münih

ucuz uçak bileti münih

münih

Münih, Bavyera’nın başkenti. İnsanların genellikle Almanya ile ilişkilendirdiği bir çok şey ve Alman kültürü Bavyera’dan geliyor. Ülkenin geri kalanının aksine Bavyeralılar biraz daha muhafazakar ve geleneklerine bağlılar fakat aradığında Münih’te güzel manzaralardan ve lezzetli yemeklerden, beklenmedik aktivitelere bir sürü sürprizle karşılaşabilirsin.

Turistler, burada görülmesi gereken yerleri iyi bilir fakat dünya çapında bir yerel, bir şehri nasıl deneyimeyeceğini bilir. İşte Münih’in sana sunduklarını değerlendirmek için bazı ipuçları...

Münih’te görülecek ve yapılacak çok fazla şey var. Şehrin en popüler bölgesi, tartışmasız Marienplatz. Bu hareketli meydan, insanlarla – çoğunlukla turistlerle – dolu, yine de görmeye değer. Buraya gelmişken kuzey tarafında yer alan devasa Neo-Gotik belediye binasının fotoğraflarını çek. Glockenspiel, Frauenkirche gibi bazı simge yapılar da burada bulunuyor. Önemli turistik bölgelerin bazılarını keşfetmek istersen, burası tam sana göre. Burada herhangi bir alışveriş yapmayı planlıyorsan, yüksek fiyatlar ödemeye hazır ol.

Yerel İpucu: Çok fazla para ödemeden hızlı bir atıştırmalık istersen Viktualienmarkt’a git. Burası eski şehrin kalbinde, ucuza yiyecek alabileceğin bir çiftçi pazarı. Yerel kasaplar veya şarküterilerden birkaç Euro karşılığında taze hazırlanmış sosisli sandviçler alabilirsin.

Bira, Münih’in sembollerinden biri. İlginç olarak Münih’in efsanevi bira festivali olan Oktoberfest’te bira tedarikçisi olan yalnızca 6 tane bira fabrikası var. Eylül sonundan Ekim ortasına kadar devam eden bu festivalde çadırlar çok hızlı doluyor. Bir masada yer ayırtmak için yaklaşık 1 yıl öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekebiliyor. Ayrıca bu biralar yalnızca festival alanındaki çadırlarda servis ediliyor, yani elinde bira bardağıyla alanda dolanman hoş karşılanmaz.

Yerel İpucu: Oktoberfest’e katılmak istersen hafta sonu gitmekten kaçın, çünkü çoğunluğu turist olan binlerce insanla dolu oluyor, oturacak herhangi bir yer bile bulamayabilirsin. Bunun yerine hafta içi öğleden sonra veya akşam üstü git, yerellerin de tercih ettiği bu zaman diliminde ortam daha az kalabalık oluyor.

Yereller, güneşli ve güzel bir gün geçirmenin en iyi yolunun açıkhavanın keyfini çıkarmak olduğunu biliyor. Englischer Garden, hem turistlerin hem de şehir sakinlerinin keyif aldığı bir yer. Dünyanın en büyük parklarından biri ve öğleden sonralarını geçirmek için harika bir park. Parkın içinden Eisbach Nehri geçiyor ve yerel halk bu nehrin kıyılarında güneşlenmeyi çok seviyor. Üstsüz güneşlenme ve çıplaklık burada normal karşılanıyor, etrafta çıplak dolaşan birilerini görürsen şaşırma, hatta istersen sen de onlara katılabilirsin. Ardından serinlemek için nehre atla!

Yerel İpucu: Münih’in alışılmadık eğlence olanaklarının biri de sörf. Nehirden gelen suyun köprüden aktığı yerde büyük bir dalga oluşuyor ve insanlar sörf yapmak için buraya geliyor. Sen de bir sörfçüysen ya da sadece izlemek istiyorsan, bunu yapabileceğin küçük bir nokta var. Bulması biraz zor fakat tek yapman gereken kalabalığı takip etmek. Soğuk kış aylarında bile burada sörf yapanları görebilirsin.

Münih, kent dokusunun ilginç bir parçası olan bir çok eski bina ve kiliseye sahip. Münih’in simgelerinden biri olan St. Peter Kilisesi, eski şehrin güzel bir parçası. Marienplatz üzerinde yükselen 56 metrelik kulesine merdivenlerle çıkıp şehrin inanılmaz manzarasını izleyebilirsin.

Yerel İpucu: Sendlingerstraße’de daha az bilinen Assam Kilisesi’ne gidebilirsin. St. Peter’le aynı manzarayı göremesen de bu küçük kilise karmaşık süslemeleriyle seni çok etkileyecek. Ayrıca içeri girmek ve kiliseyi dolaşmak ücretsiz.

Münih’in Bavyera gelenekleri, bu kenti eşsiz ve eğlenceli yapan şeylerin küçük bir parçası. Dünya çapında bir yerel olabilmek için etrafa bakmalı ve en iyi deneyimleri bulabilmelisin. Neyse ki Münih seni bu konuda hiç zorlamayacak inanılmaz deneyimlerle dolu bir şehir.