dublin

ucuz uçak bileti dublin

dublin

Dublin, eski geleneklerin yeniliğin hızlı temposuyla harika bir biçimde harmanlandığı, çeşit dolu ve eklektik bir şehir. Liffey Nehri’nin ağzında bulunan Dublin, tarih açısından zengin ve güzel bir şehir. Buradayken kendini herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kasaba ya da köyde hissedebilirsin, çünkü yerellerin tarzı bu şekilde, güleryüzlü ve sana Dublin’i tanıtmak için her zaman hevesli... Dublin’liler en iyi birayı nereden alabileceklerini ve şehrin tadını nerede çıkarabileceklerini iyi bilir. Bu yazı seni Dublin’de turist olmaktan çıkaracak ve şehrin bir sakini gibi olmana yardım edecek.

Dublin macerana şehrin merkezindeki St. Stephen’s Green’de başla. Dublin çok fazla yağmur alıyor ve şehrin yeşil alanları oldukça fazla. Bu park da yaklaşık 3300 metrekare büyüklüğünde. Parkın çevresindeki alanlar her zaman insanlarla dolu ve etrafta çok sayıda dükkan bulunuyor. Bu park hem yerliler hem de turistler açısından popüler ve yaz mevsiminde - özellikle de nadir güneşli günlerden biriyse – insanlarla dolup taşıyor. Park etrafındaki alan trafiğe kapatıldığından beri burası daha sakin ve huzurlu bir yer. 

Yerel İpucu: Daha az turist ve daha az yerel sakinin bulunduğu bir yer arıyorsan Iveagh Gardens’a git. Bu park, St. Stephen’s Green’den sadece bir taş atımı uzaklıkta ve burada yazın canlı müzik konserleri oluyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi Dt. Stephen’s Green çevresindeki alan yayalaştırılmış. Bu bölge, etrafındaki birkaç simge yapı ile şehrin merkezi. Parkta geçirdiğin vaktin ardından Grafton Street’e gidip biraz alışveriş yap. Günün veya gecenin hangi saati olursa olsun burası yiyecek dükkanları, büyük mağazalar ve sokak sanatçılarıyla enerji dolu bir mekan. Ayrıca Grafton’a yalnızca birkaç sdakika uzaklıktaki ara sokaktlar ve dolambaçlı yollar tonlarca kaliteli kahve dükkanı ve harika butiklerle dolu.

Yerel İpucu: Dublin’in turistik olmayan yanını keşfetmek için Moore Street’e git. Burası her kesimden şehir sakininin, dükkanların ve tezgahların olduğu bir yer. Etnik restoranlardan şarküterilere, kuaförlerden alışveriş dükkanlarına kadar çok fazla mekanı barındırıyor. Moore Street kültürel anlamda geniş bir çeşitliliğe sahip olan ve kaçırılmaması gereken bir yer. 

Şehirde güzel bir bira içmek istersen, yereller nereye gidileceğini ve nelerden kaçınılması gerektiğini bilirler. Temple Bar Pub, şehrin merkezinde bulunuyor. Bu yüzden bu ikonik kırmızı cepheli mekan, turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Burada fiyatlar oldukça yüksek ve parasının karşılığını verip vermediği tartışılır. 

Yerel İpucu: Şehir sakinleri, Temple Bar çevresindeki en viyi barın Vintage Cocktail Club olduğunu biliyor. Bu gizemli ve gizli mekana, üzerinde ‘VCC’ yazan siyah bir kapıdan giriliyor. Şehrin en iyi kokteylleri burda yapılıyor.

Turistler şehrin en iyi manzaralarının nerelerde olduğunu biliyor olabilir fakat dünya çapında bir yerel bunlara ulaşmanın en mantıklı yollarını bilir. Dublin’de görülecek muhteşem manzaralar var ve küçük bir bütçeyle seyahat ediyorsan bunu yapmanın en iyi yolu bir bisiklet kiralamak. Ardından şehrin kanallarını ve yeşil alanlarını keşfedebilirsin. Çeşitli uygulamalar ve sürüş paylaşımlı bisikletlerle kiralama işini çözüp şehri keşfe başlayabilirsin.

Yerel İpucu: Şehrin panoramik manxarasını görmek istersen St. Stephen’s Green Alışveriş Merkezi’nin çatı katındaki otoparkına çık. Çevrende turist kalabalığı olmadan, şehrin muhteşem manzarasına hayran kalacaksın.

Dublin lezzetli yiyeceklere, zengin bir kültüre ve uzun bir tarihi geçmişe sahip, bunlar da burayı ziyaret etmek için harika bir yer haline getiriyor. Şehrin sunduklarına göz at, gez ve keşfet. Çok kısa sürede kendini buranın bir parçası gibi hissedeceksin.