houston

ucuz uçak bileti houston

houston

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük dördüncü şehri olan Houston, birinci sınıf müzeleri, olağanüstü mutfağı ve güzel yeşil alanları ile ünlü, rahat bir Teksas metropolü. Şehrin en ünlü turistik merkezlerini keşfetmek, ağaçların gölgelediği bir alanda kokteylini yudumlamak veya House of Blues ya da Fitzgerald’s gibi mekanlarda canlı müzik dinlemek istersen Houston heyecan içinde ziyaret edeceğin bir şehir olacak.

Houston harika aktiviteler ev sahipliği yapıyor fakat yine de yakalanmamak için dikkat etmen gereken bazı turist tuzakları var. Bu yüzden Houston’ı dünya çapında bir yerel olarak keşfetmek, seyahat etmenin en iyi yolu. Bu yazı seni şehir sakinlerinin takıldığı yerlere götürecek ve Houston’ı farklı bir açıdan deneyimlemeni sağlayacak. 

Downtown Aquarium, Houston seyahatini başlatmak için ideal bir yer. Su yaşamının 400 türüyle birlikte bu akvaryumun sana sunacağı ilginç şeyler var. Aktivitelerden bazıları Shark Voyage boyunca trenle gezmek, vatozlara yaklaşmak veya farklı su ekosistemlerini keşfetmek... Daha az bilinen bir aktivite için gizemli yeraltı sarnıcını ziyaret edebilirsin. 2007 yılına kadar şehre içme suyu sağlayan bu sarnıç bugün, turlara ve bazı sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. 

Yerel İpucu: Şehrin en popüler toplu ulaşım aracı metro. 12 kilometre uzunluğundaki MetroRail, şehirdeki turistler için de oldukça iyi bir seçenek çünkü Müze Bölgesi, Midtown ve Downtown’dan geçiyor. Dilersen otobüs seçeneğini de kullanabilirsin.

Şehrin en büyük kültürel cazibe merkezi, 19 büyüleyici müzeye ev sahipliği yapan Houston Müze Bölgesi. Bu bölgede herkese göre birşeyler var, çocuklarla Houston Çocuk Müzesi’ne gidebilir, Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki eserlere hayran kalabilir ya da Houston Doğa Bilimleri Müzesi’ndeki interaktif sergilere katılabilirsin. Doğasever biriysen Buffalo Bayou Park’ı ziyaret etmelisin. Burada düzinelerce yürüyüş ve bisiklet yolu, harika sanat enstalasyonları, paten parkları ve sayısız piknik noktası var. 

Yerel İpucu: Yaz mevsiminde sıcaklık 25 ile 36 °C arasında oluyor bu yüzden burayı ilkbahar sonu ya da sonbaharda ziyaret etmek daha iyi bir fikir. Böylece hem sıcak ve nemli dönemi atlatmış olacaksın, hem de bu dönemde oda fiyatları daha uygun oluyor. En pahalı oda fiyatları, yaz tatili haftası (29 Haziran – 6 Temmuz), 4 Temmuz haftası (30 Haziran – 6 Temmuz) ve İşçi Bayramı haftası (1 – 5 Eylül). 

Yerel halk, şehirdeki en iyi yerleri biliyor ve birçoğu Saint Arnold Brewing Company’i ziyaret etmeni öneriyor. Burası şehirdeki en eski bira fabrikası ve burada rehberli turlar düzenleniyor. Öğle yemeğini yiyebileceğin ve mevsimin en iyi biralarının tadını çıkarabileceğin barlarını ziyaret edebilirsin. Houston içinde ufak bir seyahate çıkmak istersen, Galveston kasabasını ziyaret edebilirsin. Güzel plajlarda güneşi batırmaktan, tarihi şehir merkezinde dolaşmaya, Teksas Limanı Müzesi, Moody Bahçeleri veya Pleasure İskelesi gibi ilgi çekici yerleri ziyaret etmeye kadar, Galveston’da yapılacak ve görülecek çok şey var. 

Yerel İpucu: Houston muhteşem konserler izlemek için harika bir yer. Midtown’s Howl at the Moon, Warehouse Live, The Continental Club ve White Oak Music Hall gibi yerler, akşamları oldukça popüler hale geliyor, kesinlikle görmeye değer. Eğer country müzik hayranıysan The Rustic ya da Goodnight Charlie’yi ziyaret etmelisin. 

Houston’lılar barbeküde mükemmel kaburgalar, et yemekleri ve sosis-sucuk yapmaya bayılıyor. Bu onlar için neredeyse bir sanat. Barbeküde pişmiş dana kaburga hayranıysan gitmen gereken yer Killen’s Barbecue. Austin’deki popüler yerlerden farklı olarak Killen, soslara pek güvenmiyor. Burası doğal aromayı yakalayabilmek için, eti yalnızca tuz ve biberle ovuyor. Lezzetli Meksika yemekleri için şehir merkezindeki Xochi, şehrin en iyi hamburgerleri için de Kenny & Ziggy’s Deli tercih edilebilir.

Yerel İpucu: Houston’da kahvaltıda tako yemek oldukça yaygın. Laredo Taqueria, şehrin en lezzetli el yapımı takolarını sunuyor. Midtown’da Tacos a Go Go ya da Luna Y Sol Mexican Grill de diğer iyi seçenekler. 

Houston, ziyaret etmek için bol bol ilginç ve eşsiz yere sahip olan güzel bir şehir. Kültürel cazibe merkezlerinden huzurlu yeşil alanlara ve harika müzik kulüplerine, muhteşem barbekülerden Meksika yemeklerine kadar bu şehirde her şey var. Kalabalık ve tahmin edilebilir tüm turistik yerleri es geçip en iyi yerleri bulmak için Houston sokaklarında dünya çapında bir yerel gibi gez ve şehri farklı bir açıdan keşfet.