paris

ucuz uçak bileti paris

paris

Paris, yalnızca Fransa için değil, tüm dünyada önemli bir şehir. Paris, tarihi bir Avrupa şehrinin temsil ettiği her şey... Bugüne kadar entelektüellere, sanatçılara, yazarlara ve dünyadaki bazı önemli isimlere ev sahipliği yapmış. Krallar, imparatorlar ve hatta devrimciler tarafından yönetilmiş. Eğer Paris’in dar ve dolambaçlı sokakları konuşabilseydi, gizem, büyü ve romantizm hakkında hikayeler anlatırlardı. Paris, her bir köşesinde hikayesi olan bir şehir.

İnsanlar Paris ile ilişkilendirilen turistik yerleri tanıyor. Louvre - Mona Lisa’nın evi, şehri izleyen Eyfel Kulesi ve Arc de Triomphe, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından bilinen kentin ikonları... Paris’e yaklaşmak, özellikle de sana sunduğu şeylerin en iyilerini arıyorsan, gözünü korkutabilir. Bu yazı, kısa sürede dünya çapında yerel olmana yardım edecek.

Paris ‘arrondissement’ olarak bilinen bölgelere ayrılmış. Her birinin kendine özgü lezzetleri ve stilleri var. İlk bölüm şehrin merkezinde ve Louvre olarak biliniyor, çünkü ikonik müzenin bulunduğu yer burası. Yerel halk, bu müzenin büyük olduğu kadar kalabalık kuyruklara sahip olduğunu bilir. İçeri girmek konusunda çok kararlı değilsen, bilet kuyruğunda vakit harcama. Onun yerine Paris’in diğer tarihi yerlerini gezebilirsin. Şehir, uzun kuyruklarında sıra beklemediğin ya da yüklü giriş ücretleri ödemek zorunda kalmayacağın tarihi yerlerle dolu.

Yerel İpucu: Paris’te önceden plan yapmak her zaman kazandırır. Şehirde trafik yoğun ve birçok turistik yerde de kuyruk var. Gideceğin yer biletle girilen bir yerse, biletini önceden al, hangi mahalleye nasıl gideceğini önceden planla.

Paris’in en önemli özelliklerinden biri de harika yemekleri. Tereyağlı ve ağızda dağılan kruvasanlardan, taze pişmiş baget ekmeğine, Paris’te tadacak harika lezzetler var. Turistlerin yoğun olduğu yerlerde yemek yemek her zaman daha pahalı olur. Bir restorana gitmek istersen önceden araştırma yapıp rezervasyon yaptır. Gündüzleri hızlıca atıştırmaya ihtiyacın olursa da yerel halk seni fırınlara yönlendirecektir.

Yerel İpucu: İçindeki varoluşçuyu farketmek istiyorsan, 6. caddedeki Cafe Les Deux Magots’a git. Burası çoğu yerden daha Paris’li, 1912 yılında açılmış ve Verlaine, Hemingway, Picasso, Sartre ve de Beavour gibi önemli isimlere servis yapmış.

Paris aynı zamanda muhteşem alışveriş deneyimiyle bilinir. Champs-Elyseé, Gucci ve Louis Vuitton gibi ünlü moda markalarına ev sahipliği yapıyor. Caddede gezintiye çıkıp vitrinlere göz atabilirsin. Arc de Triomphe, bu caddenin başında yer alıyor. Burada güzel restoranlar da var fakat tabii ki pahalı. Paris’te çok sayıda dükkan ve bit pazarı bulunuyor. Yerel halk bunlardan en iyisinin 18. bölgedeki Marché Au Puces olduğunu biliyor. Dünya çapında bir yerel olarak yeteneklerini göster ve buradan tatil hediyesi olarak benzersiz bir şey al.

Yerel İpucu: Yerel halkın tercih ettiği bir yere gitmek istiyorsan 12. bölgedeki Marché d’Arligre’ye bak. Burası atıştırmak için taptaze ürünlerden alabileceğin harika bir yer. Ardından yemeğini yerken, arkana yaslanıp etrafı izleyebilirsin.

Paris’ten Eyfel Kulesi’nin birkaç fotoğrafını çekmeden dönmemelisin. Burası şehrin en önemli simgesi, ayrıca en sık ziyaret edilen yeri. Her zaman turistlerle dolup taşıyor, ayrıca çıkacağın kata göre bilet fiyatları da değişiyor. Para vermek istemezsen de çıkman gereken yüzlerce merdiven var. Yerel halk, buranın keyfini çıkarmanın en iyi yolunun aşağıda kalmak olduğunu iyi biliyor. Peynir satan bir dükkana git, bir şişe şarap, peynir ve biraz meyve al ve ardından Champs de Mars’ta Eyfel Kulesi Manzarası’na karşı piknik yap.

Yerel İpucu: Şehrin kuşbakışı manzarasını mutlaka görmek istiyorsan Tour Montparnasse’a git. Bu gökdelende, asansörle çıkabileceğin bir gözlem katı bulunuyor. Burada şampanyanı yudumlarken şehrin 360 derecelik manzarasının keyfini çıkartabilir ve Eyfel Kulesi’nin uzaktan fotoğrafını çekebilirsin.

Herkes Paris’in önemli yerlerini biliyor. Buraları görmek harika olsa da saatlerce sıra bekleyip, en iyi manzaralar için turistlerle tartışmak yerine yürünmemiş olardan yürü, girilmemiş yerlere gir. Paris’i dünya çapında bir yerel gibi keşfetmek sana güzel manzaralar, zevkler ve benzersiz deneyimler kazandıracak.