dubai

ucuz uçak bileti dubai

dubai

Dubai son on yılda oldukça gelişti ve şu an kesinlikle Birleşik Arap Emirlikleri’nin baş tacı haline geldi. Şehirdeki gelenekleri ve burada gezmeyi bilirsen dünya çapında bir yerel olabilirsin ve Dubai ziyaret etmek için harika bir yer haline gelir.

Basra Körfezi’nin güneydoğu kıyısında bulunan Dubai, Dubai Emirliği’nin başkenti. Geçmişte küçük bir köy olan Dubai, yıllar içinde bölgede gittikçe önem kazanmaya başladı. İnci avcılığı, altın ticareti ve uluslararası ticaret yapan tüccarlar Dubai’nin refah seviyesini yükseltti, ardından 1966 yılında bölgede petrol bulununca şehrin yükselişi büyük bir ivme kazandı. O zamandan bugüne Dubai ve bağlı olduğu Dubai Emirliği uluslararası bir güç merkezi haline geldi.

Dubai, kültürel anlamda ilginç bir yer, kültür ve insanların her gün birbiriyle etkileşime girdiği kozmopolit bir şehir. Fakat Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki birçok şehir gibi İslam ve Arap gelenekleri de burada oldukça geçerli. Buradayken hükümeti eleştirmen ya da politika konuşman tavsiye edilmez. Halk içinde samimi davranışlar göstermek de hoş karşılanmaz (özellikle eşcinseller için). Buna rağmen Dubai aynı zamanda oldukça liberal, Dubai sahillerinde fazla açık olmamak kaydıyla bikini veya mayoyla dolaşabilirsin.

Yerel İpucu: Dubai, kesinlikle görmen gereken harika plajlara sahip. Hem erkekler hem de kadınlar için küçük bir hatırlatma; plaja gidip gelirken üzerini kapatacak hafif birşeyler giymelisin. 

Dubai’de, marka ürünlerin satıldığı birçok dükkana sahip alışveriş merkezlerini bulmakta hiç zorlanmayacaksın. Şehrin simgelerinden olan Burj Khalifa’nın yanındaki Dubai Mall da bunlardan biri. Fakat burayı basit bir alışveriş merkezi olarak adlandırmak çok doğru olmayabilir çünkü devasa boyutlarda.  Yaklaşık 1200 mağaza ve 150 restorana sahip olan bu alışveriş merkezinde bütün bir günü geçirsen bile tamamını göremeyebilirsin. Ayrıca Dubai Mall, bir eğlence parkına, buz pateni pistine, büyük bir kapalı mekan şelalesine ve Dubai Akvaryumu’na ev sahipliği yapıyor.

Yerel İpucu: Dubai Akvaryumu’nun bir bölümünü ücretsiz görebilirsin. Çünkü ana tank, alışveriş merkezinin dışından da görülebiliyor.

Ve Dubai’nin mühendislik harikası Burj Khalifa... 845 metre yüksekliğindeki bu yapı 2010 yılındaki açılışından bu yana dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere muhteşem bir Dubai silueti sunuyor. Bina çeşitli şekillerde kullanılıyor, lüks bir marka olan Armani’nin işlettiği bir otel de var, 124. ve 125. katlarda dünyanın hiçbir yerinde benzerini göremeyeceğin bir manzaraya sahip olan gözlem katları da... Bu gözlem katlarına Dubai’nin ve Burj Khalifa’nın tarihini anlatan bir multimedya deneyimiyle karşılandığın yüksek hızlı asansörlerle ulaşabilirsin.

Yerel İpucu: Eşsiz bir manzara deneyimi için Burj Khalifa’dan günbatımını veya gündoğumunu izle.

Dünya çapında bir yerel olmak için şehrin yalnızca 20 dakika dışında bulunan cazibe merkezi Arabistan Çölü’ne git. Burada ATV’lere ya da off-road araçlara binerek modern tarzda veya develere binerek geleneksel tarzda gezebilirsin. Çöl, sana kum sörfü ya da off-road araç sürüşü gibi aktiviteler sunuyor. Bedevi mangalı, deve gezintisi ya da kına gibi geleneksel eğlencelere katılabilirsin ya da sadece gezinip çevredeki doğal güzellikleri de keşfedebilirsin.

Yerel İpucu: Yanına çadırını ve gerekli malzemeleri alıp, çölde kamp yapmaya git. Burada yıldızların manzarası hiçbir yerde göremeyeceğin şekilde, eşsiz.

Dubai, muhteşem binalardan ve yapılardan, çölün doğal güzelliğine kadar fantastik mucizelerle dolu. Buraya gelen dünya çapında yereller, asla unutamayacakları manzaralarla eve dönüyor.