montreal

ucuz uçak bileti montreal

montreal

Avrupa havasına sahip bir Kuzey Amerika şehri Montreal, bir zamanlar Kanada’nın başkenti ve en önemli ekonomik merkeziydi. İngiltere Kraliçesi’nden Mark Twain ve Salvador Dali’ye kadar birçok kişi şehrin cazibesine ve rahatlığına katılmaya ve yaşama sevinci almaya Montreal’e geldiler. Bu yazıyla sen de şehre kendini kaptırabilir ve onu bir yerel gibi keşfedebilirsin. 

Montreal 1500’lerde kuruldu ve 1642’de Bakire Meryem’den esinlenilerek Ville Marie adını aldı. Daha sonra kentin göbeğinde bulunan dağ sebebiyle birleşen iki kelime, ‘mount’ (dağ) ve ‘royal’ (asil), şehrin adı olan Montreal’i yarattı.

Yerel İpucu: Şehir iki dilli olmasına rağmen çoğunlukla konuşulan dil Fransızca. Fakat şehirdeki işaretler hem Fransızca hem de İngilizce yazıldığı için zorluk çekmeyeceksin.

Montreal’i ziyaret ediyorsan, geziye şehrin kalbinden başla. Şehri görmenin en iyi yolu Mount Royal’e yürümek. Ayağına rahat ayakkabılar giy, çünkü oldukça fazla yürüyeceksin. Dağa arabayla da çıkabilirsin ancak şehir sakinleri sana yürüyüşün daha keyifli olduğunu söyleyecek. Tepede şehrin manzarasını sunan bir gözlem noktası var, bu yüzden fotoğraf makineni getirmeyi unutma. Burası turistlerin de geldiği ücretsiz bir yer, fakat hiçbir zaman kalabalık ya da bomboş olmuyor. Dağın biraz yukarısında, şehrin kurucularından birinin Bakire Meryem’i onurlandırmak adına diktiği haç var. Yerel efsaneye göre, Montreal’de inşa edilen hiçbir binanın haçın bulunduğu noktadan yüksek olmaması gerekiyor.

Yerel İpucu: Yaz aylarında her pazar, dağın eteklerinde yer alan parkta Tam-Tam partileri yapılıyor. Şehir sakinleri buraya gelip el davullarını çalıyor, takılıyor ve piknik yapıyor. Her zaman, çok çeşitli bir insan kalabalığı var ve esrar kullanımı serbest, esrar kullanımı 2018 yılından bu yana yasal. Davul çalmak sana göre değilse, dev köpük silahlarla LARP da yapabilirsin. Bu etkinlikte ortaçağ kıyafetleri giyen katılımcılar, köpük silahlarla eski savaş sahnelerini canlandırıyor.

Montreal, Kanada’daki en iyi restoranlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. New York eyaletinin yanıbaşındaki Montreal, dünyanın her yerinden daha fazla, kişi başına en fazla restorana sahip. Canının ne istediği önemli değil, Montreal’de onu bulabileceğin bir yer mutlaka var. Yerel halk, şehrin büyük ve çeşitli kültürü sebebiyle buradaki yemek ortamının başka hiçbir yere benzemediğini söylüyor. Little Italy, Chinatown ya da St Laurent’e doğru yürü ve karşına çıkan manzaralar ve kokuların bir sonraki yemeğini seçmesine izin ver.

Yerel İpucu: Montreal’deki taşımacılık sistemi oldukça ucuz ve seni istediğin yere götürebilir. Bu yüzden şehir merkezini terk etmekten, bir şeyler yemek için en iyi yerleri ve dış mahalleleri keşfetmekten çekinme.

Montreal’de kışın soğuğu ya da yazın sıcağı farketmeksizin, her zaman bir festival oluyor çünkü burası festivallerin şehri olarak biliniyor. Osheaga ve Montreal Jazzfest gibi müzik festivalleri ya da efsanevi Just for Laughs veya F1 gibi komedi festivalleri örneklerden yalnızca birkaçı... Bunlar yaz festivallerinin en iyilerinden bazıları, Nuit Blanche veya bir elektronik dans festivali olan ve açıkhavada yapılan Igloofest ise kış festivallerinin deneyimlenmesi gerekenlerinden.

Yerel İpucu: Festival dönemleri Kanada ve dünyadan birçok turisti kendine çekiyor. Bu dönemlerde önceden rezervasyon yaptırmayı unutma çünkü oteller hızlı bir şekilde doluyor ve ekstra para alınıyor.

Turistler Montreal’e eşsiz kültürünü, lezzetli yemeklerini ve eğlenceli atmosferini deneyimlemek için geliyor. Bununla birlikte dünya çapında bir yerel, Avrupa’nın Kuzey Amerika’daki eşini en iyi şekilde nasıl değerlendireceğini biliyor. Şehir sakinleri, buraya uyum sağlamaya çalışanları sever, bu yüzden yabancı bir dilin ya da kış mevsiminin seni korkutmasına izin verme. Böylece şehrin sana sunduğu en harika şeylerden faydalanacaksın.