madrid

ucuz uçak bileti madrid

madrid

Avrupalı cazibesi, barok mimarisinden sömürge tarihine kadar yayılan muhteşem bir şehir. Burası dünyaca ünlü bir yerel oyun alanı ve bir çok manzarayı keşfetmek isteyenleri bekliyor. Renkli bir ülkenin canlı başkenti, kraliyet şehri Madrid...

Şehir bir zamanlar dünyaya yayılmış bir imparatorluğun başkenti olmuş ancak Madrid, turizm açısından çoğunlukla kıtadaki diğer başkentler tarafından gölgede kalıyor. Önemli yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesinde olduğu için bu şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümek. Madrid’in geleneksel havasını hisset ve sıcak atmosferini içine çek.

Puerta Del Sol, İspanya’daki tüm yolların çıktığı yer ve Madrid’in en büyük meydanı. İspanya’nın coğrafi merkez noktası olmasının yanı sıra kentin rahat ama kalabalık caddelerinin bağlandığı şehri merkezi. Burada yerli halk ve turistler beraber sokak sanatçılarını izliyor ve günbatımında dinlendirici akşamüstü yürüyüşleri yapıyorlar.

Buradan Plaza Mayor’un bulunduğu Calle Mayor’da yürümeye devam et. Burası büyüleyici küçük kafeler ve geleneksel İspanyol restoranları ile şirin bir meydan. Oturup Madrid sakinlerinin günlük yaşamlarını izlerken, koca bir bardak ’sangria’nın tadını çıkar.

Yerel İpucu: Puerta del Sol’da ’12 Üzüm Geleneği’ni deneyimlemek için Madrid’i yılbaşı gecesi ziyaret et. Burada havai fişekler eşliğinde düzenlenen devasa bir parti oluyor ve geceyarısında, Real Casa de Correos’un çanının her çalışında 1 üzüm yeniyor.

Madrid’in lezzetli yemeklerinin eklektik bir karışımı için yerel ve uluslararası mutfakların bir arada bulunduğu San Miguel Market’e git. 1916 yılında inşa edilen bina, cam ve demir karışımıyla yenilenerek rustik bir görünüme kavuştu. Madrid yemek yemeyi seviyor ve atıştırmak için burdan daha iyi bir yer yok. Yerel bir şarabı yudumlarken, İber Jambonu tatmayı dene ve bu harika atmosferin tadını çıkar. 

Yerel İpucu: Tapas dışında, mükemmel bir Madrid lezzeti için Cocido Madrileño dene. Şehrin bu doyurucu ve geleneksel lezzeti güveçte pişirilmiş mevsim sebzeleri, çeşitli etler ve nohuttan yapılıyor.

El Retiro Park, şehrin kalabalık caddelerinden yeşil bir kaçış sunuyor. Yaklaşık 125 hektarlık alanda uzanan bu büyük park, tablo gibi manzaralara ve güzel yollara sahip. 167 tür bitki çeşidi bulunan bahçeleriyle El Retiro Park, şehrin göbeğinde bir vaha görevi görüyor. Parkın yeşillikleri arasında yer alan Palacio de Cristal ve Palacio de Velasquez şu an sergi binası olarak hizmet veriyor. Bu muhteşem binaların mimarisine içerden ve dışardan bakabilirsin.  

Yerel İpucu: Parkın ortasındaki muhteşem gölde, küçük kayıklara binerek ördeklerin arasında kürek çekebilirsin. Biletler haftaiçi 6 Euro, hafta sonu ise 8 Euro. Burası güzel bir yaz gününde parkı ve Kral 13. Alfonso’nun anıtını izleyerek tembellik yapmak için ideal.

İspanyol Kraliyet Ailesi’nin görkemli resmi konutu Palacio Real de Madrid’i ziyaret et. Bu süslü yapı, sanatsal freskler ve lüks süs eşyaları ile cömertçe dekore edilmiş, 3000’in üzerinde odaya sahip. Yüzyıllarca süren İspanyol coşkusunu hissedebileceğin asırlık koridorlarında yürü. Sarayın yanında Catedral de la Amudena olarak da bilinen Madrid Katedrali bulunuyor. Kraliyet Ailesi’nin evlilik, taç giyme gibi törenleri bu katedralde yapılıyor. Katedral basamaklarından çık ve Madrid’in panoramik silüetinde kaybol.

Yerel İpucu: Yerel bir rehberin seni sokaklarda gezdirdiği ve eşsiz hikayeler anlattığı ücretsiz yürüyüş turuna katıl. Temel gezi turlarından yiyecek ve içecek turlarına ya da belirli bir bölgeyi kapsayan turlara kadar çeşitli seçeneklerden birini, Madrid sakinlerinden biriyle gezmek harika bir fikir! Tur ücretsiz olsa da, keyif aldıysan bahşiş verebilirsin. 

Dar sokaklarını keşfederken ve görkemli caddelerinde dolaşırken şehirle bir ol. Madrid’te dünya çapında bir yerel olarak harika bir İspanyol deneyimi yaşayacak ve burada her zaman sıcak bir şekilde karşılanacaksın.