floransa

ucuz uçak bileti floransa

floransa

Floransa kadar eski bir şehri ziyaret ettiğinde kuşkusuz, etraftaki sırları ve gizli hazineleri keşfedeceksin. Turistlerle dolu bu şehirde yerel halk gizli yerlerin nerelerde olduğunu iyi biliyor.

Floransa, Toskana’nın başkenti ve sadece İtalya’nın değil, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Orta Çağ‘da Avrupa ticaretinin merkezi olan Floransa, Rönesans’ın en önemli şehri sayılıyor. Raphael, Galileo, Michelangelo ve Machiavelli gibi zamanın en önemli insanları Floransa çıkışlı, üstelik bunlar Floransa’dan çıkan önemli isimlerden yalnızca birkaçı.

Floransa güzel ve kültürel açıdan önemli bir şehir, ayrıca dünyanın her bir köşesinden gelen turistler için oldukça popüler. Floransa’yı bir yerel gibi tecrübe etmek ve kendini gerçek bir Florentine gibi hissetmek istersen daha az popüler yolları tercih etmelisin. Bu yazı Floransa’nın daha az turistik olan tarafını bulman ve dünya çapında yerel olman için sana yardımcı olacak.

Yerel İpucu: Avrupa’nın çoğu şehrinde olduğu gibi Floransa’da da toplu taşıma oldukça gelişmiş durumda. Araba yerine tramvay kullanmak daha iyi bir fikir. Ayrıca 20 dakikası 1 Euro olan bisikletlerden de kiralayabilirsin.

İtalyan mutfağı, tüm dünya mutfakları içinden en iyilerden biri olarak kabul edilir. Pizza ya da makarna gibi klasikleri servis eden bir yer bulmak için çok uzağa gitmene gerek yok. Burada İtalyan mutfağı dışındaki otantik yemekleri bulmak çok kolay değil, fakat şüphesiz Floransa’daysan harika bir İtalyan yemeği tercih edeceksin. Çok fazla turist barındırmayan ve genellikle yerellerin tercih ettiği Sant’Ambrogio bölgesine git. Burası capcanlı, gıda pazarları ve tezgah satıcılarıyla dolu bir yer.

Yerel İpucu: Sınırlı bir seyahat bütçesiyle geziyorsan bir tavola calda’yı ziyaret et. Buralar atıştırmalıklar satan büfeler. Genellikle birkaç euro karşılığında bir sandviç yiyip, bir şeyler içebilirsin.

Yapacak daha Floransa’lı bir şeyler arıyorsan yerel halk gibi gelato’ların tadını çıkar. Dondurma satan gelato mağazaları şehrin her köşesinde bulunur fakat bir dünya çapında yerel şehrin daha az turistik olan yerlerini tercih eder. Birkaç top dondurma için Gelateria La Carraia’yı ziyaret edebilirsin. Ardından Arno Nehri’nin güneyindeki Ponte Vecchio’ya git. Burada su kenarında oturabilir ve Floransa’nın manzarasını sakince izleyebilirsin.

Yerel İpucu: Turistik yerlerin civarında satılan yiyecekler büyük ihtimalle daha pahalı olacaktır. Daha ekonomik yemek seçenekleri için merkezi alanların dışına çıkmalısın.

Şehirdeki en lezzetli şeylerden bazılarını yediğine göre neden şehri gezmeye başlamıyorsun? Başka hiçbir yerde görmediğin manzaraların peşindeysen yakınlardaki Fiesole’ye git. Floransa’ya otobüsle yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğin Fiesole kenti, tepelerinden muhteşem şehir manzarasını seyredebileceğin bir yer. Burası Roma hamamlarından kendi il Duomo’suna (Santa Maria del Fiore Katedrali) kadar, tarih bakımından oldukça zengin. Ayrıca Fiesole, Medici ailesi tarafından çok sevilen bir sayfiye yeriydi, üstelik Floransa’dan çok daha az turistik bir kent.

Yerel İpucu: Kendini maceraperest hissediyorsan, Leonardo da Vinci’nin 1506 yılında uçmaya çalıştığı noktayı keşfetmek için Monte Ceceri Tepesi’ne git.

Yerel halk, Piazzale Michelangelo’yu keşfederek şehirde harika fotoğraf fırsatları yakalayabileceğini biliyor. Burası, günbatımını izlemek için oldukça popüler bir nokta, doğal olarak kalabalık da kaçınılmaz. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde güneşin doğumunu izlemek için gelmek daha iyi bir fikir olabilir. Şehre geri döndüğünde, turistlerin yoğunlukla bulunduğu bölgeler hala boş olacağından kalabalıkla savaşmak zorunda kalmadan buraların tadını çıkarabilirsin.

Yoğun bölgeler tarafından kısıtlanmadan tüm Floransa’nın tadnı çıkar. Artık dünya çapında bir yerel olarak turist tuzaklarına yakalanmadan eşsiz objeleri nasıl bulacağını, en iyi yemeğin tadına nerede bakacağını ve şehrin en iyilerini tecrübe etmeyi biliyorsun.