glasgow

ucuz uçak bileti glasgow

glasgow

Clyde Nehri üzerine kurulmuş olan Glasgow, karakterli ve hayat dolu haliyle Birleşik Krallık’ın en büyük şehirlerinden bir tanesi. Nehir kıyısındaki küçük bir yerleşimken, büyüyerek en büyük limanlardan biri haline geldi. Aydınlanma dönemi esnasında da önemli bir entellektüel merkez oldu. 1170’lerden bugüne uzanan tarihiyle dolambaçlı ortaçağ sokaklarını ve çarpıcı Gotik mimarisini keşfetmek için bu şehre mutlaka gelmelisin.

Glasgow’un yerelleri bu eski şehrin artı/eksilerini ve en güzel noktalarını iyi biliyor. Dünya çapında bir yerel olmak istersen, bu ipuçları Glasgow’u en iyi şekilde yaşamana yardımcı olacak.

Glasgow seyahatine şehrin göbeğinden başla. George Square, şehir merkezindeki alışveriş ve tiyatro bölgesinin kalbi olarak kabul ediliyor. Bir çok tiyatroya ve galeriye ev sahipliği yapan bu bölge Glasgow’un ana kültürel bölgesi. Glasgow Kraliyet Konser Salonu, Kraliyet Tiyatrosu, Modern Sanat Galerisi ve daha bir çok önemli mekan burada bulunuyor. Ayrıca üst düzey alışveriş yapmak istersen de Argyle ve Buchanan caddelerinin çevresindeki bölgeler ‘moda bölgesi’ olarak biliniyor.

Yerel İpucu: Şehir merkezi, civarda dolaşmayı kolaylaştıran ızgara planlı bir yapıya sahip. George Square, Glasgow’daki halka açık heykellerin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Seyahat bütçen kısıtlıysa sadece burada dolaşarak çevreyi izlemek harika bir öğleden sonra aktivitesi.

Glasgow maceranda küçük bir bohem deneyim olsun istiyorsan West End bölgesini ziyaret et. Kentin bu kısmı, Glasgow’un eski tarz bina ve mimarisinin benzersiz bir cazibe ve zengin moderniteyle birleştiği yer. Havalı kafeler ve geleneksel barlar West End’e canlı bir hava katıyor. Etrafta çok sayıda eski dükkan var, moda bölgesinde yüklü miktarda para harcamak istemiyorsan burada daha uygun fiyatlı alternatifler bulabilirsin. Buraya gelmişken, Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’ne de bir göz at. Burası, Rembrandt ve Van Gogh’un eserleri de dahil olmak üzere Avrupa’nın en iyi sanat koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Yerel İpucu: Doğasever biriysen, kentin en güzel ve yemyeşil parklarından birinde dolaşmak için Kelvingrove Park’a git. Yakınlarda bulunan Glasgow Üniversitesi sayesinde buradaki atmosfer oldukça eğlenceli ve hareketli.

Turistler Glasgow’un yemek konusunda ne kadar zengin olduğunu fark etmeyebilir fakat yereller acıkınca nereye gidilmesi gerektiğini iyi bilir. Glasgow muhteşem yemeklere ev sahipliği yapıyor, öyle ki Hindistan dışında en iyi Hint yemekleri yiyebileceğin yerlerden biri burada bulunuyor. Şehir merkezinde kocaman porsiyonlar sunan aile restoranı Ranjit’s Kitchen’ı dene. Yine şehir merkezinde bulunan Cafe Gandolfi, hepsi yerel ürünlerden yapılan klasik İskoç yemekleri ve harika balık tabakları sunuyor. Yakınlardaki The Red Onion’da glutensiz seçenekler var, The 13th Note ise vegan ve vejetaryen yemekler yemek istersen mutlaka gitmen gereken bir yer.

Yerel İpucu: Eğer kısıtlı zamanın varsa ve ne yiyeceğini bilemiyorsan West End ya da şehir merkezindeki Paesano’s harika bir seçenek. Paesano’s, Birleşik Krallık’ın en iyi pizzacısı seçilmiş, bu yüzden burada kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacaksın. 

İskoçya ile ilgili söylenenler doğru, burada çok fazla yağmur yağıyor ve güneş yüzünü fazla göstermiyor fakat bu Glasgow’luların parti anlayışını etkilemiyor. Yereller, bir içki veya dans için en iyi yerlerin nerede olduğunu biliyor ve şimdi sen de bileceksin. Hipster mekanlardan çılgın gece kulüplerine, Glasgow sana geniş bir yelpaze sunuyor. West End’deki Ben Nevis’in geniş bir viski listesi ve eski bir İskoç havası var, üstelik köpek dostu. Eight Ball Bilardo Salonu, Glasgow’un en eski publarından bir tanesi olan The Scotia’nın üstünde yer alıyor. Eğer sakin bir gece geçirmek istersen burada birkaç bira eşliğinde bilardo oynayabilirsin. 

Müzik dinlemek veya çılgınca partilemek istiyorsan şanslısın, Glasgow’da bunlar için harika noktalar var. SWG3, uluslararası DJ’lerin çaldığı büyük bir elektronik müzik kulübü. Şehir merkezinde bulunan Cat House ise alternatif rock, metal ve punk çalıyor ve içeceklerde genellikle güzel indirimler oluyor.

Yerel İpucu: Glasgow’da çılgın bir parti gecesinin ardından bir Munchie Box al. Pizza, patates kızartması, döner, pakora, salata, tavuk ve sos içerek bu kutunun yanında bir şişe Irn Bru içebilirsin.

Glasgow’un sana sunacağı çok şey var ve burası çok eğlenceli bir şehir. Bir şişe bira ve yiyecek bir şeyler al ve tıpkı bir yerel gibi sokaklarda dolaş.