johannesburg

ucuz uçak bileti johannesburg

johannesburg

Yerliler takılmak için çok bilinmeyen yerleri, en iyi yemekleri, gizli sanat galerilerini ve gidilecek en iyi şovları bilir. Johannesburg bu konularda yerlilerin cennetidir. Bu yazı, dünya çapında bir yerel olman için bazı yerel ipuçları sunuyor. 

Güney Afrika’nın en büyük şehri ve ülkenin ekonomik merkezi olan Johannesburg’un alışveriş, yemek ve doğa gibi konularda sana sunacağı çok şey var. Bu dünya standartlarındaki Afrika şehri görülmeye değer. Jozi, Joburg veya Egoli (Altın Şehri) isimleriyle de bilinen Johannesburg, 1884 yılındaki altın akını sırasında kuruldu. Bu keşif Witwatersrand Gold Rush denen altın avını başlattı ve burası sadece on yıl içinde, sayıları yüz bine ulaşan erken yerleşimcinin ilgisini çekti, bu da Johannesburg’a canlı bir tarih ve çok çeşitli bir kültürel sahne sağladı.

Yerel İpucu: Kaldığın evin sahiplerinden veya otel çalışanlarından güvenlik konusunda tüyolar al ve bunlara mutlaka uymaya dikkat et.

Şehir, karanlık tarihini geçmişte bırakmış olsa da, güvenlik ziyaretçiler için hala önemli bir endişe kaynağı. Yollar iyi durumda olduğu için Joburg’da dolaşmak için arayı tercih edebilirsin. Şoför kiralayabilir, taksi çağırabilir ya da Uber kullanabilirsin.

Neighbourgoods Market’i ziyaret etmek, Jozi’de mükemmel bir hafta sonunu başlatmak için harika bir yol. Buranın otoparkı her cumartesi 09:00-15:00 saatleri arasında bir pazara dönüşüyor. Bu popüler ve kalabalık pazarda hemen hemen her yemeğin tadını çıkarabilirsin. Tezgahların herhangi birinden yiyecek sipariş et, bir bira al ve çatıya çıkıp güneşin altında harika vakit geçir.

Johannesburg, ırkçılığın sona ermesinde kritik bir rol oynadı, bu yüzden Apartheid Müzesi ziyaretinin önemli bir parçası olabilir. Yapılan insanlık dışı ayrımcılığı gördükten sonra biraz moralini düzeltmek için Gold Reef City’e gidebilirsin. Burası 1971’de kapatılan eski bir altın madeni ve günümüzde bir tema parka dönüştürülmüş. 1886’da yaşanan altın avını burada eğlenceli bir şekilde tekrar yaşayabilirsin.

Bu gezide mutlaka görmen gereken yer Soweto. Soweto’dayken ünlü Vilakazi Caddesi’ni ziyaret edebilirsin. Burası dünyada iki Nobel Barış Ödülü sahibi olan tek yer, Başpiskopos Desmont Tutu ve Nelson Mandela burada yaşamış.

Yerel İpucu: Soweto eskiden bir gecekondu bölgesiydi fakat artık popüler bir yerleşim yeri. Bir bisiklet kiralayak burada gezebilir ve kasaba sakinleriyle etkileşime girebilirsin.

Adrenalin peşindeysen Orlando Towers bunun için en uygun yer, burada bungee jumping yapabilirsin. Soweto’daki bu bacalar, eskiden kömürle çalışan elektrik santrali olarak kullanılırken bugün bölgenin en ilgi çekici yerlerinden biri. Duvar resimleriyle bezenmiş olan bu bacalarda şehrin kültürü ve yaşam tarzı hakkında ipuçlarını yakalayabilirsin.

Yerel İpucu: Belki o kadar da adrenalin düşkünü değilsindir, öyleyse Orlando Towers’ın yanında Soweto’nun ucuz birasını tadarak güzel vakit geçirebilirsin.

Biradan söz etmişken, Güney Afrika Bira Fabrikası’nı gezerken ünlü Afrika birası ‘umqombothi’ hakkında bilgi edinebilir ve tadına bakabilirsin.

Johannesburg, dünyanın en büyük insan yapımı ormanlarından biri olarak anılıyor. Fakat yerlilere göre burası dünyanın en büyük insan yapımı ormanı. Aslında buraya ‘dünyanın en büyük kentsel ormanı’ demek en doğrusu, çünkü ormanın sözlük anlamına bakacak olursak buranın orman olmakla bir ilgisi olmadığı sonucuna varabiliriz. Yine de herhangi bir yerli sana bunu söylerse aksini iddia etme, yoksa dünya çapında lokal olmak yerine yalnızca sinir bozan bir turist olabilirsin.

Yerel İpucu: Jacaranda’yı çiçekler içinde görmek ve parlak ve güzel renklerin keyfini çıkarmak istersen, burayı Ekim veya Kasım ayında ziyaret etmelisin!

Harika bir kuşbakışı manzara görmek için Northcliff Ridge’e git. Bu gözlem noktası pek çok gezi kitabında yok fakat 360 derecelik bu harika manzarayı kaçırmak istemezsin. Doğa aşığıysan Cradle of Humankind’ı ziyaret et ve insan evrimindeki ‘eksik halka’ hakkında bilgi edin. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan bu bölge ilgini çektiyse buradaki otellerden birinde bir gece konaklayabilir ve Maropeng ve Sterkfontein mağaralarını ziyaret edebilirsin.

Eğer alışveriş delisiysen Johannesburg’da Sandton ve Rosebank gibi büyük alışveriş merkezleri seni bekliyor.

Yerel İpucu: Herkesin tercih ettiği turistik noktalardan uzaklaş ve Maritzburg ve Kruger sokaklarının arasındaki ana cadde üzerinde yer alan Main Street Bazaar’da alışveriş yap. Burada yerel zanaatkarlar tarafından yapılmış mücevher, giysi veya sanat ürünlerinden satın alabilirsin.

Johannesburg’u ziyaret et ve bu ziyareti unutulmaz kılacak deneyimleri keşfet.