kuala lumpur

ucuz uçak bileti kuala lumpur

kuala lumpur

Malezya’nın çok çeşitli kültürü, burayı büyülü bir ülke haline getiriyor. Modern gökdelenlerin yanı sıra sokakların biçimlendirdiği labirentlerin oluşturduğu küresel bir metropol, fakat yine de ibadet yerlerinde geçmişin mirasını taşımaya devam ediyor. Dünya çapında yerellerin buraya adım attığı anda bir parçası olduğu kozmopolit bir metropol, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur.

Birkaç farklı Asya kültürünün bir araya gelmesi, insanların ve geleneklerin eşsiz bir karışımını meydana getiriyor. İngiliz sömürgeliği geçmişinden ve Hint ve Çin halklarının göçü, Kuala Lumpur’un uluslararası bir şehir olarak şekillenmesine yardımcı olmuş. Bu yazı, bu şehrin dünya çapında bir yerel olarak sana sunduğu şeylerden en iyi şekilde faydalanmanı sağlayacak.

Büyük bir kireçtaşı kaya oluşumunun üzerinde yer alan Batu Mağaraları, kentteki Hindu topluluğu için önemli bir ibadet yeri. Gökkuşağı rengindeki 272 basamağı çık, 43 metre uzunluğundaki altın Lord Murugan heykelinin yanından geç, canlı bir tapınak ve etkileyici oymalarla dolu mağaraya gir. İki büyük bölüme ayrılmış bu tasarım büyük olduğu kadar mütevazı, yine de kendini burada küçücük hissedeceksin. Eğer ruhsal anlamda etkilenmediysen, yarasalar, maymunlar ve nadir örümcek türleriyle buradaki hayvan yaşamı seni şaşırtabilir. Doğal cazibesi ve dini önemli, Batu Mağaralarını ziyaret etmeyi önemli bir deneyim kılıyor.

Yerel İpucu: Mağaralara çıkarken eşyalarına dikkat et. Burada hırsızlar yok, ancak maymun ordusu özellikle parlak eşyalarını senden almaya çalışabilir. Merak etme, buradaki maymunlar zararlı değiller, fakat yine de değerli eşyalarını güvenli bir yerde tuttuğundan emin ol. 

Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur’daki birçok binanın üzerinde yükselen, dünyanın en yüksek ikiz kuleleri. Yalnızca Kuala Lumpur değil, tüm Malezya için ikonik bir sembol. İki binayı birbirine bağlayan köprüsü, şekli ve metalik tasarımıyla modern bir mühendislik harikası. Şehrin eşsiz manzarasını seyretmek için 42. kattaki Skybridge’e git. Buradaki köprü sayesinde, korkutucu yükseklikte, bir binadan diğerine geçebilirsin. Daha etkileyici bir manzara peşindeysen 87. kata çık ve şehrin muhteşem panoramik manzarasını izle.

Yerel İpucu: Kuala Lumpur’un beton ormanından kaç ve yemyeşil parklardan birine git. Şehir, yaban hayatının ve bitki örtüsünün iç içe geçtiği sakin yeşil alanlara sahip. Perdana Botanik Bahçeleri’nde bitkilerin farklı tonlarını görebilir ya da farklı kuş türlerini gözlemlemek için Taman Barung’a yürüyebilirsin. 

Bukit Bintang bölgesi Kuala Lumpur’un kalbinde, bol miktarda alışveriş yerlerinin, restoranların ve gece hayatının bulunduğu nokta. Berjaya Times Square’de sokak sanatçılarını ve alışveriş merkezlerini ziyaret eden kalabalığınn bir parçası ol. Burada gün boyunca global ve yerel mağazalardan alışveriş yapabilirsin. Gece olduğu zaman Bukit Bintang, rengarenk ışıklarla aydınlanıyor, buradaki bar ve gece kulüpleri, eğlence arayan ziyaretçilerini bekliyor.

Yerel İpucu: Kuala Lumpur’un hava durumu tahmin edilemez ve özellikle yaz aylarında aşırı sıcak olabilir. Bu sıcak günlerde Bukit Bintang ve KLCC’deki (Kuala Lumpur Şehir Merkezi) diğer bölgelere gidebileceğin kapalı ve klimalı yaya geçitlerini kullanabilirsin. 

Tat alma duyunu, Bukit Bintang’ın yemeklere adanmış bir caddesinde lezzetli bir yolculuğa çıkar. Jalan Alor caddesi Malezya’nın renkli etnik havasına adanmış kapsamlı bir dizi restoran ve yiyecek tezgahı sunuyor. Yerliler ve turistlerin, Kuala Lumpur’un en lezzetli yemeklerini yerken birbirleriyle kaynaştıklarını görebilirsin. Lezzetli ve geleneksel Çin yemeklerinden, ülkenin komşusu olan Tayland ve Vietnam mutfaklarına kadar, Jalan Alor’a yapacağın bir gezi, açlığını uygun fiyata kesinlikle tatmin edecek.

Yerel İpucu: Geleneksel Malay mutfağının tadına bakmak için Nasi Lemak satan bir tezgah bul. Bu yemeği hazırlarken kokulu hindistancevizi pirinci ve seçeceğin herhangi bir et türü, sambal sosuyla harmanlanıyor. Fiyatı oldukça ucuz ama Malay mutfağı hakkında harika fikir veriyor. 

Dünya çapında yerliler, Kuala Lumpur’u özgün bir şehir yapan özellikleri keşfetmeye bayılıyor. Burada geleneklerine ve dinine bağlı fakat açık görüşlü bir toplum var. Dost canlısı insanlar, lezzetli yemekler ve ilginç kültürüyle Malezya’nın başkentine yapacağın bu gezi, yapılacaklar listenin en başında olmalı.