porto

ucuz uçak bileti porto

porto

Porto, ağzına kadar hayat dolu ve herkesi kendine kolayca aşık eden bir şehir. Turistler buradaki cazibe merkezlerini iyi biliyor, fakat dünya çapında bir yerel bu şehri en iyi şekilde nasıl yaşayacağını biliyor. Bu yazı sana yerel noktalardan bazılarını gösterecek ve bu şehrin tadını çıkarmana yardım edecek.

Yerel İpucu: Porto’yu rahatça keşfetmek istiyorsan yanında iyi bir yürüyüş ayakkabısı getirmeyi unutma. Bu engebeli metropolde dik yokuşlar ve parke taşları bolca var.

Porto’yu gerçekten tanımak istiyorsan, burayı bir yerel gibi deneyimlemelisin. Porto sakinlerine verilen isim ‘Tripeiros’, rahat ve sakin yaşam temposunun tadını çıkaran insanlar. Durup gülleri koklamak ya da şarabın tadını çıkarmak gibi hayat felsefeleri var. Planlarında Porto’yu turistten çok yerel gibi tecrübe etmek varsa aklında bulundurman gereken birkaç şey var.

Kahve iç. Bol bol kahve iç. Portekizliler kahveyi çok seviyor. Porto’da bulacağın kahve, zincir kahve dükkanlarından aldığın kahveler gibi değil. ‘Sütsüz ve kremalı, şekersiz fakat tatlandırıcılı’ siparişini burada veremezsin. Buradaki kahveler genelde basit bir espresso ve burada ‘cimbalino’ olarak adlandırılır.  

Porto’da gittiğinde kaçırmaman gereken yer Braga. Burada kafelerle dolu meydanlar tarihi ve ruhani yapılarla iç içe geçmiş halde ve yakın üniversitelerdeki öğrenciler için popüler halde. Ülkedeki en eski katedral olan Bom Jesus do Monte da burada ve turistler tarafından çok seviliyor.

Yerel İpucu: Şehrin liman evlerini ziyaret et. Burada harika şarapların tadına bakabilirsin. Nehir boyunca uzanan liman evlerinden uzak durmanda fayda var çünkü evler küçük ve çok kalabalık oluyor. Bunun yerine en uzaktaki liman evini tercih et ve daha iyi bir tadım deneyimi için para harcamaktan çekinme.

Port Town’daki gezintinden sonra İtalya’yı ziyaret etmene gerek kalmadan gondol gezisinin tadını çıkar. Aveiro, Portekiz’in Venedik’i olarak biliniyor, çok daha sessiz ve kimilerine göre daha renkli. Boyanmış tekneler ve capcanlı binalar Aveiro’nun önemli özelliklerinden yalnızca birkaçı. Buraya arabayla, trenle veya otobüsle ulaşabilirsin.

Şehirde bir yerel gibi gezmek istiyorsan şehir kartı almayı unutma, Lisboa veya Porto kartı işini görecek. Bu kartlarla metro, halk otobüsü, tramvay, füniküler ve bazı trenlerde ücretsiz ulaşımın yanı sıra birçok önemli müze ve turistik yere üctetsiz ya da indirimli giriş hakkı kazanacaksın.

Porto’dayken görülmesi gereken bir katedral, Se do Porto (Porto Katedrali). Girişi ücretsiz ve halka açık olan bu katedral Porto kentini ayaklar altına seren bir tepenin üzerinde oturuyor. 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen katedral Romanesk, Barok ve Gotik gibi farklı mimari tarzlarda yapılmış. Kale benzeri bu katedral Porto’nun en eskilerinden biri ve ikiz kulelerle çevrili. Hem yerli halkı hem de turistleri kendine çekiyor.

Porto’ya yapılan hiçbir gezi Mercado do Bolhão (Bolhão Market) gezisi yapmadan tamamlanmaz. Bu pazardan gelen kokular, henüz pazara ulaşmadan seni bulacak. Meyvelerin tatlı suları, taze pişmiş ekmeklerin, peynirlerin ve baharatların baştan çıkarıcı kokuları tüm duyularını uyaracak. Bu açık hava pazarında uygun fiyatlarla çeşitli taze ve el yapımı ürünler satılıyor. Tarihi 1850 yılına kadar uzanan bu pazar, iki katlı bir binanın neoklasik cephesinin arkasında bulunuyor. Pazartesiden cumaya kadar 07:00-17:00 ve cumartesileri 07:00-13:00 arasında hizmet veriyor. Giriş ücretsiz fakat içerde harcamak için yanında nakit para bulundur.

Porto her köşesinden hayat fışkıran bir şehir ve birçok keyfin tadını çıkarmak için tasarlanmış. Ziyaret ettiğinde bu yaşam biçimini yanında götürmeyi unutma, buna kesinlikle değecek. Şehri dünya çapında bir yerel olarak gezmek, muhteşem manzaralara ve büyüleyici seslere erişmeni sağlayacak.