hong kong

ucuz uçak bileti hong kong

hong kong

Hong Kong küçük boyutuna rağmen, yoğun şekilde dolu bir şehir, bu yüzden burada görülecek ve yapılacak çok şey var. Ara sokakları, gizli alanlar, restoranlar, harika alışveriş olanakları ve bazı eşsiz manzaralarla dolu. Buraları nasıl bulacağını öğrenmek için yazıyı okumaya devam et.

Hong Kong hem gerçek, hem de mecazi anlamda özel bir şehir. Teknik olarak Çin’in bir parçası olan Hong Kong, ‘özel idare bölge’ statüsünden yararlanıyor. Bu durum buranın, Çin’in geri kalanına kıyasla kendine özgü bir kültür oluşturmasına olanak tanıdı. Hong Kong 1840’larda İngiliz İmparatorluğu’nun kolonisi oldu ve 99 yıl boyunca bu şekilde kaldı. Bu nedenle şehir tam olarak ‘doğu ve batının buluşma noktası’ oldu ve Hong Kong’un sömürge geçmişinin kalıntıları Çin kültürüyle iç içe geçti.

Yerel halk, şehri gezmenin en iyi yolunun toplu taşıma olduğunu biliyor. Hong Kong’un ulaşım ağı oldukça kapsamlı ve uygun fiyatlı. Taksiler bol ve taksimetrenin açılış fiyatı 3 $ civarında. Fakat maalesef şehirde çok yoğun bir trafik var, bu yüzden fiyatlar uygun olsa da tren ya da metroyu tercih etmen daha doğru olur. Hong Kong’ta konuşulan an dil Kantonca, ancak birçok tabela İngilizce de yazıldığı için yolunu bulman çok sıkıntılı olmayacaktır.

Yerel İpucu: Şehre geldiğinde Octopus Card almayı unutma. Bu kart önceden 50 Hong Kong Doları (6,37 $) yüklenmiş olarak geliyor. Taksiler hariç tüm toplu taşıma araçlarında ödeme aracı olarak Octopus’u kullanabilirsin.

Dünya çapındaki herhangi bir yerel, bir şehri gerçek anlamda deneyimlemenin en iyi yolunun çeşitli mahallelerden geçtiğini bilir. Hong Kong, neon aydınlatmalı gökdelenlerinde bol miktarda parıltı ve çekicilik barındırıyor. En yüksek kalitede ürünler, satın almak istersen Sham Shui Po bölgesine giderek yerel bir deneyim yaşayabilirsin. Bu bölge diğer yerlere kıyasla biraz daha fakir bir bölge ama yine de sunabileceği çok şey var. Her sokak belirli ürünleri satıyor; çocuk giysileri, dekorasyon ürünleri, çantalar, takılar ve elektronik aletler, burada her şeyi bulabilirsin.

Yerel İpucu: Canın birşeyler yemek isterse, bu bölgede bulunan Tim Ho Wan’ın tadını çıkar. Burası dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı restoranı ve şehrin en iyi Çin mantısını yapıyor. 

Yemek demişken, Hong Kong aşırı pahalıdan, oldukça ucuza kadar değişken seçeneklerde yemek yiyebileceğin seçeneklere sahip. Hızlıca birşeyler atıştırmak isteyen yereller çeşitli yiyecek satan tezgah satıcılarını tercih ediyor. Örneğin, kalabalık bölgelerde birkaç dolara domuz etli çöreğin tadını çıkarabilirsin. Benzersiz bir yemek deneyiminin peşindeysen Ha Cube’a göz atabilirsin. Bu sıradışı restoranın konseptine göre, müşterilerin yiyecekleri deniz ürünlerini, restorandaki havuzdan kendilerinin tutması gerekiyor. Yalnızca balık değil, karides ve ıstakoz da tutabileceğin deniz canlılarından. Yemeğini tuttuktan sonra restoran aşçıları senin için pişiriyor. Üst düzey bir yemek seçeneği değil, yine de ilginç bir deneyim olacağı kesin.

Hong Kong’un kalabalığından ve şehrin koşuşturmasından bir süreliğine uzaklaşmak istersen Cheung Chau Adası’na giden bir feribota bin. Ada, geçmişte korsanların barınağıyken bugün sessiz bir kaçamak yeri haline gelmiş. Balık tutmak burada bir yaşam tarzı ve buradaki yerliler ulaşımlarını bisikletle sağlıyor. Feribot yolculuğu yaklaşık 30 dakika sürüyor, şehirden kopup adadaki kumsalda takılmak ve dinlenmek için harika bir yer. 

Yerel İpucu: Cheng Chau Adası‘nda her yıl çörek festivali düzenleniyor. Buradaki lezzetli kutlamalara sen de katılabilirsin. 

Şehrin harika manzarasını izlemek istersen, insanlar muhtemelen Peak Tower’a gitmeni söyleyecekler. Ancak yereller şehir manzarası için gidilecek yerin Lugard Road olduğunu biliyor. Peak Tower’ın hemen yanında bulunan Lugard Road’u ziyaret et, böylece Peak Tower’daki insan kalabalığına yakalanmamış olacaksın. Çoğunlukla gölgeli alandan oluşan Lugard Road, güneşli bir günde vakit geçirmek için ideal. 

Yerel İpucu: Lugard Road’da ilerlerken bir yol ayrımına geleceksin. Sağdan devam edip kayalıklara ulaşana kadar durmadan devam et. Neredeyse kimsenin olmadığı bu bölgede şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsin.

Hong Kong, keşfedilecek özel alanlar ve yerler ile dolu. Doğu ve batının sentezi, burayı çok özel kılıyor. Şaşırtıcı modern mimarisi, geleneksel binaları ve lezzetli yemekleriyle her köşesinde büyüleyici birşey keşfedeceksin. Tüm bunlar Hong Kong’u dünya çapında herhangi bir yerel için harika bir yer haline getiriyor.