atlanta

ucuz uçak bileti atlanta

atlanta

Şehir sakinleri yemek yenecek veya keşfedilecek en ilginç yerleri bilirler. Eşsiz mekanlarda yemek yemek ve az yürünmüş yolları keşfetmek, dünya çapında bir yerel olarak Atlanta’nın tadını çıkarmanın en iyi yolu.

Atlanta, Georgia’yı evi olarak görenler, bu şehrin göründüğünden çok daha fazlası olduğunu bilirler. Burası, önemli çeşitliliklerle birlikte büyüyen ve gelişen bir metropol. Bu çeşitlilik, ilham verici sanat, müzik ve yemek sahnesinin oluşmasına imkan veriyor. Bu yazı sana Atlanta’yı gezmenin gizli yollarını gösterecek.

Atlanta, yaygın olarak 50’li ve 60’lı yıllardaki medeni haklar döneminde yer almasıyla biliniyor. O zamandan beri olasılıklarla dolu ve sürekli gelişen bir şehir haline geldi. Şehir, dünyanın dört bir yanından yeni sakinleri ve ziyaretçileri çektikçe yiyecek kamyonları, festivaller ve sanat gibi sunduğu şeyler de artmaya başladı. Burası büyük çapta konferansların düzenendiği ve spor etkinliklerinin yapıldığı bir şehir. Burada herkes için bir şey var.

Atlanta’yı keşfetmenin en etkileyici yollarından birisi görsel olarak keşfetmek. Bu çok basit, baktığın her yerde dikkatini çekecek bir sanat eseri görmen mümkün. Keşfe ücretli veya ücretsiz duvar resmi/graffiti turu ile başlayabilirsin. Bu şekilde Atlanta’nın benzersiz ve büyüleyici atmosferini hissedebilirsin.

Turun ilk durağı graffiti sanatının hayata geçtiği Krog Caddesi Tüneli olmalı. Bu tünel, yüzlerce Atlanta’lı sanatçı için sanatlarını sergileyerek dünyanın görmesini sağladıkları bir tuval haline gelmiş. Tünelin ziyaretçileri Atlanta’nın yeteneklerini merakla izleyen şehir sakinleri ve turistlerden oluşuyor. 

Yerel İpucu: Yeraltına gireceğin için fotoğraf makinenin ayarlarını iyi bildiğinden emin ol, böylece görüntüleri mümkün olan en ideal ışıkta yaklayabilirsin. Tüneli ziyaret etmeden önce makine ayarlarını yapmak iyi bir fikir olabilir.

Atlanta, Center for Civil and Human Rights Müzesi, World of Coca Cola ve High Museum of Art gibi müzelerle doludur. Millenium Gate Müzesi, çok da meşhur olmayan fakat dikkate değer bir başka müze. Yakınlarda alışveriş yapıyorsan, bölgenin merkezinde bulunan bu harika Roma kemerinin aslında bir park ve müze olduğunu farketmeyebilirsin. İlk bakışta bölgeye krallara layık bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılmış neoklasik bir eser olarak görünebilir. Fakat daha yakından bakarsan harika bir şehir parkı ve tarih müzesi olduğunu görebilirsin. Avluda şehir sakinlerini köpek gezdirirken, koşarken ya da piknik yaparken görebilirsin. Dünya çapında bir yerel olarak sen de burada piknik yapabilirsin.

Göz ardı edilmemesi gereken yer, bu kemerin içindeki Georgia’nın tarihi önemini vurgulayan ilginç müze. Burası, Georgia Tarihi gibi kalıcı sergilere ve müzeden müzeye taşınan geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Küçük bir müze olmasına rağmen, şehir sakinleri sana buranın ziyaret edilmeye değer bir yer olduğunu söyleyecektir.

Yerel İpucu: Yakınlardaki Atlantic Station’da (bölgenin alışveriş merkezi) park ederek yürüyebilirsin çünkü park edebileceğin başka bir yer yok.

Şehir üzerine gelmeye başladıysa ve koşuşturmacaya bir ara vermek istersen Morningside Nature Preserve’e git. Çok büyük bir yer olmasa da bir çok toprak yol ve ilginç su yolları sunuyor. Burası, açık havanın doğal güzelliğinin tadını çıkarmak için mükemmel bir yer. Burada kendini şehirden yüzlerce kilometre uzaklıktaki dağlarda hissedebilirsin fakat aslında tam olarak Atlanta’nın kalbindesin.

Yerel İpucu: Buraya yağmurdan sonra gelmekten kaçın. Böcekler ve çamur, dikkat dağıtmadan buranın keyfini çıkarmayı imkansız kılıyor.

Yaşın kaç olursa olsun, biraz eğlenmek istersen yemekli bir gece kulübü olan Loca Luna’ya gidebilirsin. Şehrin arka mahallelerinden birinde bulunan ve canlı şovlar sunan bu gece kulübünde otantik Latin esintili tapasların tadını çıkarabilirsin. Buradaki ortam ve müzik seni bambaşka bir zamana ve mekana götürecek. Bu deneyim sana Atlanta’da olduğunu unutturup Havana’daymışsın gibi hissettirecek. Böylece bu seyahatte bir taşla iki kuş vurmuş olacaksın. Loca Luna, Atlanta’ya geldiğinde mutlaka uğraman gereken bir yer, sakın es geçme.

Yerel İpucu: Buraya gelirken en rahat ayakkabılarını giymeyi unutma, çünkü canlı müzik çalmaya başladığında kimsenin yerinde oturmasına izin verilmiyor.

Atlanta için yolculuk planını yaparken bir yerel gibi davranman hiç zor olmayacak çünkü burada keşfedilecek çok fazla gizli güzellik var. Atlanta’nın güneyli misafirperverliğinin tadını çıkar böylece yenilenirken güneyin eşsiz sevgisi ve bakış açısıyla tanışmış olacaksın.