guangzhou

ucuz uçak bileti guangzhou

guangzhou

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık 3. şehir olan Guangzhou, aynı zamanda İpek Yolu’nun başlangıç noktası. M.Ö. 224 yılında kurulduğunda, ismi Panyu’ymuş. 758 yılında Araplar talan etmiş, 1841’de ise İngiliz himayesine girmiş. 2. Dünya Savaşı’nda da Japonlar şehri ele geçirmiş.

Şehirde geçmişi birebir hissedebileceğiniz tarihi yapıların ve alanların dışında, son derece modern yapılar da mevcut. Opera Binası, modernliğinin yanı sıra son derece estetik oluşuyla da insanı büyülüyor. 2010 yılında açılan ve Zaha Hadid tarafından tasarlanan bina, Zhujiang Nehri kıyısında bütün ihtişamıyla duruyor. Binanın iç dekorasyonu da en az dışı kadar iddialı. Eğer denk getirebilirseniz, opera salonunun 1800 koltuklu oditoryumunda bir konser izlemek sizin için harika bir deneyim olacaktır. 

Canton Tower, şehri kuşbakışı izlemek için doğru bir seçenek. Aslında bir televizyon kulesi olan bu yapı, 600 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun üçüncü yapısı. 488 metre yükseklikte gözlem katı bulunuyor ve burada cam tabanlı bir bölüm var. Yeteri kadar cesur hissederseniz, burada yürümeyi deneyebilirsiniz.

Sun Yat-Sen Anıt Mezarı, tam anlamıyla bir mezar olmasa da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Yat-Sen’in asıl mezarı Nankin’de bulunuyor. Kendisi Çin Cumhuriyeti’nin kurucusu. Burada kendisi ve yaptıkları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Guangzhou’nun bir başka ilginç bölgesi Shamian Adası. İlginç çünkü bu adaya ayak bastığınız andan itibaren kendinizi Avrupa’da hissedeceksiniz. 19. yüzyılda ada ikiye ayrılmış ve bir bölümü İngilizlere, diğer bölümü de Fransızlara verilmiş. Günümüzde burada en çok rastlayacağınız şey gelinler ve damatlar olacak çünkü burası popüler bir düğün fotoğrafı mekanı. Bu adanın sokakları da ilginç heykellerle dolu. Dilerseniz bu heykellerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Tabii ki gezebileceğiniz harika tarihi yapılar da mevcut. Dafo Tapınağı, 8. yüzyılda inşa edilmiş bir Budist tapınağı. Guangxiao Tapınağı ise buranın en eskisi, o kadar eski ki buranın halkı ‘Guangzhou’dan önce Guangxiao vardı.’ diyor. Bir diğer tarihi mekan ise Chen Clan Academy. Burası toplam 19 binadan oluşan bir kompleks. Önceleri konaklama amaçlı ve ortaokul olarak kullanılan yapı, günümüzde halk sanatları müzesi olarak hizmet veriyor. Kabartmalar, oymalar ve heykelleriyle tam bir tarihi eser olan yapı devlet tarafından koruma altına alınmış. 

Alışveriş yapmak isterseniz Beijing Road gitmeniz gereken yer. Burası alışveriş merkezleri ve dükkanlarıyla cıvıl cıvıl bir yer. Eğer daha orjinal ürünler görüp satın almak isterseniz Xiguan Antique Street iyi bir seçenek olabilir. Tianhe ise bir başka alışveriş bölgesi. Tianhe’ye gelmişken modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Guangdong Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Burada tarih öncesi fosillerden, modern resimlere kadar oldukça geniş bir koleksiyon görmeniz mümkün.