Boston

Boston Uçak Bileti

Boston

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski şehirlerinden biri olan Boston, mimarlık, tarih ve sporla ilgilenen gezginler için ideal bir yer. Birinci sınıf müzelerden, estetik mahallelere ve bira fabrikası turlarına, Massachusetts’in başkentini ziyaret ederken keşfedilecek birçok ilgi çekici yer var.

Bununla birlikte Boston bundan çok daha fazlasına sahip, Freedom Trail ve Faneuil Hall Marketplace gibi.... Dünya çapında bir yerel, bu büyüleyici kenti farklı bir perspektiften nasıl deneyimleyeceğini ve Boston’da daha az bilinen ama ilginç yerlerin tadını çıkarmayı biliyor. Bu yazı seni şehrin en iyi yerlerinden bazılarına götürecek ve Boston’u keşfetmene yardım edecek.

Doğa aşığıysan 80’den fazla bitki türüne hayran kalabileceğin ve güzel göllerin ve çeşmelerin tadını çıkarabileceğin Boston Public Garden’ı ziyaret edebilirsin. 17. yüzyıldan kalma otantik mobilyalar, Doğu halıları ve kilimleri görmek istersen Mount Vernon Caddesi’ndeki muhteşem Nichols House Müzesi’ne göz at.

Buraya çocuklarla geldiysen New England Akvaryumu’nu ziyaret etmek, seyahatine harika bir eğlence katacak. Neşeli bir penguen kolonisinden, köpekbalığı ve vatozlara dokunacak kadar yaklaşabileceğin havuzlara kadar, bu akvaryum seni en azından birkaç saatliğine oldukça eğlendirecek. Burada ayrıca 3 boyutlu IMAX ekranı var ve deniz yaşamıyla ilgili filmler sergileniyor.

Yerel İpucu: Massachusetts’in başkentini ziyaret etmek için en iyi zaman, havanın güzel olduğu Mayıs-Ekim arası aylar. Fakat yaz ayları turistlerle dolu olan şehirde konaklama fiyatları da yükseliyor. Burayı kış mevsiminde ziyaret etmek ise korkaklara göre değil çünkü hava sıcaklığı oldukça düşük oluyor. Yine de şehrin sakinleri sana kışın da buranın harika olduğunu söyleyecek. Bu dönemde Frog Pond’da buz pateni yapabilir ya da yılbaşı için yapılan süslemeleri hayranlıkla izleyebilirsin.

Bira üretiminin tarihi öğrenmek ve birçok farklı yerel biranın tadına bakmak istersen Boston’daki bira turlarından birine rezervasyon yaptırabilirsin. El yapımı biranın öncülerinden olan Sam Brown’s Brewery, fabrikasında ücretsiz turlar düzenliyor. Bu tura ücretsiz olarak katılabilirsin fakat tabii ki bağışlar da kabul ediliyor. Şehir sakinleri sana Beacon Hill’de yürüyüşe çıkmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyecek. Kartpostal gibi görünen sokaklardaki tuğla kaldırımlarda yürü ve Louisburg Meydanı’nın güzelliğini görmek için Afro-Amerikan Tarihi Müzesi’ni ziyaret et. Tarihe ve kitaplara ilgin varsa Boston Opera Binası’nın birkaç adım ötesindeki Brattle Book Shop’a gidebilirsin.

Yerel İpucu: Boston, şehirde dolaşmayı oldukça kolaylaştıran güvenilir bir toplu taşıma sistemine sahip. Şehirdeki en popüler ulaşım seçeneklerinden bazıları metro (yereller arasında ‘T’ olarak bilinir), feribotlar, banliyö trenleri, otobüsler ve taksiler. Boston’un bisiklet paylaşım programı Hubway de ziyaretçilerin şehri keşfetmesi için iyi bir seçenek.

Boston’un yerel mutfağını tatmak istiyorsan, Quincy Market’i mutlaka ziyaret etmelisin. Burada kremalı Boston turtası, ıstakoz topları, midyeler, fırınlanmış Boston fasulyesi ve daha birçok lezzeti tadabilirsin. Ayrıca gıda satıcılarından çiftçilere, yaklaşık 30 satıcıya ev sahipliği yapan Boston Public Market de bulunuyor. Hafta sonları makul fiyatlı gıda ürünleri almak için Haynmarket’a git. Yemek konusunda meraklıysan Yummy Walks adlı tura da katılabilirsin. Bu inanılmaz yemek turu üç buçuk saat sürüyor ve seni Boston’un İtalyan Bölgesi’ne götürüyor. Bu turda odun ateşinde pizza, makarna, pancetta, peynir, çikolata ve Sicilya cannoli’sini denemek için fırsatın olacak.

Yerel İpucu: Boston lezzetlerini deneyebileceğin birçok yer var fakat dünya çapında bir yerel, bu yiyecekleri şehirde yiyebileceği en iyi mekanları bilir. Bir dilim kremalı Boston turtası için Flour Bakery&Cafe’yi ziyaret et. Bir tabak lezzetli, fırınlanmış Boston fasulyesi yemek istersen Marliave veya Bukowski Tavern’e git.

Boston harika bir şehir ve kesinlikle ziyaret etmeye değer. Zamanının çoğunu diğer turistlerle birlikte kuyruk bekleyerek geçirmek yerine, en iyi ve daha az turistik yerleri farklı bir açıdan görmek için Boston’u dünya çapında bir yerel olarak deneyimle.