prag

ucuz uçak bileti prag

prag

Bu destansı Avrupa başkenti bir zamanlar krallara ve diktatörlere ev sahipliği yapıyordu fakat 21. yüzyılın eğlenceli ve eklektik Prag’ı oldukça kuralcı. Tarihi kaleler ve parke taş döşeli caddelerin arasında yer alan eski Bohemya başkenti, eski binalar ve anıtlar arasında kaybolmak için mükemmel bir yer. Prag, her köşesinde gizem ve eğlence barındıran bir şehir, her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Bu şehri dünya çapında bir yerel gibi deneyimlemek istiyorsan, kaçınılması gereken ve çok gezilen yerleri bilmelisin. Prag seyahatini en iyi şekilde geçirmen için bu yazı sana yardım edecek!

Yolculuğa şehrin en önemli yerlerinden biri olan Wenceslas Meydanı’ndan başla. Wenceslas Meydanı, tarih boyunca gösteriler, isyanlar ve kutlamaları görmüş, tarih dolu bir yer. Bölgede çok sayıda restoran, kulüp, bar ve dükkan olduğundan, bu alan genellikle insanlarla dolu. Yerel halk bu bölgenin turistlere yönelik olduğunu bilir. Bu alanda yapılacak şeyler olsa da çok yapay ve pahalı.

Yerel İpucu: Wenceslas Meydanı‘ndaki nükleer sığınağa göz atmalısın. 5 yıldızlı bir otelin altında bulunan bu tarihi eser, turistler tarafından pek bilinmiyor, bu yüzden şehirdeki kalabalık ve turistik kalelere güzel bir alternatif oluşturuyor. 

Prag, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri, bu yüzden şehrin her tarafı turistlerle dolu. Charles Köprüsü, Vltava Nehri’nin en güzel manzaralarından birine ve muhteşem heykellere sahip fakat turist dolu. Daha huzurlu bir deneyim için Prag Kalesi’nin yanındaki Letna Hill’i ziyaret edebilirsin. Sakinlik içinde zaman geçir ve Charles Nehri’nin manzarasını uzaktan izle, tıpkı yerel halkın yaptığı gibi…

Yerel İpucu: Şehrin muhteşem manzarasını izlemek istersen Petřínské Sady’e git. Şehrin dışında kalan bu bölgeye kısa bir bisiklet yolculuğuyla yokuş yukarı çıkarak ulaşabilirsin. Buradan çarpıcı bir Prag manzarası izleyebilirsin.

Eski kent meydanında bulunan Prag Astronomik Saati, 1410 yılında inşa edilmiş ve kentin en büyük cazibe noktalarından biri haline gelmiş. Her saat başında bir horoz sesiyle çalıyor ve dans eden bir iskelet ortaya çıkıyor. İzlemesi harika fakat bu gösteriyi daha iyi görmeye çalışan turist ordusuyla savaşmaya çok da gerek yok.

Yerel İpucu: Caddenin karşısındaki U Prince Hotel’in çatı katındaki terasta bir kokteyl alarak saatin manzarasının tadını, turist kalabalığından uzakta çıkarabilirsin.

Prag, kaleleriyle ünlü. O kadar çok var ki, şehri keşfetmek yetişkinler için tasarlanmış Disneyland’de yürüyüş yapmak gibi. Yerel halk, birçok turistin bölgedeki kalelere, özellikle de eski şehirde yer alan Prag Kalesi’ne sık sık gittiğini biliyor. Eğer sen de gideceksen önceden hazırlık yapmak iyi bir fikir olabilir. Bölgedeki yiyecek ve içecekler turistlere yönelik, bu yüzden yanına atıştırmalık bişeyler alabilir ya da kahvaltı için Cafe Savoy’a gidebilirsin. Eski şehirde yer alan bu dükkanda kahvaltı 6$ gibi düşük bir fiyata sunuluyor.

Yerel İpucu: Oldukça turistik bir nokta olan Prag Kalesi’ni ziyaret etmek yerine, Vyšehrad Kalesi’ne git. Bu 10. yüzyıl yapısı, Vltava Nehri’nin ve şehrin harika manzarasını izlemek için mükemmel bir yer. Dış tarafındaki yeşillik alan piknik yapmak için harika bir alan.

Şehrin masalsı bir güzelliğe sahip olması, Prag’ın bu kadar çok ziyaretçi çekmesinin sebeplerinden yalnızca bir tanesi. Popüler yerlerin etrafını saran turist tuzaklarına yakalanmamaya dikkat et. Etraftaki en iyi yerler hakkında bilgi edinmek için yoğun şehir merkezlerinin dışındaki yerel halkla konuş ve Prag’ı sanki buranın yerlisi gibi gez.