bangkok

ucuz uçak bileti bangkok

bangkok

Tayland’ın tacındaki en değerli mücevher... Bangkok, büyüleyici kültürel deneyimi ve eşsiz yaşam tarzı nedeniyle dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Bangkok’u keşfetmek, ilk kez ziyaret edenler için göz korkutucu olabilir fakat bu yazı seni şehrin karmaşasından kurtaracak. Dünya çapında bir yerelin enerjik şehir Bangkok’ta yapabileceği şeyler burada yazıyor.

Chao Phraya Nehri’nin bulanık kıyılarında, tuk-tukların vızıldayan sesi ve taze pişmiş sokak yemeklerinin kokusu, Bangkok’u tüm duyuları uyaran bir şehir haline getiriyor. Burası, her sokağın başında sürprizlerle dolu, canlı bir şehir. 

Yüksek gökdelenler ve modern alışveriş merkezleri arasında ‘wat’ olarak bilinen Budist tapınakları yer alıyor. Bu tapınaklar büyük şehrin sınırları içindeki huzur dolu yerler ve Bangkok’ta bunlardan çok sayıda var. Bunların hepsini ziyaret etmek mümkün olmasa da, kaçırılmaması gereken birkaç tane var. Chao Phraya Nehri’nin kıyısındaki wat, Bangkok’taki en eski ve en büyük tapınaklardan biri ve devasa boydaki uzanmış Buda heykelinin evi. 49 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğindeki bu devasa altın heykel, Buda’nın Nirvana’ya ulaşmasını temsil ediyor. Görmen gereken diğer tapınaklar ise Büyük Saray’ın yanındaki uzun kuleleriyle Wat Phra Kaew ve rengarenk Wat Arun. 

Yerel İpucu: Turistlerin fotoğraf çekmesi ve tapınakları keşfetmesi serbest, fakat buraların kutsal ibadet yerleri olduğunu unutma. Bu yüzden uygun giyinmen ve ibadet edenlere saygı göstermen düşünceli bir davranış olur.

Bangkok vahşi gece hayatıyla ünlü. Yanıp sönen ışıklarıyla seni içine çekip yorabilir. Hava karardığında Nana Plaza ve Patpong gibi kaçınmak isteyebileceğin bölgelerden, birşeyler içip manzarayı izleyebileceğin çatı katlarındaki barlara kadar birçok seçenek doğuyor. Khao San Road, ucuz pansiyonları ve merkezi oluşu sebebiyle sırt çantalı gezginler arasında oldukça popüler. Merkez bölgesinde kalabalık barlar ve hareketli restoranlar bulunuyor ve sokaklar eğlence peşinde insanlarla dolu. Daha sakin bir gece hayatı deneyimi istiyorsan Chao Phraya Nehri’ndeki teknelerle dinlendirici bir yolculuğa çık ve akşam yemeğini yerken, ışıldayan şehri izle.

Yerel İpucu: Daha dengeli bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsan Asiatique Riverfront’a git. Burası çok daha az kalabalık oluyor fakat yine de eğlenceli. Son moda barlardan gece pazarlarına hatta kabare gösterilerine kadar yaşayabileceğin çok farklı deneyimler var. Kokteyl barlarında takıldıktan sonra nehir kenarında sakin bir yürüyüşe çıkabilirsin. 

Tayland’a yapacağın gezi, yüzen pazarlardan birini ziyaret etmeden tamamlanmaz. Thai yaşam tarzı olan yüzen marketlerde taze ve yerel ürünler satan satıcılardan alışveriş yapmak için, dar kanallardaki pazar teknelerinden birine bin. Pazarların çoğu yalnızca sabahları açık oluyor bu yüzden erkenden uyanman gerekecek. En büyük ve en popüler pazar, şehirden yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Damnoen Saduak.

Yerel İpucu: Bangkok’ta turistlere yönelik kurulan birçok yüzen market var. Otantik ve yerel bir deneyim için daha az turistik olan Khlong Lat Mayom pazarını ziyaret et. Ahşap teknelerde, daha uygun fiyatlara sunulan gerçek ve lezzetli yiyeceklerin tadını çıkar.

Bangkok’u yanında eve götürmek istersen hafta sonu pazarından hediyelik eşyalar alabilirsin. Bu pazarlar kaçak tişörtlerden hediyelik eşyalara kadar birçok şey satan yerel tezgahlarla dolu. Chatuchak hafta sonu pazarı, yereller ve turistler arasında oldukça popüler. Yaklaşık 15 bin satıcıyla kolayca kaybolabileceğin bu pazar, Tayland’ın en büyük ve işlek pazarı. Daha konforlu bir alışveriş deneyimi istiyorsan Siam Square One ve Terminal 21 gibi modern alışveriş merkezleri de bulunuyor. 

Yerel İpucu: Yerel pazarlarda iyi bir fiyat almak için pazarlık yapmayı unutma. Satıcılar ister yerli ister turist olun, fiyatları 4 kata kadar artırabiliyor. Bu yüzden en iyi fiyatı alabilmek için pazarlık yap.

Gülücükler diyarına yolculuğun, buradan renkli gelenekleri ve harika insanları ile heyecan verici anılar ve muhteşem deneyimlerle ayrılmanı sağlayacak. Bu şehrin sıcak insanları, herkesi buranın bir parçasıymış gibi hissetmesini sağlıyor, bu yüzden Bangkok ziyaretin kesinlikle unutamayacağın bir yolculuk olacak.