istanbul

ucuz uçak bileti istanbul

istanbul

Egzotik, romantik ve otantik, İstanbul çok bilinmeyen birçok gizemli noktayla dolu. İstanbul, karşılıklı uzun sahil şeritleri boyunca inşa edilmiş büyüleyici bir şehir. Büyük camilerden tarihi Bizans kiliselerine, inanılmaz bir manzara yelpazesine sahip. Görülmesi gereken semtlere gitmek, harika yemekleri denemek ve geceyi nerede sonlandıracağını keşfetmek için şehri Robo ile yerel bir İstanbul sakini gibi gez.

Şehri keşfe başlamak için en doğru yer İstanbul’un kaçırılmayacak yerlerinden ikisinin bulunduğu tarihi yarımadada, Aya Sofya ve Sultanahmet Camii. 1482 yıllık Aya Sofya zaman içinde kilise, cami ve müze olarak kullanıldı, içi altın mozaikler ve harika fresklerle dolu. Hemen yan tarafında büyüleyici bir iç mekanı olan mimari harika Sultanahmet Camii bulunuyor. Bu cami İznik çinileriyle süslenmiş. Bir zamanlar Osmanlı padişahlarının yaşadığı yer olan Topkapı Sarayı da mutlaka ziyaret edilmeli.

Güne geleneksel bir Türk kahvaltısının yanında, menemen, sucuk ve kaymakla başla. Ardından tarihi bir kahvehanede ya da şehrin modern kahve dükkanlarından birinde Türk kahvesi iç.

Yerel İpucu: Otantik bir Türk kahvaltısı için şehir sakinlerinin de sıkça gittiği Karaköy Namlı Gurme’yi ziyaret et.

Çoğunlukla kalabalık olan Kapalıçarşı’ya yerine bir zamanlar Konstantinopolis’in bir parçası olan Fatih’te her Çarşamba kurulan semt pazarına git. Turistlerden ziyade bölge halkına yönelik olan bu pazarda daha çok giyim eşyaları ve sebze-meyve satılıyor fakat yine de bazı tezgahlar seni şaşırtabilir. Bir diğer seçenek ise Feriköy'de her hafta kurulan ikinci el pazarı. Bu pazarda kitaptan giysiye, halıdan biblolara kadar aklına gelebilecek her türlü ikinci el eşyaya rastlayabilirsin. Burada fotoğraf çekeceksen izin almayı unutma, birçok tezgahın sahibi fotoğraf çektirmeye çok sıcak bakmıyor. 

Fatih'teki semt pazarını ziyaret ettikten sonra en az Sultanahmet Camii kadar göz kamaştırıcı olan Süleymaniye Camii’ne yürü. İstanbul’un eski Musevi mahallesi olan Balat’a uğra. Buradan turistlerle dolu olan Kariye Kilisesi yerine az bilinen Bulgar Sveti Stefan Kilisesi’ne git.

İstanbul’u tanımanın en iyi yolu, şehrin semtlerini yürüyerek keşfetmek. Beyoğlu’nda yürürken şık restoranlar ve harika butiklere rastlayacaksın. Antika dükkanlarıyla dolu ve kedileriyle meşhur olan Çukurcuma’nın dar sokaklarını keşfet. Sanat tutkunuysan SALT Beyoğlu ya da İstanbul Modern’e gidebilirsin.

Yerel İpucu: Çukurcuma, modern Türk mutfağından lezzetler sunan ve çok iyi eleştiriler almış bir restoran olan Yeni Lokanta’ya da ev sahipliği yapıyor.

İster geleneksel Türk yemekleri, istersen daha modern bir mutfak, İstanbul’da sana uygun bir yemek mutlaka bulacaksın. Ne yiyeceğine karar veremediysen her çeşit yemek mekanının bulunduğu Beyoğlu’na bakabilirsin. Sokakta oturup simit veya gözleme yemek, bir restoranda oturup yemek kadar keyifli olabilir. Deniz mahsulleri için Karaköy’e gidebilirsin. Bir diğer seçenek ise İstanbul’un kalburüstü sakinleriyle karşılaşabileceğin Bebek. Bebek Kahve, İstanbulluların severek vakit geçirdiği, salaş bir mekan. Fatih’te ise Osmanlı, İran ve Suriye mutfağına ait tatlar bulabilirsin.

Yerel İpucu: Esnaf lokantaları, şehir çalışanlarının hızlıca öğle yemeği yediği, daha uygun fiyatlı ve seçeneğin bol olduğu yerler. İstanbul’un her yerinde bulunan bu restoranlar gerçekten lezzetli yiyecekler sunabiliyor. 

Gece olduğunda, çatı katında bir kokteyl yudumlamak ya da gece boyu dans etmek istersen, birçok seçeneğin var. Beyoğlu’ndaki Pixie popüler bir kulüp. Yakınındaki Peyote ise canlı müziğin ve çatı katında da bir barın bulunduğu, çok katlı bir gece kulübü. Geç saatlere kadar dans etmek istersen Kiki, yerellerin de sıkça tercih ettiği bir mekan.

Turist kalabalığından kaçınmak için Asya yakasına geç. Şehir hatları vapuruna binerek Kadıköy’e git ve buradaki pazarı ziyaret et. Şehrin en iyi yerel ürünlerini ve yemek yenecek ilgi çekici mekanları keşfet. Kadıköy çarşısında zeytinyağları, güzellik ürünleri ve kahve ve birçok ürün bulabilirsin. İstanbul’un Asya yakası ünlü turistik manzaralara pek sahip olmayabilir ancak şehrin özgün noktalarını keşfetmek istiyorsan, burası en uygun yer.

Yerel İpucu: Kadıköy’de taze deniz mahsulleri yemek için Kadı Nimet Balıkçılık’a git. Dükkanın önündeki masalardan birine oturup pazarda dolaşan insanları izleyerek yemeğini yiyebilirsin.

İstanbul gerçekten büyük bir şehir ve bu yüzden karşılaşabileceğin çok çeşitli manzaralar var, çeşitli mutfaklar, büyüleyici mahalleler ve her çeşit insan burada mevcut... Şimdi Roboair'den en uygun İstanbul uçak biletini bul ve bu muhteşem şehri deneyimlemek için ilk adımı at...