guadalajara

ucuz uçak bileti guadalajara

guadalajara

Guadalajara, diğer Meksika şehirlerinden farklı olarak, tıka basa caddelerin ve kaosun olmaması sebebiyle gerçekten de çok farklı bir şehir. Çok ziyaret edilen Meksiko, Cancun ve Puerto Vallarta gibi şehirlerin aksine, Guadalajara ‘batının incisi’ olarak biliniyor. Bu şehir Meksika’nın en güzel gizli mücevheri... İdeal turizm altyapısına sahip olmasa da görülecek harika yerler ve yenecek mükemmel yemeklere sahip.

Turistler bu gizli hazine hakkında pek birşey bilmiyor fakat dünya çapında bir yerel bu rahat, yemek odaklı ve bakımlı geleneksel Meksika şehrinde çok sayıda gizli tarih ögesiyle kültürel ve doğal cazibe bulunduğunu biliyor.

Guadalajara tarih açısından zengin, lezzetli mutfakları ve gelenekleriyle gerçek bir Meksika şehri olarak biliniyor. Bu yazı, senin burayı ziyaret ederken en iyi deneyimleri nasıl yaşayacağını gösterme konusunda yardım edecek.

Guadalajara’nın kalbinde bulunan Centro Historico tarihi, kültürel ve politik anıtları barındıran kentin orjinal binalarından bazılarını hala koruyor. Tarihi merkezde görülmeye değer her şey dört meydanın birinde toplanmış. İkonik çift kuleli katedral ve Meksika’daki en önemli (ve hala hizmet veren) tiyatrolardan biri olan Teatro Degollado, örneklerden yalnızca ikisi. Burası seyahate başlamak ve şehri tanımak için ideal bir yer.

Guadalajara’da dolaşmak biraz can sıkıcı olabilir. Burada tren ya da metro sistemi yok ve otobüsler genellikle çok kalabalık. Gezinmenin en iyi yolu temiz ve uygun fiyatlı olduğu için Uber kullanmak. Diğer seçeneklerin ise yürümek ya da bisikletle gezmek. 

Yerel İpucu: Her Pazar, saat 8:00 ile 14:00 arasında şehrin en gözde caddelerinin çoğu kapatılıyor. Yerel bisikletçiler, jonglörler, patenciler ve yayalar La Via Recreactiva adı verilen eğlenceli etkinliğe katılıyor. Hareket etmek ve şehrin tadını çıkararak keşfetmek için sen de bu etkinliğe katıl.

Alışveriş yapmak için şehre 20 dakika uzaklıkta bulunan Tlaquepaque’i ziyaret et. Burada sanatı ile ünlü, güzel hediyelik eşyalar ve el yapımı eserler satan çok sayıda dükkan var. Geziye renkli Tlaquepaque tabelasından başla ve sömürge döneminden kalma büyüleyici sokaklarda dolaşarak şehri keşfet.

Gününü en iyi şekilde değerlendirmek için, Tlaquepaque seyahatini Tonala ile birleştir ve her perşembe ve her pazar günü kurulan en büyük açık hava pazarlarından birini ziyaret et. Burada uygun fiyatlara çok çeşitli ürünler bulabilirsin. 

Ayrıca 2000’den fazla tezgahı bulunan en büyük kapalı pazar olan Mercado San Juan de Dios’u da keşfedebilirsin. Burada uygun fiyatlı deri ürünler, bol miktarda taklit tasarımcı giysiler ve otantik Meksika yemekleri satan bir yemek alanı bulunuyor.

Akşamdan kalmalığı iyileştiren yerel Guadalajara yemeklerinden olan birria (keçi yahnisi) ya da torta ahogada (domates/biber soslu domuz/tavuk sandviçi)’nın tadına mutlaka bak.

Yerel İpucu: En iyi yemek deneyimi için en hızlı servis yapan restoran olarak Guinness Dünya Rekoru’nu elinde tutan Karne Garibaldi’yi ziyaret et. ‘Kendi suyunda pişen et’ anlamına gelen Carne en su Jugo, buranın ünlü yemeği.

Guadalajara’nın başkenti olduğu eyalet Jalisco, Mariachi müziğinin doğduğu yer. Kemanları, Meksika vihuelalarını (5 ya da 6 çift telli gitar), guitarron (büyük gitar) ve trompetleri dinlerken tekila iç ve bu harika deneyimin keyfini çıkar. Tekila, bu bölgenin bir başka meşhur ürünü. Nasıl üretildiğini ve damıtıldığını görmek için Guadalajara’nın merkezinden birkaç kilometre uzakta bulunan küçük bir kasaba olan Tequila’yı ziyaret et.

Yerel İpucu: Tekila’nın nasıl yapıldığını görmek için Tequila’ya giderken, yolda jimador’ların (geleneksel agave çiftçileri) bitkiyi nasıl hasat ettiğini görmek için bir agave tarlasında dur. Tekila yapımında kullanılan agave bitkisinin meyve kısmının tek tek elle kesilişini izleyebilirsin.

Guadalajara’nın canlı bir gece hayatı var. Bunu şehrin gece hayatının merkezi olarak kabul edilen Avenida Chapultepec’te görebilirsin. Burası, akşamları birşeyler içmek ve tapatios (Guadalajara sakinleri) ile kaynaşmak için mükemmel yerler olan çok sayıda kafe, bar ve restoran ile sıralanmış.

Yerel İpucu: Bahşiş vermek, Meksika’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Guadalajara’da da önemli. Garsonlar düşük ücret aldıkları için geçimleri bahşişlere bağlı olabiliyor. Bu yüzden garsonlar için %10 veya daha fazla bahşiş vermeyi unutma.

Guadalajara çoğunlukla göz ardı edilen bir destinasyon, fakat burayı dünya çapında bir yerel olarak keşfetmek, kentin ne kadar şaşırtıcı olduğunu sana gösterecek.