barselona

ucuz uçak bileti barselona

barselona

Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Barcelona, kalabalık bir metropolün sakin bir atmosferle harika uyumuna sahip. Tarihle dolu ve sanatsal çekiciliği üst noktalarda olan bu şehri keşfetmekten büyük keyif alacaksın. İlginç ve dar sokaklarında, etkileyici bir mimari eşliğinde yürürken göreceğin manzaralara hazır ol. Buraya dünya çapında bir yerelin gözüyle bak. Barselona’ya hoşgeldin!

Belki de şehrin en ikonik yapısı Sagrada Familia. Şirin Eixample semtinin derinliklerine yerleştirilen bu katedral, Antoni Gaudi’nin dahice tasarladığı bir yapı. Kilise ve ikonik kulelerinin inşasına 1882’de başlanmış ve inşaat hala sürüyor, 2026 ila 2030 yılları arasında tamamlanması öngörülüyor. Dışarıdan olağanüstü, içerisi ise daha etkileyici, Sagrada Familia’yı kesinlikle es geçmemelisin.

Yerel İpucu: Sagrada Familia, Gaudi’nin tasarladığı tek kilise değil. İçeri girmek için uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsan, yine aynı sanatçının eseri olan Basilica de Santa Maria del Mar’ı ziyaret edebilirsin, üstelik buraya giriş ücretsiz.

Gaudi’nin büyüleyici tasarımlarından devam etmek istersen, Park Güell’i gezebilirsin. 1922’de açılan bu park, şehirde popüler bir turizm merkezi olarak hizmet veriyor. Büyük bir arazi üzerine yayılan bu yemyeşil park, mozaiklerin ve karmaşık tasarımların renkli karışımını içeriyor. Burası sanatseverler için bir cennet, fotoğraf çekmek ya da yalnızca dolaşmak için harika!

Yerel İpucu: Gezi bütçen kısıtlıysa, bir bilet satın almadan da Park Güell’e girebilirsin. Anıtsal Alan dışında parkın birçok yerini ücretsiz gezebilirsin. Eğer parkı gece gezmek istersen tamamen ücretsiz, parıltılı ışıkları ile Barselona silüeti ve az sayıda turist olması da diğer artıları.

Barselona, yürüyerek keşfetmek için harika bir şehir ve buna kentin en ünlü caddesi La Rambla’dan başlamak çok iyi bir fikir. Burası cadde boyunca küçük tezgahların ve sokak müzisyenlerinin bulunduğu yeşil bir yaya bölgesi. La Rambla’da yürüyüş yapmak seni şehrin en büyüleyici semtlerine götürecek ve harika mimariyi görme şansı verecek. Ara sokaklara gir ve Gotik Mahalle’de kaybol ya da Mercat de la Boqeria’da lezzetli tapas ve pintxos’ların tadına bak.

Yerel İpucu: La Rambla’daki turist kalabalığından kaç ve rustik El Raval semtine doğru yürü. La Rambla’nın ana şeridinin hemen dışında yerellerin ve etnik azınlıkların günlük yaşamını sürdürdüğü yerleri görebilirsin.

Şehir merkezinde, işlek bir cadde boyunca uzanan altın kumlu bir plajı dünyanın pek fazla şehrinde bulamazsın. La Ramba’nın hemen kenarında, Barselona’nın plajlarına açılan bir kapı görevi gören liman alanına ulaşacaksın. Şehri keşfetmekle geçen yorucu bir günün ardından Akdeniz güneşini içine çek ve bir şezlonga uzanıp kokteylini yudumla. Hareketli şehir merkezine yakın ama bir o kadar da uzak olan La Barceloneta’ya git ve plajlarından birinde rahatla.

Yerel İpucu: Maalesef Barcelona, küçük hırsızlıklar konusunda kötü bir üne sahip. Turistik bölgeler ve metroda hırsızlık yaygın, bu yüzden dikkatli olmalısın. Bu durum plajda da geçerli, eşyalarını her zaman yakınında tut. 

Montjuic, kentte herkesin seyahat programının parçası olması gereken bir bölge. Bir tepenin üzerine kurulmuş ve burada açık alanda yapılabilecek bol miktarda aktivite var. Montjuic Kalesi, kıyı şeridinin muhteşem manzarasını sunuyor ve Barselona’nın liman tarihine ışık tutuyor. 1992 Olimpiyatlarının kalıntılarından zarif Palau Nacional’a kadar Montjuic, öğleden sonra yürüyüşü için mükemmel bir yer. 

Yerel İpucu: Fıskiye şovunu izlemek için Montjuic’i bir gece ziyaret et. Klasik müzik eşliğinde dans eden ışıklandırılmış fıskiyeleriyle Font de Montjuic, arkadaki Barselona manzarasıyla birleşince nefes kesiyor. Buradaki şovun saati ziyaret ettiğin tarihe göre değişiklik gösterebiliyor, bu yüzden gitmeden önce saatleri internetten kontrol et.

Barselona’nın büyüsü, onu tam anlamıyla deneyimleyebilecek kadar şanslı olanlara görünüyor. Burası, şehrin güzelliğinin ve geleneklerinin kıymetini bilen dünya çapında yerellerin keşfetmesi için mükemmel bir şehir.