berlin

ucuz uçak bileti berlin

berlin

Diğer Avrupa başkentlerine kıyasla daha canlı ve çok daha ucuz bir yer olan Berlin, gerçekten eşsiz bir şehir. Bir zamanlar savaş ve insanlık dışı olaylara sahne olan şehir bugün retro kültürle bezenmiş ve keşfedilmeyi bekliyor.

Bu şehri ziyaret eden turistler, gezi kitaplarında yazan yerlerin hepsini biliyorlar fakat eğer dünya çapında bir yerelsen, bir şehri nasıl en iyi şekilde deneyimleyeceğini bilirsin. Bu yazı sana Berlin’in en eğlenceli ve güzel noktalarından bazılarını gösterecek.

Berlin uzun bir politik geçmişe sahip, farklı lezzetler ve kültürler içeren bir şehir. Keşfetmesi zor bir deneyim olabilir fakat bu yazı buradaki vaktini en iyi şekilde geçirmene yardım edecek.

Berlin’in mükemmel bir ulaşım ağı var. U Bahn (metro) ve S Bahn (hızlı şehir treni) sistemleri oldukça pratik. Trenler düzenli çalışıyor, yoğun saatlerde bile aksamadan, birkaç dakikada bir geliyor. İstersen tramvay ve otobüs de kullanabilirsin. Google Maps ise şehirde kaybolmadan dolaşmana yardımcı olabilir.

Yerel İpucu: Berlin Welcome kartını satın alırsan, şehirdeki birçok turistik yere giriş için indirim olanağın olur ve seyahatin boyunca toplu taşıma için de bu kartı kullanabilirsin. Fakat bu kartı aldıktan sonra duraklarda ya da otobüslerde bulunan onay noktalarında onaylatmayı unutma yoksa yaklaşık 60 €’luk bir ceza ödemen gerekir.

Mitte bölgesi, popüler turistik mekanların çoğunun bulduğu, Berlin’in kalbi. Alman İmparatorluğu’nun en yüksek temsilci meclisine ev sahipliği yapan Reichstag binası, Berlin’in en büyük Protestan kilisesi olan Berliner Dom ve en ikonik binalardan biri olan Museum Island, buradaki önemli mekanlardan bazıları...

Yerel İpucu: Mayıs-Eylül arasındaki yaz ayları, büyük bir turist kalabalığının olduğu yüksek sezon. Burayı ziyaret etmek için en doğru zaman uçuşların ve konaklamanın daha ucuz olduğu kış ayları. Ayrıca kış sezonunda çok fazla turist de olmuyor.

Berlin’de birçok güzel park var ancak Mauerpark, kesinlikle ziyaret etmen gereken yerlerden biri. Bir zamanlar Berlin’in doğusunu ve batısını ayıran duvarın geçtiği askeri bir alanken, şu an Berlin’in sosyal, sanatsal ve kültürel merkez üssüne dönüşmüş durumda. Pazar günleri bu park, yerel sanatçılar tarafından yapılan benzersiz hediyelik eşyaların satıldığı büyük bir bit pazarına dönüşüyor. Haftanın diğer günlerinde ise eğer hava güzelse gece geç saatlere kadar barbekü yapan yerellere rastlayabilirsin. Ayrıca buradaki amfitiyatrodaki Bearpit Karaoke adı verilen etkinliğe de katılabilirsin.

Berlin, şehrin her köşesine yayılmış muhteşem sokak sanatı örneklerine sahip. Bunlardan bazılarını Kreuzberg, Lake Tegel Sanat Parkı, Urban Spree bölgesi, East Side Gallery, Moriztplatz çevresi ve Urban Nation’da görebilirsin.

Yerel İpucu: Sokak sanatının en iyilerini görmek ve bu sanatın arkasındaki insanlar ve çalışma motivasyonlarıyla ilgili fikir edinmek istersen sokak sanatı bisiklet turlarına katılabilirsin. Sana verilecek kanvasla sen de kendi sokak sanatını yapabilirsin. 

Berlin’deki yemek kültürü farklı kültürlerden etkilenmiş ve buraya geldiğinde mutlaka denemen gereken yiyecekler var. Currywurst ketçap ve köri sosuyla yapılan bir çeşit sosisli sandviç ve buradaki en popüler sokak yiyeceği, o kadar popüler ki müzesi bile var. Yanında patates kızartması ve birayla bu lezzetin keyfini çıkarabilirsin. Ayrıca döner gibi başka harika sokak lezzetlerini de deneyebilirsin.

Yerel İpucu: Berlin dünyanın en iyi çikolatalarını yapan şehirlerden biri. Ritter Sports Cafe’de 40 dakikadan kısa bir sürede kendi seçeceğin malzemelerle sana özel bir çikolata yaptırabilirsin.

Bira, Alman kültürünün önemli bir parçası. Şehrin merkezinde bulunan ve 600’den fazla oturma kapasiteli bir bahçesi bulunan Prater’de Berlin’e özel bira markalarının ürünlerini tadabilirsin. Alexanderplatz’da düzenlenen bira partilerine de katılabilirsin.

Berlin, yapılacak ve görülecek çok şeyin olduğu büyük bir şehir. Bu şehri dünya çapında bir yerel gibi keşfet ve burada bir ömür unutmayacağın anılar biriktir.