lizbon

ucuz uçak bileti lizbon

lizbon

Sakin atmosferi ve renkli karakteri ile bilinen sıra dışı bir Avrupa başkenti Lizbon, gerçekten eşsiz bir şehir. Bir zamanlar yeni dünyayı keşif çağına öncülük eden şehir, şimdi ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, dar ve dik yolları ile 7 tepenin üzerine kurulmuş, her köşesinde bir çekicilik barındırıyor.

Turistler bu şehirdeki en ünlü cazibe merkezlerini bilir ancak dünya çapında yereller bu şehri nasıl yaşayacağını bilir.

Lizbon zengin tarihi, lezzetli deniz ürünleri ve ilginç gelenekleriyle bilinen bir şehir. Şehri gezmek için bir çok seçeneğin var ve bu kadar fazla seçenek gözünü korkutabilir fakat bu yazı, Lizbon gezini en iyi şekilde geçirmene yardımcı olacak.

Baixa Bölgesi, tüm yolların Praça do Comercio’ya çıktığı, Lizbon’un kalbi konumundaki bölgesi. Portekiz’in sömürge döneminde bu meydan dünyanın dört bir yanından gelen gemilerin getirdiği baharatlar ve egzotik ürünlerin satışa çıkarıldığı yerdi. Bugün burası Lizbon’un en büyük meydanı olarak konserler ve festivaller gibi çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Şehri gezmeye başlamak için harika bir yer.

Yerel İpucu: Yaz ayları turist bakımından şehrin en kalabalık olduğu zaman. Kasım ve Ocak ayları arası ise turistlerin daha az tercih ettiği bir dönem. Lizbon ılıman bir iklime sahip olduğu için kışın sıcaklıklar 9 °C altına düşmüyor. 

Ulaşım sistemi yeraltı metrosu, otobüs sistemi ve tramvay gibi oldukça geniş bir ağdan oluşuyor fakat Lizbon’u gezmenin en iyi yolu yürümek! Şehrin sokaklarından yavaşça geçen nostaljik tramvaylar da oldukça ünlü. 28 numaralı tramvaya binerek Chiado, Madragoa ve Alfama gibi harika semtleri de görebilirsiniz.

Yerel İpucu: Gezmeye başlamadan önce rahat bir yürüyüş ayakkabısı giydiğinden emin ol. Sokaklar dümdüz bir yolken bir anda dik bir yokuşa dönüşebiliyor. Ayrıca arnavut kaldırımlı sokaklar, uygun olmayan ayakkabılarla yürümek için pek müsait değil.

Alfama Bölgesi’nde geleneksel Lisboetas deneyimini yaşayabilirsin. Sokaklarda, günlük hayatlarını yaşayan yerel halkı izleyebilirsin. Birbiriyle sohbet eden halkın sesleri, yeni yıkanmış çamaşır kokusuyla karışırken, bu canlı Lisbon müzesinin keyfini çıkarabilirsin. Panoramik şehir manzarasını görmek için Sao Jorge Kalesi’ne git. Burası şehri korumak için inşa edilmiş, görkemli bir ortaçağ kalesi.

Yerel İpucu: Harika bir akşam yemeği için Parreirinha de Alfama’ya git. Bu rustik restoran, Bacalhau gibi taze deniz ürünleri sunuyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir Fado performansı izleyebilirsin. Bu geleneksel müzik tarzı, sanatçının kendini melankoliyle ifade ettiği bir tarz.

Lizbon, Bairro Alto Bölgesi’nde görülebilecek hareketli bir gece hayatına sahip. Sabahları huzurlu ve sakin bir bölgeyken geceleri coşku ve eğlence dolu bir yere dönüşüyor. Bairro Alto, partinin bulaşıcı olduğu yoğun restoranlar ve hareketli barlarla dolu. Yerliler ve turistler bira ve şarap içerken, eğlenceyi sokaklara taşıyorlar. Her biri kendine has spesiyal içkileri olan barlara girip, kalabalığın arasına karışabilirsin.

Yerel İpucu: Garson sana bir sepet ekmek yanında tereyağı ve zeytin verirse bunun ikram olmadığını ve pahalı olabileceğini unutma. Fakat kabul etmeme şansın var, bu durumda senden bunun için ücret alınmıyor.

Lizbon, Pasteis de Nata adındaki harika tatlısı ile de tanınıyor. Ziyaretin sırasında 18. yüzyılda Jeronimos Manastırı’ndaki keşişlerin yarattığı kremalı bir lezzete sahip bu tatlının tadını çıkarabilirsin. Fabrica de Pasteis de Belem’e git ve burada bu tatlının tarihi hakkında ders alıp binanın mimarisi hakkında bilgi edin. Bu ünlü tatlıdan 1-2 kutu alıp harika tadın içinde kendini kaybet. Belem’de ayrıca Belem Kulesi ve Padrao dos Descobrimentos gibi diğer anıtları da keşfedebilirsin.

Yerel İpucu: Pasteis de Belem turistler sayesinde oldukça kalabalık hale gelebiliyor, bu yüzden Pasteis de Nata’nı kapıp ardından Praça do Imperio’ya gidip buradaki banklardan birine oturabilirsin. Tatlının keyfini çıkarırken Jeronimos Manastırı’nın harika manzarasını izleyebilirsin.

Lizbon’un cazibesi gezini unutulmaz bir anı olmasını sağlayacak fakat turist tuzaklarına yakalanmadığına emin ol. Şehri yerel bir lokal olarak gezmek inanılmaz güzellikteki manzaralara ve deneyimlere ulaşmanı sağlayacak.