oslo

ucuz uçak bileti oslo

oslo

Pitoresk fiyortları, güzel gölleri ve yemyeşil ormanları ile Oslo, Norveç’in başkenti ve Avrupa’nın kuzey bölgelerini keşfetmek isteyenler için görülmesi gereken bir yer. Kültür ile dolu bu kozmopolit şehir, dünya standartlarında müzelerden, sanat galerilerine, inanılmaz bir mutfaktan gece hayatına kadar her şeye sahip. 

Dünya çapında yereller, Oslo’da ziyaret edilecek yerleri ve kalabalık turist tuzaklarından kaçınmayı iyi bilir. Daha fazla uzatmadan, sana Oslo ipuçlarını sunuyoruz!

Oslo’da gezinmek çok kolay. Kentin mükemmel toplu taşıma sistemine ait araçları kullanarak, bir bisiklet kiralayarak ya da yalnızca yürüyerek tüm ilgi çekici yerlere ulaşabilirsin.

Oslo deneyimini başlatmak için ilk olarak muhteşem Oslo Opera Binası’nı ziyaret et. Limanın hemen üzerinde bulunan ve Norveç’in ikonik yapılarından biri olan bu binanın çatısından şehri ve Oslofjord adacığının harika manzarasını izleyebilirsin. Hazır buralardayken, SALT’ta hamam ve sauna keyfi yapabilirsin. İster deneyimli bir sauna tutkunu ol, ister sauna dünyasına ilk defa giriş yap, burası her türlü ziyaretçiyi memnun edecek bir yer. Norveç kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için Norveç Halk Müzesi ziyareti harika bir fikir. Geleneksel tarzda yaklaşık 150 çiftlik ve ev ile burası dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisi. 

Yerel İpucu: Norveç’in başkentini ziyaret etmek için en iyi zaman, yazın sıcaklığın 20-30 °C (68-86 °F) dereceler arasında olduğu Mayıs-Ağustos arası. Unutma, şu an Avrupa’nın kuzeyindesin ve yaz mevsimi bile olsa akşamları serin olabilir. Bu yüzden yanında hafif bir palto bulundurabilirsin.

Oslo Fiyordu’nun ana adası olan Hovedøya’ya feribotla kolayca ulaşabilirsin. Burada yemyeşil ormanlarda yürüyüş yapabilir, manastır kalıntılarını keşfedebilir veya sahilde dinlenebilirsin. Dünya çapında yerel bir deneyim arayan doğaseverler için Nordmarka Ormanı’nda bir yürüyüş öneriyoruz. Ormandaki onlarca parkurda uzun bir yürüyüşün ardından serinletici bir içecekle gevşeyebileceğin kabin kafeler de bulunuyor. 

Yerel İpucu: Doğa yürüyüşleri için rahat bir çift ayakkabı ve serin akşamlar için bir ceket getirmenin yanı sıra yanına bir yağmurluk ve şemsiye alabilirsin. Oslo yağışlı bir mevsime sahip olmamasına rağmen yazın bile yağmur yağabilir.

Otantik ve canlı bir mahalle olan Grunerløkka’yı ziyaret etmek, Oslo’nun kentsel ve yenilikçi yaşamını görmek için harika bir yol. Akerselva Nehri kıyısında yer alan bu bölge, dönüştürülmeden önce işçi sınıfının yaşadığı bir yerdi. Bugün ise yerliler burayı Norveç’in Notting Hill’i olarak adlandırıyor. Burada birçok kafe, bar ve butik bulunuyor. Aynı zamanda dünya şampiyonu barista Tim Wondelboe’nin kahve dükkanına ev sahipliği yapıyor. Yerel halk, eski ahşap evlerin bulunduğu pitoresk caddelerde huzurlu bir yürüyüş için Kampen semtini ziyaret etmenin en doğrusu olduğunu söyler.

Yerel İpucu: Avrupa’daki diğer başkentlerin aksine Oslo’da kaçınılması gereken ‘kötü’ mahalleler ya da bölgeler bulunmaz. Bu nedenle şehrin her köşesini keşfetmekten çekinme. Yine de yeni bir yeri ziyaret ederken baş ağrısı yaratan bir turist gibi davranmamaya özen göster. 

Son on yılda Oslo bölgedeki en iyi lezzet duraklarından biri haline geldi. Neo Nordik mutfağından uluslararası yemek mekanlarına, suşiden pizzaya kadar her şeyi sunan Oslo, lezzet konusunda seni kesinlikle tatmin edecek. Lokaller şehirde iyi yiyeceğin nerede olduğunu bilir ve seni oraya yönlendirebilir. Eşsiz bir deneyim için günlük taze balık satan Rådhusbrygge’yi ziyaret et. Yemeye hazır haşlanmış karides, en popüler seçeneklerden birisi.

Endüstriyel bir binanın içinde bulunan ve yeni bir yemek alanı olan muhteşem Vippa’yı ziyaret edebilirsin. Burada yengeçli sandviç, tako ve daha fazlasını sunan tezgahlar bulunuyor. Büyük turist kalabalıkları seni rahatsız etmiyorsa Mathallen Food Hall bir sonraki yemek durağın olmalı. İskandinav mutfağından sokak yemeklerine, dünyanın her yerinden yiyecekleri burada bulabilirsin. Mathallen Food Hall yemek pişirme kursları, gösteriler ve hatta birkaç yemek festivaline ev sahipliği yapıyor.

Lezzetli hamburgerler denemek isteyen gezginler Munchies’e gitmeli. Frogner’de bulunan Enoteca antipasti ve pizza gibi lezzetli İtalyan yemekleri yerken şarap içmek isteyen ziyaretçiler için ideal bir yer. Nordik mutfağından örnekler tatmak isteyenler için ise Brutus, Bass Oslo ve tabii ki 3 Michelin yıldızına sahip olan Maaemo Restaurant gidilmesi gereken yerler. 

Yerel İpucu: Bira Oslo’nun en popüer içeceği. Ancak şehirde gece dışarı çıkmak pahalı olabilir. Grunerløkka, gece hayatı için en ideal yer fakat Olaf Reyes Plass’ın ana meydanına yakın birçok bar da mevcut.

Oslo ziyareti, diğer yerlere benzemeyen bir deneyim yaşamanı sağlayacak. Dünya çapında yereller buradaki görülmeye değer yerleri biliyor. Oslo sokaklarını keşfet, en iyi manzaraları ve ilgi çekici yerleri bul.