meksiko

ucuz uçak bileti meksiko

meksiko

Meksiko’nun yayıldığı bölge, Kuzey Amerika’da eşsiz bir yer. Kuzey Amerika’nın en eski başkenti olan Meksiko, İspanyol öncesi dönemde Tenochtitlan olarak biliniyordu. 8,5 milyon nüfusu var ve 16 ilçesi bulunuyor. Meksika vadisinde konumlanan şehir, yerliler tarafından kurulmuş ve yeni dünyada İspanyol sömürgeciliğinin finansal merkezi olmuş. Şimdi, keşfetmen için seni bekliyor.

Turistler, sınır kasabalarında vakit geçirmek ya da Meksika’nın harika plajlarında vakit geçirmek için buraya akın ediyorlar. Fakat dünya çapında bir yerel, Meksiko’nun da en az sahilde margarita yudumlamak kadar eğlenceli olduğunu bilir. Meksiko keşfedilecek bir sürü şeyle zengin ve büyüleyici bir tarihe sahip. Bu yüzden burada görecek ve yapacak şeylere karar vermek zor olabilir. Bu yazı sana bu konuda yardımcı olacak.

Geziye Meksiko’nun tarihi merkezinden başla. Şehir meydanı, İspanyolların moden Meksiko’yu inşa etmeye başladığı yer. Ayrıca eski Aztek şehri Tenochtitlan’ın merkezinin de bulunduğu yer. Bu meydan oldukça büyük ve bölgedeki büyük ve dikkate değer yerlerle iki yöne uzanıyor. Ulusal Saray ve Mexico City Katedrali gibi modern yapılar burada. Bunun dışında, Templo Mayor adındaki Aztek kalıntılarının olduğu bölge de burada.

Yerel İpucu: Seyahat bütçen kısıtlıysa bu ikonik yerlerin çoğunu dışarıdan izlemenin ücretsiz olduğunu unutma. Tarihi bölge oldukça geniş bir alana yayıldığı için ayağına uzun yürüyüşlere uygun ayakkabılar giydiğinden emin ol.

Meksiko bu kıtadaki en büyük şehirlerden birisi, bu yüzden her şeyi görmeye çalışmak zorlu bir görev olabilir. Fakat endişelenme, ulaşım oldukça ucuz. Şehirde dolaşmak için metroyu kullanmak muhtemelen en iyi seçim, ayrıca burada bir şeyler öğrenebilirsin de. Çünkü bir çok istasyonda metro kazısı sırasında ortaya çıkarılmış tarihi eserler sergileniyor. Buradaki metro sistemi, dünyadaki en düşük ücretli sistemlerden birisi, bir yolculuk yalnızca 25 sent tutuyor. İspanyolca bilmiyorsan bile ikonlar sayesinde metroda kolayca yolculuk yapabilirsin.

Yerel İpucu: Meksiko, yıl boyunca harika bir havaya sahip. Şehri gezerken yüzünde rüzgarı hissetmek istersen bir Tribus bileti al. Şehrin her yerinde çalışan bu otobüsler saat 09.00 ile 21.00 arasında hizmet veriyor ve şehrin önemli turistik noktalarında duruyor. Üstelik günlüğü yalnızca 7 ABD Doları.

Meksiko’nun ulaşım sistemi hakkında bilgi sahibi olduğuna göre Zona Rosa’yı ziyaret edebilirsin. Yerel halk, şehrin bu kısmının şirin kafelere, bohem restoranlara ve Meksiko’nun en iyi gece hayatına sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca Zona Rosa, Meksiko’daki LGBT topluluğunun manevi evi. Eğer dışarı çıkıp sabahlara kadar dans etmek sana göre değilse Pequeño Seul’a (Küçük Seul) göz at. Belki de Meksiko’nun en şaşırtıcı bölgelerinden bir olan bu bölge 1000’den fazla Koreli’ye ev sahipliği yapıyor ve hiçbir yerde benzerini göremeyeceğin kültürel bir çeşitlilik sunuyor. Lokaller buranın keyifli bir pub ziyareti ya da güzel bir yemek için mükemmel bir yer olduğunu biliyor.

Yerel İpucu: Burada bazı sokaklarda uyuşturucu ticareti ya da fuhuş gibi, düşük seviyeli suçlar işlenebiliyor. Bu yüzden işlek alanlarda takılmanda ve çevreye karşı dikkatli olmanda fayda var.

Dünya çapında bir yerel, yeni bir yere yapılan seyahatin, o kültüre ait herhangi bir şeyi yaşamadan tamamlanmadığını bilir. Meksiko’nun gece hayatı ülkenin en iyilerinden birisi, bu yüzden Mama Rumba’daki dans pistine çık ve salsa dansını öğren. Mama Rumba, uluslararası misafirleri güler yüzle karşılayan popüler bir yer. Tecrübeli salsa dansçıları, daha az deneyimli olanlar için dans dersleri sunuyor ve hepsinden öte, buraya giriş ücretsiz.

Yerel İpucu: Mama Rumba’da dans bedava olsa da yiyecek ve içecekler pahalı tarafta. Fakat güzel bir gece geçiriyorsan Mama Rumba’yı 1-2 içecek alarak destekleyebilirsin.

Meksiko, Avrupa havası ve Aztek mirasının karışımı sonucu unutulmaz bir yer. Şehrin zengin geleneklerini, heyecan verici gece hayatını ve dost canlısı semtlerini dünya çapında bir yerel gibi keşfet.