nice

ucuz uçak bileti nice

nice

Çizgili plaj şemsiyeleri, köpüklü mavi denizi ve Belle Epoque mimarisi ile Nice, her fırsatta şık ve sofistike... Dağlar, üzüm bağları ve denizle çevrili olan Nice, Cote d’Azur’un en mükemmel haline açılan kapı. Bu harika Fransız şehrinde görülecek ve yapılacaklarla ilgili fikir edinmek için bu yazıyı okumaya devam et.

Muhteşem yemekleri, harika plajları ve Riviera’daki konumuyla Nice’i ziyaret etmek için çok sebep var. Dünya çapında bir yerel olarak, turistlerin bilmediği gizli noktaları keşfet ve şehri farklı bir bakış açısıyla gör.

Geziye tarihi Promenade des Anglais’de başla. Burada kaçınılmaz olarak çok sayıda turist göreceksin. Burası ayrıca yerlilerin sakinleşmeye, rahatlamaya, yürümeye, bisiklet sürmeye veya koşmaya geldikleri yer, yalnızca çevredeki insanları izlemek yada manzaranın tadını çıkarmak için bile ideal.

Daha sonra, günlük yaşamlarını sürdüren yerlilerle karşılaşabileceğin Old Town’u ziyaret et. Gurme dükkanları, eski kiliseleri, pazarları ve kaldırım kafelerini keşfet. Old Town’un en dikkat çekici kısmı Cathédrale Sainte-Réparate, burada ayrıca daha az bilinen birkaç barok kilise de var.

Fransa’da pazarlar yaşamın önemli bir parçası. Turistik Cours Saleya’nın yerine Marché de La Libération’ı ziyaret et. Eski Gare du Sud’un yakınındaki bu pazarda bal, peynir ve zeytin gibi yerel ürünlerden satın alabilirsin. Pazarlar sabah 6’da kuruluyor, bu yüzden erken gitmeye çalış.

Nice, bir dizi güzel plaja sahip. Yaz aylarında bu plajlar turistlerle dolar ve girmek için para ödemen gerekir. Kalabalığa yakalanmamak için bir tren ya da otobüsle, Villefranche-sur-Mer’e git. Burası Nice’in 3 kilometre dışında, daha sakin kumsallara sahip bir köy.

Yerel İpucu: Öğle yemeği için yerel halkın yaptığını yap, şarküterilerin birinden yiyecek birşeyler al ve sahilde piknik yap.

Nice-Ville tren istasyonunun kuzeyinde bulunan Libération, turistten çok yerel görebileceğin bir semt. Eski Gare du Sud’un çevresindeki alanda yeni kafeler açıldı ve bu istasyon bir gurme yemek alanına dönüştürüldü. Ziyaret edilecek bir diğer bölge de yerellerin geceleri dışarı çıktığı liman. Şehrin en iyi restoran ve barlarından bazılarını burada bulabilirsin.

Yerel İpucu: French Riviera Pass adlı kart, Nice’in müzelerine ve galerilerine ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. Bonus olarak Eze gibi çevre köylerdeki turistik yerlere de ücretsiz girebilirsin.

Nice’teyken, nesillerdir yapılan rustik bir Fransız yemeği olan Cuisine Nissarde’yi dene. Bu yemeği şehirdeki birçok restoranda bulman mümkün. Ayrıca kentin sokak yemekleri ‘socca’ (nohutlu krep), pissaladiere (tuzlu soğan turtası) ve tourte de blettes (pazılı İsviçre turtası)’i denemelisin. Akşamları yapılacak en iyi şeylerden biri de çatıdaki teraslardan gün batımını izlemek. Le Meridien Nice, Hotel Splendid ve Monsigny Hotel gibi birçok otelden harika günbatımı manzarasını izlerken içeğini yudumlayabilirsin. 

Yerel İpucu: Nice’in gece hayatını merak ediyorsan, dışarı çok erken saatte çıkma. Barların çoğu saat 10’dan sonra hareketlenmeye başlar. 

Sık gidilmemiş yolları keşfetmek için bisiklete atla. Nice’te çok sayıda bisiklet yolu ve birkaç yerel bisiklet kiralama dükkanı var. Şehirde bisiklet sürmenin yanı sıra Riviera’yı keşfedebilir, üzüm bağlarını ve sakin plajları bisikletle ziyaret edebilirsin. Old Town’un doğusunda, kıyı şeridinin hoş bir manzarasını izleyebileceğin Boron Dağı bulunuyor. Ayrıca Peillon, Biot ve Sainte-Agnes gibi yerel hayatı gözlemleyebileceğin düzinelerce küçük köye de uğrayabilirsin.

Yerel İpucu: Bölgenin ünlü şarabını denemek istersen bir kadeh (ya da şişe) Côtes de Provence rosé iste.

Yıl boyunca aldığı güneş ışığı, parlak mavi denizi ve tipik Fransız cazibesiyle Nice’e aşık olmamak mümkün değil. Dünya çapında bir yerel olarak seyahat et ve bu otantik Fransız şehrinin sırlarını keşfet.