Los Angeles

Los Angeles Uçak Bileti

Los Angeles

Güneşli Los Angeles! Film yıldızlarının sokaklarda dolaştığı yer... Müzik grupları, oyuncular, dansçılar ve sanatçılar, hepsi isim yapmak ve hayallerinin peşinden gitmek için Los Angeles’a geliyorlar. Turistler cazibe merkezlerinin nerelerde olduğunu bilse de dünya çapında bir yerel bu şehri nasıl deneyimleyeceğini biliyor. Bu yazıyı okuduktan sonra sen de bunu bileceksin.

Los Angeles’ta araba kullanırken ya da Uber’e bindiğinde binaların yanından öylece geçip gitme. Şehirdeki en iyi sanat eserlerinin bazılarının binaların duvarlarında olduğunu biliyor muydun? Şehrin her köşesine dağılmış, duygusal anlamda çarpıcı ve güçlü duvar resimlerinin peşine düş.

Şehri ziyaretin sırasında Downtown Arts District’i (DTLA) ziyaret etmeyi unutma. İnanılmaz birahaneler ve gurmeler için şık noktaları var. Ve elbette, yerel sanatçıların işlerini görebileceğin Arts District Co-op, takılmak için kesinlikle harika bir yer.

En azından bir kere bile plaja gitmezsen Los Angeles’a gelmiş sayılmazsın. Santa Monica Pier’i özellikle görmek için bir sebebin yoksa biraz daha kuzeye gidip Malibu Beach’i ziyaret et. Burada çoğunluğu şehir sakinleri olmak üzere daha az insan oluyor. Pacific Cost Otoyolu (PCH) boyunca ücretsiz park edebilirsin. Çok susadıysan veya acıktıysan Malibu Pier’i ziyaret edebilirsin.

Yerel İpucu: Şehrin güzel bir manzarasını görmek ve biraz yorulmak istersen doğa yürüyüşüne çık. Griffith Park’ın 80 kilometreden fazla uzunlukta yürüyüş parkurları var bunlardan bazıları seni Hollywood tabelasına götürebilir. Bu bilgi turistler tarafından pek bilinmez, bundan yararlan.

21 yaş üstündeki gezginlerin mutlaka yapması gereken şey Kaliforniya’nın en iyi şaraplarının tadına bakmaktır. Rosenthal şaraphanesine git ve plajda şarapların tadına bakarak Kaliforniya’nın sana sunduğu en mükemmel iki şeyin tadını aynı anda çıkar. Rosenthal’da Viognier, Chardonnay, Merlot, Cabernet ve mevsime bağlı olarak birkaç şarap seçeneği daha bulunuyor.

Yerel İpucu: Hayatında belki de hiç yaşayamayacağın bir deneyime ne dersin? Bir filmi en akılda kalıcı şekilde izlemek istersen Hollywood Forever Mezarlığı‘na git. Bu mezarlık yaz boyunca film gösterimleri ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Bu tarz etkinlikler için garip bir yer olabilir fakat her zaman hatırlanacak bir anı. Burası Los Angeles’ın yerelleri için de popüler bir randevu gecesi mekanı. 

Aşağıdaki vadiyi ve gökyüzünü izleyebileceğin ideal mekan Griffith Gözlemevi. Trafiğe bağlı olarak buraya hiç zaman kaybetmeden ulaşabilirsin. Burada Los Angeles’ın mükemmel Instagram fotoğraflarını çekme ve gerçek yıldızlar hakkında bilgi edinme fırsatı yakalayacaksın.

Şimdi sırada Olvera Caddesi var. Burası Los Angeles’ın ilk caddesi olarak biliniyor ve harika İspanyol mimarisinin tadını çıkarmak için mükemmel bir yer. Buradaki capcanlı Meksika pazarında el yapımı halk sanatı ürünlerinden çömlekçiliğe ve taze yapılmış ‘taco’lara kadar çok çeşitli şeyler satan pazarcıları bulabilirsin.

Hollywood Walk of Fame, milyonlarca turisti buraya çekiyor. Burası 1927’de açılan Grauman’ın Çin Tiyatrosu’nun önünde bulunan ve ellerini ya da ayaklarını çimentoya basan ünlülerin izlerini bıraktıkları yer. Bu gelenek Norma Talmadge’ın yalnışlıkla kaldırımda bıraktığı bir ayak iziyle başladı. Tiyatro, Hollywood Center ve Highland Center yakınında, Walk of Fame ise buradan Hollywood Bulvarı’na kadar süren yaklaşık 1,5 kilometrelik yol boyunca uzanıyor ve 1600’den fazla ünlünün izini taşıyor. Burayı ziyaret etmek, belki de yapılacak en turistik şey olabilir fakat Hollywood’a gelip Walk of Fame’i görmezsen, ziyaretin tamamlanmış sayılmaz.

Los Angeles’ta görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki, burada yazanlar buzdağının yalnızca görünen kısmı. ABD’nin en büyük şehirlerinden birindesin ve burada yaşayabileceğin çok fazla deneyim var, yani asla sıkılmayacaksın. Şehri dünya çapında bir yerel olarak gezmek muhteşem manzaralara ve seslere ulaşmanı sağlayacak.