phuket

ucuz uçak bileti phuket

phuket

Phuket’in sakinleri en iyi yiyecekleri nerede bulacaklarını ve gizli yerleri keşfetmek için etrafta dolaşmanın en iyi yollarını bilir. Phuket’i oranın sakini gibi tam olarak deneyimlemek için bu yazıyı okumaya devam et.

Gülücükler ülkesinde bir şehir. Burada sıcak bir gülümsemenin dostane bir ‘merhaba’yı veya yerlilerle sohbeti takip etmesi olası. Phuket halkı birbirlerine olduğu kadar ziyaretçilere de kibar ve sıcak davranıyorlar.

Yerel İpucu: Thai Wai’yi (Tay usulü selamlaşma) ve nasıl uygulayacağını öğrenmek önemli. Bu selamlaşma, yerel kültür açısından değerli bir saygı göstergesi olarak görülüyor.

Tayland’ın en büyük adası olan Phuket, hareketli bir maceraya katılmak ya da plajın tadını çıkararak sakin bir gün geçirmek isteyen turistler için popüler bir destinasyon. Bu ada tarihi yerler, güzel anıtlar ve birçok eğlenceli aktiviteyle dolu.

Geziye yerel halkın büyük kısmının yaşadığı Old Phuket Town’ı ziyaret ederek başla ve otantik bir deneyim yaşa. Dünya çapında bir yerel olmak için harika bir ziyaret noktası...

Trafik çok yoğun olabilir, özellikle paydos saatlerinde, bu saatlerde araç kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikir olabilir. Sürücüler trafik 
kurallarına pek uymuyorlar, yine de gereksiz korna sesi veya yol kavgası gibi streslerle karşılaşmayacaksın.

Yerel İpucu: Herhangi bir toplu taşıma kullanıyorsan yanında ‘aromatik’ yiyecek taşımaktan kaçın çünkü bu, yereller arasında sözsüz bir tabu gibi. Bunun sebebi, diğer yolcuların kokudan rahatsız olabileceğinin düşünülmesi.

Güne yerel bir kahvaltıyla başla: kızarmış yumurtalı ‘roti’, yanında buzlu çay ya da taze demlenmiş yerel bir kahve... Ardından şehri keşfetmek için dışarı çık. Keşif için en mükemmel yol, yürümek. Gezinerek Old Phuket Town’ın en eski köşelerine ulaşabilirsin.

Yerel İpucu: Sokaklarda sıralanmış renkli evlerinin güzelliğiyle birkaç saatliğine kaybol. Kameranı yanına almayı unutma, buralarda geçirdiğin harika zamanın fotoğraflarıyla herkese hava atmak isteyeceksin.

Thalang, Dibuk ve Krabi yollarında ilerlerken, Çin-Portekiz (dükkan ev) tarzında inşa edilmiş asırlık binaların mimarisine hayran kalacaksın.
Tayland Hua Müzesi’ni ziyaret ederek Çin ile Phuket arasındaki bağlantıyı öğrenebilirsin. Burası Çinli göçmenler tarafından inşa edilen ilk dil okuluydu. Burada geleneksel törenleri izleyebilir ve yerel mutfağın örneklerini tadabilirsin. Ayrıca adadaki Çin-Portekiz Çin-sömürge tarzında inşa edilen binalar hakkında bilgi alabilirsin.

Thalang ve Dibuk yollarını birbirine bağlayan ve Soi Romanee olarak bilinen caddede yürü. Buranın kötü şöhretli hikayesini öğrenmekten zevk alacaksın. Sokağın romantizmi hala eski cazibesini koruyor. Şanslıysan, düğün fotoğraflarını çektirmek için hazırlanan, kol kola girmiş gelin ve damatlara rastlayabilirsin.

Thalang yolu da gezinin bir parçası olmalı. Burası Phuket’in en eski caddelerinden biri ve yoğun bir  araç trafiğine sahip, pazar günleri hariç. Pazar günleri burası bir pazar haline geliyor. Yerel halk tarafından ‘büyük pazar’ anlamına gelen ‘Lard Yai’ olarak adlandırılan bu pazar, hediyelik alışveriş yapmak için mükemmel bir yer. Ayrıca Phuket’in yerel yemeklerinin ve tatlılarının tadını çıkarabilirsin. Buharda pişmiş balık, domuz sosisi, kızarmış tavuk, mangalda domuz eti, kalamar ve diğer deniz ürünlerini bu pazarda bulabilirsin. Hatta maceracı ve cesur hissediyorsan kızarmış böcek yemeyi deneyebilirsin. Sonuçta, protein açısından zengin bir yiyecek! 

Yerel İpucu: Tayland yemekleri çok baharatlı ve alışık olmayan birinin midesini altüst edebilir. Yemeğini daha az baharatlı yemeyi tercih ediyorsan, ‘baharatsız’ anlamına gelen ‘Mai Phet’ demeyi öğrenmek işine yarayabilir.

Phuket, görebileceğin en çarpıcı yerlerden bazılarına sadece bir saatlik tekne yolculuğu mesafesinde. Mistik Phang Nga Körfezi’ni ziyaret etmek için bir tekneye atla ve turkuaz sulardan çıkan kireçtaşı karstların güzelliğine dal. Ayrıca Phi Phi, Simian veya diğer 30 küçük adadan herhangi birini de ziyaret edebilirsin.

Yerel İpucu: Ulaşım için büyük teknelerinin aksine özel sürat teknelerini kullanabilirsin. Bu şekilde, adaların turistle dolu olduğu kalabalık zamanlardan kaçınarak kendi programını oluşturabilirsin. Büyük teknelerin tümü aynı saatlerde hareket eder, sürat motoruyla daha sakin bir trafikte gezebilirsin.

Gece hayatını keşfetmek istiyorsan Phuket’te muhteşem seçenekler var. Phuket FantaSea’de büyülü bir zaman geçirebilir veya Simon Cabaret Show’da ladyboy’ları izleyebilirsin. Çılgın bir zaman geçirmek için ise gün batımından sonra bile ışıklandırmayla ışıl ışıl olan Patong Plajı’nı ziyaret edip  harika içeceklerin tadını çıkarabilirsin.

Yerel İpucu: Plaj, birçok turist için popüler bir mekan olduğu için zaman zaman aşırı kalabalık hale gelebilir. Yine de mutlaka gidip, deneyimlemelisin.

Phuket’te herkes için birşeyler var. Dünya çapında bir yerel olarak yapacağın bu gezinin ardından buradan ömür boyu hatırlayacağın muhteşem anılarla ayrılacaksın.