milano

ucuz uçak bileti milano

milano

Alpler’in eteklerinde yer alan ve dünyanın moda başkenti olan Milano, saygın ve çok ziyaret edilen bir şehir. Renkli tarihinde derin kökleri olan modern ve kozmopolit bir şehir, adım atmak ve keşfetmek için harika bir yer. Bu yazı, seni şehrin tarihi arnavut kaldırımlı sokaklarından, göz kamaştırıcı güzellikteki mimariye sahip olan süslü katedrallerine götürecek. Öyle bir şehir düşün ki dünya çapındaki yereller tekrar tekrar keşfetmekten asla sıkılmıyor, şık ve soylu şehir Milano’ya hoşgeldin!

Ziyaret etmen gereken ilk yer Piazza del Duomo, çevredeki binaların manzarasının tadını çıkaran insanlar ve sokak çalgıcılarının notalarıyla dolu bir meydan... Burada Milano’nun en ikonik binası olan Duomo di Milano’yu bulabilirsin. 1385 yılında inşa edilen karmaşık tasarımlı kilise, barok mihrabı ve inanılmaz dekorasyonuyla dışarıdan olduğu kadar içeriden de mükemmel bir görüntü sunuyor.

Yerel İpucu: Duomo’ya girebilmek için aşman gereken iki uzun kıuyruk var. Resmi web sitesini kullanarak önceden bilet satın alırsan birinci kuyruğa girmene gerek yok ancak yine de güvenlik sebebiyle uzayan ikinci kuyruğa girmen gerekecek. Bu yüzden daha az kalabalık olan sabahın erken saatleri ya da öğleden sonra daha geç saatlerde ziyaret etmeye çalış.

İtalya’nın en etkileyici kalelerinden birini görmek için Sforzesco Kalesi’ne git. Burası bir zamanlar Milano Dükalığı’nı korumak için askeri üs olarak kullanılıyordu. Şu an müze koleksiyonlarından arkeolojik sergilere kadar çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Kalenin bulunduğu arazi aynı zamanda insanların uzanıp dinlendikleri ve güzel havalarda piknik yaptıkları yemyeşil çimlerle kaplı. Gölün içinden geçen huzurlu yürüyüş yollarından birine doğru yürü ve neoklasik tarzdaki Arco Della Pace kemerini gör.

Yerel İpucu: Gitmek istediğin yere giderken harika manzaralara şahit olacağın tramvayları kullan. Tramvay sistemi, şehrin en gözde mekanlarının yakınından geçer ve oldukça ucuzdur.

Venedik, büyüleyici kanallara sahip tek İtalyan şehri değil. Navigli bölgesi, kanalların yanı sıra, şehrin en iyi gece hayatının bulunduğu yer. Kanallarda ve rustik binaların arasında rahatlatıcı bir gezi yap ya da ’aperitivo’larını yudumlayan şehir sakinleriyle bir araya gel. Ayrıca yerellerin yiyecek ve içecek alıp beraber takıldığı, yeni yapılan Darsena limanına da bir göz at.

Yerel İpucu: Şehirde aynı stadyumu paylaşan iki takım var, AC Milan ve Inter Milan ve şehir sakinleri futbolla yatıp futbolla kalkıyor. San Siro Stadyumu’nda bir maç izle ve taraftarların tezahuratlarla koreografik şovlarına ve futbol tutkusuna şahit ol. 

Büyüleyici Brera semtinde Milano’nun tarihi kalbini keşfet. Dar arnavut kaldırımlı sokakları boyunca müze ve butiklere sahip olan Brera’nın bohem karakteri, Milano’nun zengin tarihini çağdaş bir görünümle harmanlıyor. Güzel kafelerden birine oturup bir kahve al, fakat öğle yemeğinden sonra kapuçino siparişi vermemeye dikkat et çünkü bu, yerel halk tarafından saygısızlık olarak kabul ediliyor. 

Yerel İpucu: Şehre yakın bir yerde keyifli bir kaçamak için muhteşem Como Gölü‘ne git. Göl kıyısı boyunca ve çevresindeki tepelerin bereketli yeşilliklerinde doğayı deneyimle. 2 saatten fazla sürmeyen bir yolculuğun ardından nefes kesici bir güzelliğe ve eşsiz manzaralara şahit olacaksın.

Milan’ın gözle görülür bir cazibesi ve zarafeti var. Burası dünya çapındaki yerellerin defalarca aşık olduğu bir şehir ve içeri girmekten keyif alacağın, eşi benzeri olmayan bir yer.