Antalya

ucuz uçak bileti antalya

Antalya

Antalya’ya Hoşgeldin!

Antik kent kalıntıları, muhteşem falezleri ve kristal mavisi sularıyla meşhur olan Antalya, tüm gezginler için mükemmel bir yer. Antalya gezilecek yerler konusunda oldukça zengin. Herkesin bildiği popüler yerleri duymuş olabilirsin fakat dünya çapında yerel bir gezgin olman için sana bu şehrin saklı hazinelerinden bahsedeceğiz.

Antalya Tarihi

Antalya seyahatinde tarihin derinliklerine dalacaksın. Çünkü bu şehirde tarih her yerde! Tarihi M.S. 160 yılına kadar uzanan antik şehir Aspendos’un kalıntıları sana geçmişi yaşatacak. Şehrin biraz dışında kalan bu antik kentin amfitiyatrosu, dünyanın en iyi korunmuş tarihi tiyatrolarından birisi.

Yerel İpucu: Antalya’nın eski şehir merkezi, limanın hemen kenarında ve oldukça iyi korunmuş durumda. Buradaki bir kafede oturup kahveni yudumlarken sokaktaki günlük yaşamı izleyebilirsin. 

Antalya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Öğle yemeği için bütçen azsa bir esnaf lokantasına gidip makul fiyatlara dört çeşit yemek yiyebilirsin. Menü genellikle çorba, salata, et, tavuk veya sebzeli güveç, pirinç pilavı ve makarna içerir.

Yemek için para harcamak senin için sorun değilse Karaf Wine Bistro’da yerel şarapların tadına bakabilirsin. Bu restoran, geçmiş zamanlara yönelik dekore edilmiş olan eski bir Osmanlı evinde yer alıyor. Burada ayrıca çeşitli atölyeler ve tadım etkinlikleri de düzenleniyor. Ziyaretin öncesinde bu etkinlikleri kontrol edebilirsin.

Başka bir lezzetli yemek deneyimi için Muratpaşa’daki 7 Mehmet’i denemelisin. Harika bir manzaraya sahip olan bu restoran, Antalya’nın en eski ve köklü restoranlarından birisi.

Antalya Sahili

Antalya bir sahil şehri olduğundan çok sayıda deniz manzaralı otele sahip. Antalya otelleri genellikle deniz tatili için tercih ediliyor olsa da kendini suya bağlı hissetmek zorunda değilsin. Seni şehrin dışına çıkaracak ve vahşi doğayı keşfetmeni sağlayacak yürüyüş yolları da var. Likya Yolu, Antalya’dan başlayıp Fethiye’ye kadar uzanan 540 kilometre uzunluğunda bir yol. Tabii ki bu yolun tamamını yürümen imkansız, fakat burada yapacağın kısa bir yürüyüş esnasında bile hiçbir yerden göremeyeceğin Antalya manzaralarıyla karşılaşacaksın.

Yine de Antalya’nın muhteşem denizinden de yararlanmayı unutma! Sahilde otur ve güneşli bir Antalya gününün tadını çıkar. Antalya hava durumu yazın oldukça sıcak ve nemli olduğundan, yanında su, güneş kremi ve şapka bulundurmayı unutma. Konyaaltı Plajı ve Lara Plajı sıcakta kendini suyun serinliğine bırakabileceğin yerler. Beydağları’nın kıyısında 7 kilometre boyunca uzanan Konyaaltı’nda kumdan çok çakıl taşlarıyla dolu bir denizle karşılaşacaksın. 

Antalya’da Alışveriş

İnönü Caddesi, Antalya’da alışveriş için en hareketli seçeneklerden biri. Kıyafet, hediyelik ve takı konusunda seçenek bol. Ayrıca el yapımı ürünler satan tezgahlardan da alışveriş yapabilirsin. Dönerciler Çarşısı’nın yakınında, şehir sakinlerinin Şemsiye Sokak adını verdiği bölgeyi görmelisin. Acıktıysan Dönerciler Çarşısı’nın kokusu seni kendine çekecek. Burada klasik kebapların yanı sıra balık, döner, pide ve lahmacun da bulabilirsin.

Yerel İpucu: Antalya’nın en eski yerlerinden biri olan Kaleiçi’nde dolaş. Burası, geçmişe gidip o zamanlardaki yaşamı hayal edebilmek için harika bir fırsat.

Açıkhava Aktiviteleri

Maceracı yönünü ortaya çıkar ve tarih öncesine ait bir mağarayı keşfet. Şehir sınırları içinde bulunan Karain Mağarası 25 bin yıldan eskiye tarihleniyor. Bu mağarada bulunan kalıntılar arasında kemikler, dişler ve antik silahlar var. Mağaradaki bazı bölümler oldukça dar olsa da gözün korkmasın, burası ilk çağın görkemini görmeye kesinlikle değer!

Yerel İpucu: Damlataş Mağarası’na gir! Çok ilgi çeken bir yer olmayabilir fakat 15 bin yıl öncesine ait bu mağarada oldukça ilginç kaya desenleriyle karşılaşacak ve büyüleneceksin.Yerel inanışa göre burası solunum yolu hastalıkları ve astıma iyi gelen bir havaya sahip.

Antalya Seyahatinin Tadını Çıkar

Antalya’ya kolay ulaşım sayesinde bu inanılmaz şehri ziyaret etmemek için hiçbir neden yok. Gece çiçek açan yaseminlerin kokusu, yıl boyunca renkli begonviller, dorukları karlarla kaplı dağlar ve bolca eğlence, Antalya’ya gitmek için yeterli sebepler. Bu şehri yerel bir gezgin olarak ziyaret etmek unutulmaz anılara sahip olmanı sağlayacak. Roboair’den en ucuz Antalya uçak biletini al ve bu muhteşem şehirde yerel bir maceraya başla. Antalya Havalimanı’nda uçaktan indiğin anda şehrin atmosferi seni huzurlu hissettirecek.