frankfurt

ucuz uçak bileti frankfurt

frankfurt

Almanya’nın büyük finans merkezi Frankfurt, çok sayıda güzel parkı, nehir kenarındaki yürüyüş yolları ve gökdelenleriyle büyüleyici bir şehir. Çoğunlukla iş için gelen binlerce gezgini kendine çekiyor ve dünyadaki en önemli ticaret fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Burada Eski Şehir Merkezi’nde yürümek, Main Tower’dan şehrin manzarasını izlemek ve Kleine Markthalle’da doyurucu yerel yiyeceklerin tadına bakmak gibi yapacak çok şey var.

Frankfurt’ta çok sayıda ilgi çekici yer olmasına rağmen, dünya çapında yereller turist tuzaklarından nasıl kaçınacaklarını biliyorlar ve şehirde gezilecek en iyi yerleri daha şaşırtıcı ve tatmin edici bakış açısıyla deneyimleyebiliyorlar. Bu yazı, Frankfurt’u ziyaret ettiğinde, vaktini en iyi şekilde değerlendirmen için sana ipuçları sunacak.

Frankfurt seyahatine güzel Eski Şehir Merkezi’ni ziyaret ederek başla. Burası şehirdeki en işlek yaya bölgesi ve Aziz Nikolaos Kilisesi, İmparatorluk Salonu ve Eski Belediye Binası gibi bir dizi turistik mekana ev sahipliği yapıyor. Şehrin manzarasının tadını çıkarmak için Main Tower’dan daha iyisini bulamazsın. Bu kulenin tepesindeki Main Tower Restaurant&Lounge’da hem yerel hem de uluslararası lezzetlerin tadına bakabilirsin. 

Yerel İpucu: Frankfurt’u ziyaret etmek için en iyi zaman Nisan ile Eylül ayları arası. Bu aylar boyunca hava güneşli ve yeşil alanlarla birçok açık hava etkinliğinin tadını çıkarabilirsin. Almanya’nın en büyük Noel pazarlarından birini görmek istersen de buraya Aralık ayında gelmelisin.

Palmengarten, yerellerin de tavsiye ettiği, Frankfurt’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 220 dönümlük geniş bir alana yayılmış olan bu sevimli botanik bahçesi, dünyanın her yerinden çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapıyor. Çocuklarla geziyorsan, sürüngenlerden timsahlara kadar 450’den fazla hayvan türünü bulabileceğin hayvanat bahçesine mutlaka uğrayın. Bu hayvanat bahçesi temalı turlar, sergiler ve aile dostu festivaller gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 

Yerel İpucu: Frankfurt, etrafta dolaşmayı kolaylaştıran geniş bir ulaşım ağına sahip. Tramvay, otobüs ve metroyu kullanabilir ya da günde yaklaşık 15 € karşılığında bir bisiklet kiralayabilirsin. Müzelere göz atmak istersen MuseumuferTicket satın almayı düşünmek iyi bir fikir. Böylece şehirdeki yaklaşık 40 adet müzeye ücretsiz girebilirsin.

İyi zaman geçirme fikrin, yerel Alman lezzetlerini denemeyi içeriyorsa, muhteşem Kleine Markthalle’yi ziyaret et. Burası mutlaka Frankfurt’ta gidilmesi gereken yerler listende olmalı. Lokaller arasında da popüler olan bu pazarda Alman sosislerini, ünlü Grüne soße’yi (yumurta, ekşi krema ve yedi farklı bitkiden yapılan yeşil soslu sosis), yerel peynirleri ve diğer birçok lezzeti deneyebilirsin. Vejetaryensen Vevay adlı restorana gidebilirsin. Düşük karbonhidratlı Falafel Burger, Pirinç Erişteli Papaya, Kinoa Spagetti ve Superfood Salatası deneyebileceklerinden yalnızca birkaçı. Öğleden sonra Grüneburgpark’ta yürüyüşe çıkabilirsin. Burası Frankfurt halkının hafta sonları çimlerin üzerinde uzanıp keyifli vakit geçirmek için geldikleri buluşma noktası.

Yerel İpucu: Apfelwein’in tadına bakmadan Frankfurt ziyaretin tamamlanmış sayılmaz. Bu içecek, şehirdeki hemen hemen her kafe ya da barda bulabileceğin ve popüler bir içecek olan elma şarabı. Tatlı içeceklerden hoşlanmıyorsan bir şişe Zwickel ya da Henninger birasının yanında Frankfurt sosisi sipariş ver. 

Çok sayıda şık kafe ve restoran bulabileceğin romantik ve canlı Bornheim’dan, yaratıcı bir karaktere sahip, birçok bohem ve sanatçıyı çeken Nordend bölgesine... Frankfurt’ta kalabileceğin harika yerler var. Şehrin kalbinde bulunan ve birçok önemli etkinliğe kolayca ulaşabileceğin Innenstadt’ı ziyaret et. Alışverişkoliksen, Innenstadt’ta en uzun alışveriş caddesi Zeil bulunuyor.

Yerel İpucu: Unutma ki mağazaların çoğu tüm Almanya’da olduğu gibi, Frankfurt’ta da pazar günleri kapalı. Alt-Sachsenhausen akşamları dışarı çıkmak için muhtemelen en popüler bölge. Fakat buradaki her şey turistik ve çok pahalı. Bunun yerine yereller gibi sen de daha sakin olan Sachsenhausen’e gidebilirsin. 

Turist tuzaklarının cazibesine kapılmadığın sürece Frankfurt ziyaretin unutulmaz bir deneyim olabilir. Bu güzel şehri dünya çapında bir yerel olarak keşfettiğinde, en iyi etkinlikleri ve manzaraları en ilginç bakış açılarıyla görebilirsin. Dünya çapında bir yereli, turistten ayıran şey de bu.