Ankara

ucuz uçak bileti ankara

Ankara

Ankara’ya Hoşgeldin!

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, heyecan verici, tarih dolu ve eğlenceli İstanbul’un sıkıcı kardeşi olarak görülüyor. Manzara konsunda İstanbul’la karşılaştırılamayacak bir şehir olsa da bürokrasinin gri bir anıtı olmaktan çok daha fazlasına sahip. Lezzetli bir mutfağı, zengin kültür bölgeleri ve maceracı gezginlere sunacağı bir çok fırsatı var. Sonuç olarak Ankara kesinlike görülmesi gereken bir yer.

Turistler, kalabalıkların üşüştüğü cazibe merkezlerinin nereler olduğunu çok iyi biliyor fakat dünya çapında yerel bir gezgin olarak bir şehrin gizli hazinelerini bulman için buradayız.

Açık Hava Aktiviteleri ve Ankara Etkinlikleri

Ankara ile ilgili en belirgin özelliklerden biri, İstanbul’a göre çok daha fazla yeşil alana sahip olması. Roboair’den en uygun Ankara uçak biletini aldıktan sonra, Esenboğa Havalimanı’ndan çıktığın andan itibaren ağaçlarla çevrili uzun caddeler ve yemyeşil parkların olduğu bir şehre geldiğini farkedeceksin. Şehir gezisine başlamak için en iyi noktalardan biri Gençlik Parkı. 28 dönüm büyüklüğündeki bu parkta lunapark, yüzme havuzu, açık hava tiyatrosu bulunuyor. Ankara hava durumu genel olarak parkta gezmeye elverişli, bu yüzden güneşli bir günde burada gün boyu keyifli vakit geçirebilirsin.

Daha çok gece kuşuysan ve Ankara gece hayatı seni cezbediyorsa yine doğru yerdesin. Ankara’da öğrenci çok, bu yüzden gece hayatı oldukça hızlı. Jolly Joker Ankara’da canlı müzik dinleyebilir ya da barlarda içkini yudumlayabilirsin. Kızılay Meydanı, Sakarya Caddesi, Tunalı Hilmi ve Arjantin Caddesi en popüler barların bulunduğu yerler. Hiçbir şey içmek istemiyorsan bile, buralarda yürüyüp gençlerin nasıl vakit geçirip eğlendiğine tanık olabilirsin.

Yerel İpucu: Hava karardığında Gençlik Parkı‘ndaki yüzme havuzunda ışık gösterisi düzenleniyor. Yerel bir satıcıdan aldığın geleneksel dondurma eşliğinde bu gösterinin tadını çıkar.

Ankara’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Ankara’da yemek meraklılarının son yıllarda gözdesi olan iki semt var, Gaziosmanpaşa ve Kızılay. Gaziosmanpaşa’daki restoranlarda en iyi Ege ve Akdeniz mutfağı örneklerini sunan restoranlardan birini dene. Çankaya’daki meşhur balıkçı Trilye Restoran ve Niki Restoran da denenmesi gerekenlerden. Kızılay ise daha çok genç nüfusun vakit geçirmeyi sevdiği bir semt olarak öne çıkıyor. Sıcak ve samimi atmosfere sahip kafelerden birinde oturup sokaktan geçenleri izlemek keyifli olabilir. Ankara’ya gitmişken şehrin efsanesini tatmadan dönmek olmaz. Küçükesat’taki aspavacılardan birinde mola verip bu lezzetin tadına bakmalısın. Bu küçük aspava dükkanlarının özelliği, aspavanın yanında sundukları salata ve mezelerin ücretsiz olması.

Yerel İpucu: Ankara, Türkiye’nin en iyi tatlılarını yiyebileceğin bir şehir. İster lüks bir restoranda yemek ye, ister bir sokak tezgahında ayaküstü karnını doyur, ne yaparsan yap ardından muhteşem bir tavukgöğsü ya da kazandibi yemek için Kavaklıdere’deki Zeynel’e uğramayı unutma.

Ankara Tarihi Mekanlar

Ankara gezilecek yerler ve büyüleyici kültür merkezleriyle dolu. Bunlardan en çok bilineni Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir. Büyüleyici bir mimariye sahip bu dev yapıda ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de mezarı bulunuyor. Milattan önce 1000 yılına uzanan zengin bir tarihi koleksiyona sahip olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Türkiye’nin en önemli müzelerinden birisi. Burayı ziyaret ettiğinde gerçekten zaman durmuş gibi hissedeceksin. Şehre bakan tepenin üzerine kurulmuş Ankara Kalesi ise bir başka tarihi anıt, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlıların tarihine tanıklık eden bir yapı.

Yerel İpucu: Ankara Kalesi’ni keşfettikten sonra zanaatkarlar, ve hediyelik eşya satıcılarıyla dolu, Osmanlı döneminden kalma ahşap evlerin manzarasına sahip olan Hamamönü’ne doğru yürü. Güne otantik bir deneyimle devam etmek istersen Karacabey Hamamı’nda kendini şımartabilirsin.

Ankara Seyahatinin Tadını Çıkar

Ankara ilçeleri, tüm gezginleri kesinlikle doyuracak kadar tarihi mekana ve mimari harikaya sahip, hareketli bir şehir. Sokakları yerel bir gezgin olarak keşfetmek karşına harika lezzetler ve manzaralar çıkartacak.