izmir

ucuz uçak bileti izmir

izmir

İzmir’e Hoşgeldin!

Türkiye, önemli turistik yerler açısından çok zengin bir ülke. İzmir de zengin tarihi geçmişe sahip Türkiye şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, tarihi yerleri, kültürü ve sahilleri, yavaş ve rahat hayat temposu ile kendini bu şehirde dünya çapında yerel bir gezgin gibi hissedeceksin. İzmir Havalimanı’nda (Adnan Menderes Havalimanı) uçaktan indiğin anda farklı bir maceraya adım atacaksın.

Geçmişe Yolculuk Yap

Ünlü Efes Antik Kenti, İzmir’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olabilir fakat burada şehrin merkezi bile en iyi korunmuş tarihi yerlerden birisi. Smyrna Agorası (İzmir Agorası olarak da biliniyor), günümüzdeki modern metropolün geçmişteki versiyonu. Modern binaların ve kalabalık sokakların arka planında, yaklaşık 2000 yıl öncesine, İpek Yolu’nun İzmir durağına yolculuk yapabilirsin. Kemerli yapı kalıntıları arasında dolaş ve o zamanki yaşamın nasıl olduğuna dair hayaller kur.

Yerel İpucu: İzmir’in nefes kesen manzarasını görmek için Kadifekale’ye çık. Şehrin biraz dışında olsa da, Büyük İskender döneminden kalma kale kalıntıları ve kuşbakışı İzmir manzarası seni bekliyor.

İzmir’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Pazarlar, şehir sakinlerinin alışveriş ya da satış yaptığı, oldukça kalabalık ve şehrin kültürel kalbi sayılacak yerler. İzmir Kemeraltı Çarşısı, parlak renkler, egzotik kokular ve neşeli sohbetlerle heyecan verici bir deneyim sunuyor. Tezgahlarda geleneksel kıyafetlerden kokulu baharatlara kadar çok çeşitli ürünler bulunuyor. Buradan alışveriş yapmaya kesinlikle değer! Bu hareketli pazarın iç ve dış alanlarını keşfederken, alışverişin sonsuz gibi görünen labirentinde kaybol.

Yerel İpucu: İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda kebap ve şambali tatlısı gibi geleneksel tatlarla bir öğle yemeğine ne dersin? Ya da meşhur İzmir Köfte de yiyebilirsin. Çarşının içinde ve dışında lezzetli seçenekler sunan birçok tezgah bulunuyor. Yemeğin ardından bir fincan Türk Kahvesiyle keyfini sürdürmeyi unutma.

Konak Meydanı‘nda İzmir Havasının Keyfini Çıkar

İzmir Konak Meydanı, güvercinleri kovalayan çocuklarla dolaşan aileler ve hava almak isteyen İzmir sakinleriyle dolu, capcanlı bir yer. Süslü İzmir Saat Kulesi, 25 metrelik yüksekliğiyle meydanın merkezinde duruyor. Muhteşem mimarisi, bu saat kulesini İzmir’in en meşhur simgelerinden biri haline getiriyor. Konak Yalı Camii ise meydanın köşelerinden birinde yer alan, 18. yüzyılda inşa edilmiş, sekizgen planlı bir cami. Hareketli alanın ortasında dingin ve mütevazi bir duruşu var. 

Yerel İpucu: Sabahın erken saatlerinde Kordon’a git ve ufuktaki muhteşem gündoğumuna şahit ol. Kordon, gün boyunca oldukça kalabalıklaşıyor, özel ve kişisel bir deneyim yaşamak için şafak vakti yapacağın yürüyüş, İzmir dönüşünde unutulmaz anıların arasında yer alacak.

Yerel İpucu: Sabahki gün doğumunun ardından güneşi Kordon’un karşı tarafında kalan Karşıyaka’da batır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kısa zaman önce inşa ettiği Bostanlı Günbatımı Seyir Terası, akşam güneşi karşısında uzanırken şehir sakinleriyle sosyalleşebileceğin harika bir alan.

Bu şehri tam bir tatil cenneti yapan bir başka unsur ise İzmir ilçeleri. İzmir hava durumu bu ilçelerde yapacağın mükemmel bir yaz tatili için müsait. Şehir merkezine arabayla yalnızca 1-2 saat uzaklıkta bulunan bu tatil beldeleri, yazın cıvıl cıvıl oluyor. Çeşme plajları, meşhur kumru sandviçi ve Alaçatı sörf merkeziyle özellikle son yıllarda oldukça popülerleşen bir ilçe. Kuşadası ise her yaz yerli-yabancı turistlerle dolup taşan capcanlı bir yer. Kuşadası otel fiyatları bütçeni zorluyorsa, ev kiralama seçeneklerine göz atabilirsin. Urla, diğer tatil ilçelerine göre daha sakin ancak Urla Enginar Festivali zamanında yerli/yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Bu festivalde bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan enginara dair her şeyi bulabilirsin. Seferihisar ise Türkiye’nin ilk “cittaslow” yani yavaş şehir ünvanını alan yeri. Burayı ziyaret ettiğinde ne kadar huzurlu ve dinlendirici olduğunu göreceksin.

Yerel İpucu: Çeşme’de Alaçatı Muhallebisi ve kumru, Urla’da enginar ve İrmik Hanım’ın lavantalı dondurması, Kordon’da Balık Pişiricisi Veli Usta’nın dil balığı, kahvaltıda boyoz ve İzmir tulumu, tatlı olarak lokma mutlaka tatman gereken İzmir lezzetlerinden yalnızca birkaçı…

İzmir’in Keyfini Çıkar

Roboair’in en ucuz İzmir uçak bileti fırsatlarını sakın kaçırma. İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve her türlü gezgin için yapılacak ilgi çekici her şeye sahip. İzmir Körfezi’nin masmavi suları eşliğinde yapacağın bu gezi sayesinde İzmir’in kültürünün ve güzelliğinin tadını çıkar.