pekin

ucuz uçak bileti pekin

pekin

Pekin, zamanda geçmişe ya da geleceğe seyahat edebileceğin, eşsiz bir şehir. 6 antik Çin başkentinden biri olan şehir, çok sayıda kültürel ve tarihi manzaraya sahip.

Turistler Yasak Şehir, Yaz Sarayı ve Cennet Tapınağı gibi popüler yerleri biliyor ancak dünya çapında bir yerel, şehri tam olarak nasıl deneyimleyeceğini biliyor. Pekin’in sırları bu yazıda...

Pekin zengin tarihi, lezzetli (ve bazı durumlarda ilginç) yiyecekleri ve büyüleyici geleneksel kültürüyle bilinir. Çok kalabalık bir şehir olduğundan, burayı keşfetmek baş döndürücü olabilir. Bu yazı, Pekin ziyaretini en iyi şekilde geçirmen için sana yardımcı olacak.

Yerel İpucu: Pekin, özellikle kış aylarında şiddetli hava kirliliğinden muzdarip. Ziyaret etmek için hava kalitesinin en iyi olduğu zamanlar olan Nisan - Mayıs ve Ağustos - Eylül aylarını tercih etmelisin. 

Pekin’in merkez bölgesi gökdelenler ve modern mimari örnekleriyle oldukça çağdaş bir görünüme sahip. Birbirinin kopyası olan standart otellerde kalmak yerine şehrin hemen dışındaki banliyölerde, yerel halkın yaşadığı yerlerde kalmayı tercih et. Buralar ’hutong’lardan (küçük sokaklar) aşağıya inerken, Pekin’in yerel hayatının tadına bakmak için harika yerler, Pekin’lilerin iskambil ve satranç oynadığını, çocuklar sokaklarda oynarken kadınların sohbet ettiğini görebilirsin.

Yerel İpucu: Turistik ve kalabalık olan Gulou ve Nanluguoxiang’dan kaçın ve Wudaoying’de kal. Burası bölge halkı arasında oldukça popüler ve daha fazla keşif için harika bir başlangıç noktası. Hem Lama Tapınağı’na, hem de Ditan Parkı’na (Dünya Tapınağı) ve çarpıcı ağaçlarla çevrili Guozijian Hutong’a yakın.

Kentin yaygın bir ulaşım sistemine sahip olması sebebiyle Pekin’i gezmek oldukça kolay. En uygun ulaşım aracı metro sistemi, şehrin birçok bölgesini birbirine bağlıyor. Taksi de kullanabilirsin ancak çoğu şöför İngilizce bilmediği için gideceğin yeri Mandarin alfabesiyle yazıp göstermek iyi bir fikir olabilir. Uzun mesafeli yolculuklar için ise elektrikli tren ya da tur otobüsleri iyi seçenekler. 

Yerel İpucu: Pekin’de trafik oldukça yoğun ve trafik kurallarına pek uyulmuyor. Mümkünse üst geçitleri ve alt geçitleri kullan. Bir caddede karşıdan karşıya geçmek istiyorsan, en güvenli yol bir grup yayayla beraber geçmek.

Pekin, 3 bin yıldan fazla bir zamandır Çin sanatının merkez üssü. Kağıt kesme, gölge tiyatrosu, çömlek oymacılığı, kaligrafi eserleri UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alıyor. Korunan antik eserlerden bazılarını Çin Ulusal Sanat Müzesi’nde görebilirsin ancak daha pratik bir deneyim için bir sanat turuna katılabilir ve hala eski sanatları uygulayan yerel sanatçıların dükkanlarını ziyaret edebilirsin. Buralarda kaligrafi yapmayı ya da bir şişenin içini boyamayı öğrenebilir, eve kendin yaptığın, daha kişisel bir hediyelikle dönebilirsin. Yine de hediyelik eşya alışverişi yapmak istersen Çin’in en büyük ve en ucuz antika pazarı olan Panjiayuan Antika Pazarı’na gidebilirsin.

Yerel İpucu: Pek çok mağaza artık nakit para kabul etmiyor ve uluslararası kredi kartları da geçmiyor. Bu yüzden Çin’in ödeme yöntemleri olan WeChat veya Alipay uygulamalarını telefonuna indir ve ödemeleri oradan yap.

Pekin’in en lezzetli yemeklerinden biri olan kızarmış ördeği Peking’de yiyebilirsin. Yerel ve otantik yiyecekler için tercih edebileceğin en iyi yerlerden biri burası ve burada miancha (darı unu ve susam ezmesinden yapılan yulaf lapası), Çin mantısı ve Zhejiang şehriye çorbasının tadına bakabilirsin.

Yerel İpucu: Böcekler Pekin’de değil, Çin’in diğer bölgelerinde yeniyor. Bu yüzden böcek satan bir tezgah gördüğünde oranın yerlilerin tercih etmediği, turistlere yönelik bir yer olduğunu göz önünde bulundur. Yine de cesur hissediyorsan ve denemek istiyorsan deneyebilirsin, bunları yemek güvenli.

Pekin ‘hiç uyumayan şehir’ lakabını hak edecek kadar hareketli bir gece hayatına sahip. Gece dışarı çıktığında gidebileceğin yerler ne kadar para harcamak istediğine bağlı olarak değişiyor. Ucuz içecekler ve art arda sıralanmış gece kulüpleri arıyorsan, öğrenciler için popüler bir nokta olan Wudaokou’ya gidebilirsin.

Pekin’de yapılacak ve görülecek çok şey var, dünya çapında bir yerel olarak burayı deneyimlemek ve turist tuzaklarına kapılmamak için bu yazıda yazanlara dikkat etmen yeterli. Böylece buradan unutulmayacak anılarla ayrılabilirsin.