orlando

ucuz uçak bileti orlando

orlando

Orlando dendiği zaman ilk akla gelen Walt Disney World, Sea World, Universal Studios veya Magic Kingdom Park. Bunların hepsi Orlando’da ziyaret edilecek harika yerler. Fakat eğlence parklarının dışında birşey görmek ve gerçek Orlando’yu keşfetmek istersen doğru yerdesin. 

Turistler gezilecek yerleri bilse de dünya çapında bir yerel şehri nasıl yaşayacağını bilir. Orlando’nun gizli yerlerini keşfetmek için bu yazıyı okumaya devam et.

Yapman gereken ilk şey suya girmek. Bir deniz bisikleti ya da kürek sörfü tahtası kirala ve Eola Gölü‘nü keşfet. Orlando şehir merkezinde bulunan Lake Eola Park, telaşlı tema parkı kalabalıklarından harika bir kaçış ve her yaşa uygun eğlence sunuyor, inanılmaz bir bitki örtüsü ve güzel kuşlarla birlikte harika bir doğa deneyimi... Bu göl, Orlando silüetinin muhteşem bir yanını sunuyor. Kürek sörfü tahtasıyla yavaşça gezinmek ve çevredeki manzaraların tadını çıkarmak için harika bir yol.

Ardından, Orlando’nun göbeğinde yerleştirilmiş 122 metrelik dönmedolap ile bir gezintiye çık. Bu dönmedolap Orlando Eye olarak biliniyor ve London Eye’ı işleten şirket tarafından işletiliyor. Şehri ziyaret ederken kaçırılmaması gereken bir deneyim, özellikle de geceleri...

Yerel İpucu: Seyahatin sırasında güzel müzik dinlemek istersen House of Blues’a gitmen gerekir. Burada müzik aracılığıyla yerel kültürün eşsiz tadını yakalayabilirsin. Yıllar boyunca sayısız konsere sahne olan bu mekan, zaman zaman ülkedeki en iyi blues sanatçılarından bazılarını ağırlıyor. Mekan, yerel veya turist farketmeksizin, burayı ziyaret eden misafirlerine birinci sınıf müzik deneyimi sunuyor.

21 yaş ve üzerindeki gezginler, dünyanın en büyük buz barını ziyaret edebilir. Evet doğru okudun, buz barı... Florida’da! Bu bar Ice Bar ve Fire Lounge olmak üzere iki alana ayrılmış. İçeri girdikten sonra Buz Prensesi tarafından karşılanacaksın ve sana mont ile eldiven verilecek. Ardından Instagram’a harika fotoğraflar koymanı sağlayacak buzdan yapılmış heykellerin harika bir ortam oluşturduğu Kış Harikalar Diyarı’na davetlisin. Burada biraz birşeyler içip içini ısıttıktan sonra gece boyunca dans etmek için Fire Lounge’a geçebilirsin. 

Yerel İpucu: Florida’nın en iyi mini golf sahasında bir oyun oyna. Pirate’s Cove’un 18 delikli iki golf sahası var, Captain’s Course ve Blackbeard’s Challenge. Güneşten ve turist kalabalığından kaçınmak için harika bir yol.

Orlando şehri başlıbaşına inanılmaz ancak bu şehri neredeyse dört bir yandan çeviren büyük bir doğal park da var. Neredeyse 2 dönüme yakın bir mesafede yayılmış olan Tibet-Butler Doğa Koruma Alanı’nı ziyaret et. Burayı dolaşırken Bayhead Bataklığı gibi ilginç bölge habitatlarına denk geleceksin. Ayrıca şehirden uzak kalmak sana bir balıkçı kartalının çığlığını ya da çizgili baykuşun ötüşünü duyma fırsatı sağlayacak. Buraya gelmeden öğle yemeğini hazırla çünkü doğanın ortasındaki kelebek bahçesinde ailenle ya da arkadaşlarınla piknik yapabilirsin.

Florida’da yemek yemek için doğru yerleri arıyorsan, cevap basit. Japon mutfağı için Domu ve Kadence, İtalyan yemekleri için Primo veya Enzo on the Lake, klasik Fransız mutfağı için Cafe de France ya da Vietnam mutfağı için Banh Mi Nha Trang’i dene. Güney sınırının ötesindeki lezzetler için Tako Cheena, Black Rooster Taquera, Havana Bistro&Cafe veya Zaza New Cuban Diner seni bekliyor. 

Bu konuda çok fazla seçeneğin yok ama içindeki ‘inek öğrenci’yi çıkarmak için Wizarding World of Harry Potter’ı ziyaret et ve Three Broomsticks’te İngiliz mutfağının tadına bak.

Orlando, lunapark trenlerinin dışında da heyecan verici bir dünya. Buradayken şehrin her yerinde bulunan kültür noktaları için gözlerini dört aç. Dünya çapında bir yerel olarak gezmek sana şehrin gizli noktalarına erişim imkanı verecek.