiralama ücreti günlük olarak yaklaşık 25 € tutuyor.

Şehrin etrafındaki turistik yerlerin çoğu ’piazza’ların (meydanlar) çevresinde bulunuyor. Piazza Navona da onlardan bir tanesi. Buradaki Barok binalar kesinlikle çok güzeller ve Fontana dei Quattro Fiumi muhteşem bir sanat eseri. Ancak gerçek şu ki, 5 kişiden 4 tanesinin turist olması bölgeyi turist tuzağı haline getiriyor. Piazza della Madonna dei Monti, yerel halkla takılmak için en doğru yer. Burası daha çok 20’li ve 30’lu yaşlardaki gençlerin vakit geçirdiği bir meydan. Hepsinden iyisi, uygun fiyatlı bir kahve almak istersen burası doğru nokta.

Yerel İpucu: Roma’nın en güzel zamanı Mayıs ve Ekim ayları arası. Cuma ve Cumartesi geceleri bu bölgede yerel halk yiyor, içiyor ve sohbet ediyor. Şık bir şeyler giy ve Roma’lı yeni arkadaşlar edinmeye hazır ol. Bu, yerel halkla iç içe olmak için harika bir yol.

Roma, Avrupa’nın en iyi alışveriş bölgelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. İtalyanlar moda tarzlarıyla tanınıyorlar. Via del Corso, Roma’nın ana alışveriş bölgesi fakat burada eve döndüğüne alışveriş yapabileceğin Gap ve H&M gibi mağazalarla dolu. Bunun yerine Cia del Boschetto’ya git ve ara sokakları keşfet. Burası butikler, zanaatkarlar ve ucuza vintage parçalar alabileceğin yerlerle dolu.

Yerel İpucu: Evin için antika eşya arıyorsan Porta Portese’ye bak. Burası her pazar gündoğumundan  saat 14:00’e kadar açık olan ve ikinci el eşyalar satan bir bit pazarı. Burada aradığını bulamazsan, o şey muhtemelen hiç var olmamış demektir.

Roma’nın cazibesi yüzlerce yıldır filmlerde, müzikte ve edebiyatta tasvir edilmiş. Yüzyıllardır burada ve onu ziyaret etmeni bekliyor. Tüm ikonik anıtları mutlaka gör fakat bunu dünya çapında bir yerel gibi yap.